II miejsce KGW Chwaszczyno na VI Lubocheńskim Festiwalu Masła.

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

W sobotę 6 lipca 2013 roku odbył się Lubocheński Festiwal Masła. Główną atrakcją imprezy był VI Powiatowy Konkurs Ubijania Masła. Zaproszenie do udziału w tej imprezie Koło Gospodyń wiejskich w Chwaszczynie otrzymało z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni. Kontakt z panią Joanną Seligą pracownikiem GOK-u został nawiązany podczas warsztatów realizowanych w ramach akcji 'Masz głos, Masz wybór’. Podczas festiwalu KGW Chwaszczyno mogło zaprezentować dorobek stowarzyszenia, w tym m.in. kółka hafciarskiego.

 

Na stoisku KGW Chwaszczyno można było podziwiać pięknie haftowane serwety i obrusy, posłuchać tradycyjnych utworów kaszubskich w wykonaniu zespołu Stolem, a także hip-hopu po kaszubsku w wykonaniu pań z zespołu Kaszubki, obejrzeć tradycyjny strój kaszubski damski i męski, a także nauczyć się śpiewać „Abecadło kaszubskie”.

 

Profesjonalnie przygotowane stoisko oraz ciekawe pamiątki związane z Kaszubami i gminą Żukowo przyciągało znaczną ilość zainteresowanych osób.

Główną atrakcją festiwalu był przeprowadzony już po raz VI konkurs ubijania masła, w którym rywalizowało 10 kół gospodyń wiejskich gmin powiatu tomaszowskiego oraz koła i stowarzyszenia spoza powiatu.

 

Z 3 litrów przerobionej 30 proc. śmietany, podstawowego surowca do produkcji masła, gospodynie sporządzały prawie kilogramowe osełki. Nasze koło również przystąpiło do konkursu. Ubicie masła zajęło naszym paniom 5 minut i 7 sekund.

 

Podczas konkursu ubijania masła, pomimo iż był to nasz pionierski występ, uzyskałyśmy drugi czas w konkursie i finalnie zajęłyśmy ex aequo drugie miejsce. Oprócz szybkości ubijania i smaku masła wpływ na werdykt jury miała sceniczna prezentacja podkreślająca jego walory.

 

W trakcie imprezy miałyśmy okazje porozmawiać z panią sekretarz Marią Jolantą Ochota, która wyraziła zainteresowanie nawiązaniem bliższej współpracy z naszą gminą. Od przewodniczącego Rady Gminy Lubochnia pana Piotra Majchrowskiego otrzymałyśmy pamiątkowy wpis do kroniki Koła. Po zakończonym festiwalu zostałyśmy zaproszone do miejscowości Tarnowska Wola, gdzie kolacją na sołeckiej świetlicy przyjęły nas Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W drugim dniu pobytu wzięłyśmy udział w zorganizowanej przez gospodarzy wycieczce po najciekawszych miejscach okolicy. Odwiedziłyśmy miejscowość Spała, słynąca z dożynek prezydenckich, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego oraz kościół Św. Idziego w Inowłodzu a także rezerwat przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Na zakończenie pobytu zostałyśmy poczęstowane smacznym obiadem i pysznymi wypiekami.

 

Jolanta Wiercińska, Barbara Myszk-Herrmann http://kgw.chwaszczyno.pl

oprac. Michał Witt

 

 

{gallery}2013/2013-07/festiwal-masla{/gallery}

 

 

 

{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.