Jak zmaksymalizować szanse na to, że wybierzesz odpowiednią kancelarię prawną?

Autor: nadesłane

Kiedy szukasz prawnika, masz konkretne potrzeby i konkretne oczekiwania. Nie chcesz znaleźć wyłącznie osoby, która wie, do jakich przepisów sięgnąć. Potrzebujesz kogoś, komu ze spokojną głową powierzysz swoją sprawę i kogo kompetencjom będziesz ufać. A to może okazać się szczególnie trudne, gdy nie masz prawnika z polecenia. Wtedy musisz zdać się na wyniki wyszukiwania oraz Twoją intuicję. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by uprościć poszukiwania i zwiększyć szansę na satysfakcję z dokonanego wyboru. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. 

Zacznij od strony www

Strona internetowa to wizytówka każdej kancelarii. Oczywiście wciąż znajdą się i tacy prawnicy, którzy w sieci zamieszczają niewiele informacji. Tu jednak pojawia się pytanie – czy chcesz współpracować z osobami, które nie wychodzą naprzeciw potrzebom klientów korzystających na co dzień z internetu? I czy na pewno chcesz ryzykować taki wybór, jeśli z łatwością znajdziesz wiele innych kancelarii z porządnie przygotowaną stroną internetową? 

Sprawdź, czy kancelaria jest Ci w stanie pomóc

Jeśli potrzebujesz specjalisty od prawa karnego, to nie idziesz do kancelarii specjalizującej się w prawie rodzinnym. Nawet, jeśli polecił Ci ją zaufany znajomy. Bo co z tego, że jego sprawa rodzinna zakończyła się sukcesem, skoro niewiele ma wspólnego ze specyfiką spraw karnych? 

Oczywiście może się też zdarzyć, że kancelaria oferuje pomoc zarówno w sprawach rodzinnych, jak i karnych. Choć tu jeszcze jedna uwaga – pamiętaj, że nie da się być ekspertem od wszystkiego. Jeśli lista specjalizacji przypomina niekończącą się litanię, w głowie powinna Ci się zapalić ostrzegawcza lampka. 

Trzeba jednak doprecyzować – znaczenie ma skład i wielkość zespołu kancelarii. Niektóre z nich stawiają na szeroki wachlarz usług, nie rezygnując przy tym z eksperckości. Kancelaria może przecież zrzeszać np. specjalistę od prawa rodzinnego, specjalistę od prawa karnego i specjalistę od prawa spadkowego. Wówczas obojętnie, czy zgłosisz się do niej ze sprawą spadkową, rodzinną czy karną, będzie w stanie poprowadzić ją na eksperckim poziomie. 

Zobacz, czy kancelaria nie ogranicza się do samych zapewnień

Każdy prawnik może wypisać na stronie internetowej dowolne specjalizacje. To jeszcze nie gwarantuje, że ma w danej kwestii duże doświadczenie i że jest w stanie pochwalić się skutecznym działaniem. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na dane takie jak liczba lat w branży (chodzi o LICZBĘ, nie o nic niemówiące zwroty jak „wieloletnie doświadczenie”), liczba wygranych spraw („liczne sukcesy” to nie konkrety!) lub nawet wyszczególnione kwoty uzyskane na rzecz klientów. 

A jeśli takich danych nie ma na stronie, zawsze możesz o nie dopytać w pierwszym kontakcie z kancelarią. Jeśli pracujący w niej prawnicy mają konkretne sukcesy na swoim koncie, z pewnością Ci o nich powiedzą, by rozwiać Twoje wątpliwości. 

Zwróć uwagę na sposób obsługi klientów

Zapewne nie chcesz być klientem potraktowanym niemal taśmowo, jak kolejny numer sprawy. Wolisz mieć pewność, że kancelaria prawna naprawdę stara Ci się pomóc i że Twoje dobro jest dla niej ważne. Wiele na ten temat może Ci powiedzieć sposób prowadzenia sprawy. Czy zajmie się nią od początku do końca jeden prawnik (lub ewentualnie zespół przydzielonych do sprawy prawników, jeśli jest to szczególnie skomplikowany przypadek)? Czy też będzie ona przekazywana na poszczególnych etapach z rąk do rąk? 

Tego drugiego scenariusza lepiej unikać i to z kilku względów. Po pierwsze, w takiej sytuacji będziesz czuć się niepewnie i odniesiesz wrażenie, że nikt nie poświęca Ci dostatecznie uwagi. Ale co ważniejsze – jeśli Twoją sprawę ktoś prowadzi od początku do końca, jest w nią w pełni zaangażowany i zaznajomiony na każdym etapie. W razie potrzeby wiesz też dokładnie, z kim się kontaktować, by uzyskać dalsze informacje. 

Kancelaria adwokacka już wybrana? Zwróć uwagę na jeszcze na jeden element

Czy na tym etapie poszukiwania na pewno się zakończą? Niekoniecznie. 

Cała sprawa prawdopodobnie dostatecznie Cię stresuje. Nie chcesz denerwować się dodatkowo kontaktem z Twoim prawnikiem. Wręcz przeciwnie – powinien on zapewniać Ci bezpieczeństwo.  Masz dzięki niemu poczuć, że wszystko jest pod kontrolą i że po Twojej stronie stoi specjalista, który Ci pomoże. 

Czy czujesz, że możesz danemu prawnikowi zaufać? Czy masz wrażenie, że rozumie Twoje potrzeby i wykazuje się dostateczną empatią? Te elementy również mają znaczenie. I jeśli okażą się zgodne z wyżej opisanymi założeniami, to gratulacje: udało Ci się znaleźć idealną kancelarię adwokacką do prowadzenia Twojej sprawy! Teraz możesz już odetchnąć z ulgą i zaufać specjalistom. 

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią adwokacką Bafia Jóźwiak – https://bafiajozwiak.pl/

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.