Jak będzie naliczany podatek śmieciowy w gminie Żukowo?

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

Pomorskie samorządy przygotowują się do wprowadzenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Obowiązek gospodarowania nimi przejdzie na gminę.  Wyłonione w przetargu firmy będą odbierać odpady w imieniu samorządów, ale mieszkańcy zapłacą za wywóz i utylizację śmieci.


Nowelizacja „ustawy śmieciowej” wymusza na gminie podjęcie nowych zadań własnych:


  • Gmina musi zapewnić budowę, utrzymanie i eksploatację regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).
  • Ma ona obowiązek zorganizować odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy.
  • Musi stworzyć punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
  • Będzie pobierała opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
  • Będzie nadzorowała gospodarowanie odpadami komunalnymi, w tym realizację zadań powierzonych podmiotom odbierającym odpady komunalne.
  • Gmina powinna również przeprowadzić działania informacyjno – edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi (kampanię informacyjną przed wprowadzeniem nowego systemu)


– ulotka przygotowana przez gminę Żukowo:

ulotka-ustawa-smieciowa1ulotka-ustawa-smieciowa2

 


Samorządy zastanawiają się nad czterema metodami wyliczenia stawek za wywóz śmieci:


  • liczby mieszkańców w danej posesji,
  • od ilości zużycia wody,
  • od ilości metrów kwadratowych lokalu mieszkalnego,
  • opłata ryczałtowa od gospodarstwa domowego


Niestety żadna z powyższych metod nie jest sprawiedliwa dla wszystkich a  pojęcia zawarte w ustawie często są nieprecyzyjne i mogą budzić kontrowersje (np. liczba mieszkańców ≠ liczba zameldowanych). Plusy i minusy każdej z tych metod dosyć dobrze widać na prezentacji wykonanej przez Naszą gminę. (prezentacja na dole artykułu)

{module Metoda naliczania podatku śmieciowego|none}


Do ostatniej metody („ryczałtowej”) coraz bardziej skłaniają się radni Gdyni i Gdańska, chociaż jeszcze żadna z gmin nie podjęła ostatecznej decyzji.


Do 31 grudnia 2012 roku Radni Gminy Żukowo ustalą stawkę i sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów, a także tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia. Rada Gminy określi również wzór deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą będą zobowiązani składać mieszkańcy gminy.

 


Pamiętaj ! Nie będziesz mógł samodzielnie podpisać umowy na wywóz odpadów. Tę rolę przejmie za Ciebie gmina, która będzie odpowiedzialna za odbiór i utylizację odpadów.


Pamiętaj o złożeniu indywidualnego wypowiedzenia dotychczasowych umów na wywóz odpadów komunalnych z przedsiębiorcami posiadającymi zezwolenia na świadczenie takich usług w terminach wynikających z posiadanych umów.


Pamiętaj, że najpóźniej od 30 czerwca 2013 roku nie będzie można już zawierać z firmami indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych – w imieniu mieszkańców będzie robiła to gmina.

 


 

Prezentacja jaką przygotowała gmina Żukowo „Metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”:

 

 

{module dol-artykulu|none}

 


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.