IV Orszak Trzech Króli w Żukowie

 

6 stycznia 2016 roku w Żukowie wyruszy Orszak Trzech Króli. To już czwarta odsłona tej międzynarodowej inicjatywy. W Żukowie Orszak organizowany jest za sprawą współpracy samorządu gminnego i powiatowego, parafii z terenu Gminy Żukowo, a także szkół i przedszkoli naszej gminy. Orszak Trzech Króli odbywa się pod patronatem Burmistrza Gminy Żukowo.

Za organizację tegorocznego Orszaku odpowiedzialna jest parafia Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Hasłem Orszaku są słowa Papieża Franciszka:

„Nade wszystko miłosierdzie

Miłość – Pokój – Przebaczenie”.

W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić wydarzenia nadchodzącego roku: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Orszak Trzech Króli, który od kilku lat przechodzi ulicami polskich miast, jest barwną celebracją święta Objawienia Pańskiego, określanego potocznie jako „Święto Trzech Króli”. Głównymi postaciami w pochodzie są Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników prowadzą wszystkich przybyłych uczestników do Stajenki w poszukiwaniu Jezusa.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, bogactwa zwyczajów polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

trasa orszak

Trasa Orszaku Trzech Króli w Żukowie

We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie. Fundacja stara się, w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.

6 stycznia 2016 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz 4. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Żukowa. Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w miastach Polski.

 

PLAN ORSZAKU W ŻUKOWIE:

12:45 – przybycie na miejsce rozpoczęcia – parking przed Halą Widowiskowo – Sportową przy Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, ul. Armii Krajowej 2 E,

13:00 – „Anioł Pański” i uroczyste rozpoczęcie Orszaku, przejście ulicami: Armii Krajowej, Gdyńską i Siostry Faustyny – krótkie scenki (mansjony),

ok. 14:00 – pokłon Panu Jezusowi w stajence poprzez Trzech Króli i wszystkich uczestników „Orszaku” w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w ŻUKOWIE,
– wspólne, radosne śpiewanie kolęd przy Stajence ,
– uwielbianie Nowonarodzonego JEZUSA tańcem i pląsami,
– przyjęcie „prezentów” od Pana Jezusa,
– prezentacja szopek wykonanych przez uczniów, laureatów szkolnych i powiatowych konkursów,

ok. 15:30 – Uroczyste zakończenie „Orszaku”.

 

Parafia w Chwaszczynie organizuje wyjazd na Orszak Trzech Króli w Żukowie. Wyjazd spod plebanii o godz. 12:00. Autokar zatrzyma się też na przystanku w Tuchomiu. Koszt 5zł. Informacji udziela ks. Łukasz.

plakat orszak tytul

Opracowanie:
– zukowo.pl / Sylwia Kubryńska
– gosc.pl / KAI
– Biuletyn Parafialny parafii Chwaszczyno

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.