IV FESTYN KASZUBSKI w Chwaszczynie. Podsumowanie i podziękowania Z K-P Chwaszczyno.

W niedzielę, 1 września 2013 r. na placu przed szkołą w Chwaszczynie odbył się IV Festyn Kaszubski. Chociaż pogoda nie zachęcała do przybycia (było dosyć zimno)- frekwencja dopisała. Przez prawie siedem godzin na scenie wiele się działo.

 

 

Po długiej przerwie koncertowej wystąpił zespół wokalno- instrumentalny STOLEM z Chwaszczyna z repertuarem tradycyjnym. ZBIGNIEW KLUCZKA zgromadził przed sceną milusińskich, występując jako Kaczor Donald, dając pokaz iluzji i żonglerki. KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH z Chwaszczyna szeroko zaprezentowało swoje możliwości. Zespół wokalny KASZUBKI z Chwaszczyna zaśpiewał m.in. piosenki autorstwa Kazimierza Jastrzębskiego, którego książkę NASZ MÔL promowano podczas festynu. W wykonaniu innej grupy pań z KGW podziwiać było można również TANIEC HISZPAŃSKI i ŚPIEW POLSKICH SZLAGIERÓW. Nie zabrakło też KGW w KABARECIE.

Tradycyjnie pięknie pokazało swoje artefakty KOŁO HAFTU KASZUBSKIEGO z Chwaszczyna. Chór STRZELENKA z Tuchomia dał ciekawy koncert, który przeplatała licytacja, z której dochód stanowić będzie wkład własny do projektu unijnego, na stroje dla zespołu. Z nowym programem pokazał się kabaret KÙŃDA z Luzina. Kaszubski folk godnie reprezentowała grupa SZTËRË KÒTË. Duet szantowy KUBRYK z Ustki przypomniał znane szlagiery morskie. Imprezę zakończył występ stałego bywalca tego festynu, KAPELI z PRUSA, która porwała do tańca grając hity muzyki biesiadnej.

Były KONKURSY WIEDZY o Małej Ojczyźnie z nagrodami dla pań, panów i dzieci. Dla najmłodszych przygotowano także URZĄDZENIA rozrywkowe. Odbywało się MALOWANIE TWARZY. Każde dziecko mogło zabrać do domu CUDEŃKA wykonane Z BALONU i coraz popularniejsze w regionie przytulanki- KASZUBIACZKI.

Sporą atrakcją był dla dziatek MIÓD NA WAFELKU z pasieki Wojtka Albeckiego. Promowano pierwszą grę edukacyjną o historii gminy Żukowo – SZLAKIEM WOJA ŻUKA. Niespodziankę sprawili KARATECY z mającego w Chwaszczynie swoją siedzibę Pomorskiego Klubu Karate Kyokushin, którzy dali na scenie efektowny pokaz walki oraz łamania elementów budowlanych.

O STRAWĘ i NAPITEK zadbała tradycyjnie tuchomska Oleńka.

W festynie udział wzięła również DELEGACJA z gminy Lubochnia, którą powitali patroni imprezy: sekretarz gminy Brygida Markowska (w imieniu burmistrza) oraz Sołtys Chwaszczyna, Gerard Barsowski. Delegacja gościła na Kaszubach na zaproszenie szefowej KGW Barbary Myszk- Herrmann oraz członkini Rady Sołeckiej Chwaszczyna, Jolanty Wiercińskiej, która wspólnie z Mirosławem Nowakiem (także z RS), zaplanowała gościom pobyt w regionie.

PATRONAT nad IV Festynem Kaszubskim objęła również pani poseł Teresa Hoppe, której przypadło w udziale pożegnać wspomnianą grupę gości z gminy Lubochnia oraz wręczyć im zrzeszeniowe upominki. W rewanżu otrzymała ubijak do masła oraz gotową osełkę masła- gmina ta pielęgnuje tradycję ubijania masła. Panie pokazały tę sztukę na swoim stoisku, które graniczyło ze stanowiskiem chwaszczyńskiego koła gospodyń.

 

Niżej wymienione osoby, intytucje i firmy proszone są o przyjęcie specjalnych PODZIĘKOWAŃ za wsparcie przy organizacji festynu:

1. Burmistrz Gminy Żukowo;
2. Sołtys i Rada Sołecka Chwaszczyna;
3. Poseł RP Teresa Hoppe;
4. Państwo Teresa i Ludwik Secke;
5. Państwo Barbara i Piotr Pospieszni;
6. MARCOPOL z Chwaszczyna– wiodący producent śrub i wkrętów oraz dystrybutor elementów złącznych w Polsce;
7. Wytwórnia Opakowań z Folii MAR-PACK z Chwaszczyna;
8. Triada Augusto Pomorze- dystrybutor lodów i mrożonek z Chwaszczyna;
9. Wulkanizacja- Katarzyna Wenta z Chwaszczyna;
10. Stanisław Went- Zakład Usługowy Instalacji Sanitarnych z Chwaszczyna;
11. Sklep Spożywczo-Przemysłowy MADZIA z Chwaszczyna;
12. Kaszubska Agencja Artystyczna z Chwaszczyna- Nic, co kaszubskie nie jest nam obce!
13. FB – Jelcz Franciszek Bergański;
14. Bank Spółdzielczy w Tczewie;
15. IZIPAK SP. Z O.O- systemy pakowania;
16. PIKA- firma archiwizacyjna;
17. STOLTAP- Producent Mebli Tapicerowanych;
18. Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe Lilan z Chwaszczyna;
19. SIM Gdynia Ignacy Marek Szczypek;
20. Firma PAKOM z Chwaszczyna- etykiety dla przemysłu;
21. Pizzeria PEPE z Chwaszczyna, ul. Oliwska;
22. Pralnia chemiczna EKO- Ewa Szymańska z Chwaszczyna;
23. Pizzeria MIRENA z Chwaszczyna, ul. Słowackiego.

Organizatorzy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie oraz Zespół Szkół w Chwaszczynie.

Zdjęcia dostępne w galerii na www.fopke.pl

 

Nadesłane: Tomasz Fopke

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.