Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren USA?

Autor: nadesłane

Uruchomienie ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych to dla wielu osób prawdziwe spełnienie marzeń. Możliwość wyjazdu do USA jest teraz dostępna na wyciągnięcie ręki przy jednoczesnym ograniczeniu koniecznej biurokracji. Jest to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Podpowiadamy, jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren USA.

Na czym polega ruch bezwizowy do USA?

Uczestnictwo w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) zależne jest od spełniania przez dany kraj określonych kryteriów. Do VWP zostają przyłączone te kraje, które w przeszłości cieszyły się dużym procentem obywateli, którzy otrzymywali pozytywne decyzje wizowe.

Nasz kraj wszedł do programu dopiero 11 listopada 2019 roku po wielu latach oczekiwania. Decyzja ta została przyjęta nad Wisłą z bardzo dużym entuzjazmem. W jej wyniku możemy udać się do Stanów Zjednoczonych aż na dziewięćdziesiąt dni bez konieczności ubiegania się o wizę. Podróż możemy odbyć w celach służbowych albo turystycznych.

Jakie dokumenty są nam potrzebne do wjazdu do USA?

Chociaż Polaków nie obowiązują już wizy przynależność Polski do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program, nie oznacza w żadnym wypadku, że możemy udać się do Stanów Zjednoczonych bez żadnych dokumentów. Aby bezpiecznie i legalnie udać się do USA powinniśmy zaopatrzyć się w paszport. Jednak nie jest to jedyny potrzebny dokument.

Zanim jeszcze zdecydujemy się na lot, powinniśmy zarejestrować się w Electronic System for Travel Authorization. Czym jest popularna ESTA? To nic innego jak tylko elektroniczny system autoryzacji podróży. Składamy przez internet specjalny wniosek, a fakt naszej pomyślnej rejestracji w systemie jest sprawdzany podczas odprawy na lotnisku. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli nie dopełniliśmy prawidłowo formalności, możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

Należy więc pamiętać o tym, że ESTA jest niezbędnym elementem przygotowania się do podróży do Stanów Zjednoczonych.

Przynależności naszego kraju do ruchu bezwizowego – zalety

Program ruchu bezwizowego zapewnia nam wprawdzie jedynie trzy miesiące legalnego przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to jednak bardzo duże ułatwienie zarówno dla osób, które do Stanów lecą nagle na krótki okres, jak i dla tych, które muszą odbyć podróż służbową. Visa Waiver Program to także bardzo dobre rozwiązanie dla turystów.

USA to ogromny kraj, w którym spotkamy niemal wszystkie warunki atmosferyczne i ukształtowania terenu. Trzy miesiące na tym tle wydają się krótkim czasem, jednak w trakcie dziewięćdziesięciu dni z pewnością będziemy w stanie zwiedzić wszystkie wymarzone przez nas miejsca od Nowego Jorku aż po Los Angeles.

Przed przestąpieniem naszego kraju do Visa Waiver Program proces ubiegania się o wizę był pełną biurokracji formalnością, która wymagała uprzedniej podróży do Warszawy lub Krakowa. Obecnie nie musimy już wykonywać wszystkich biurokratycznych manewrów. Wystarczy kupić bilet, zabrać paszport i zarejestrować się w Electronic System for Travel Authorization.

Artykuł powstał dzięki współpracy z EstaVisa.pl.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.