Gminy zajmą się śmieciami

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

 

 

 

 

 

W piątek 13 maja 2011 r. Sejm RP przegłosował ustawę „śmieciową”. Od przyszłego roku w całej Polsce zmieni się system gospodarowania odpadami komunalnymi. Pieczę nad śmieciami przejmą gminy.

 

Co trzecia osoba przyznaje się do tego, że nie płaci za wywóz śmieci – wynika z sondażu Ministerstwa Środowiska. Zmienić ma to nowa ustawa, która zakłada, że to gminy – a nie jak dotąd spółdzielnie i wspólnoty – będą odpowiadały za gospodarkę śmieciową. System, w którym samorząd lokalny zarządza odpadami, obowiązuje już we wszystkich krajach UE poza Polską i Węgrami.

 

Obecnie właściciele nieruchomości zobowiązani są do zawierania indywidualnych umów na wywóz śmieci z przedsiębiorstwami posiadającymi miejscową koncesję. W praktyce jednak wielu uchyla się od tej odpowiedzialności, a samorządy mają problemy z egzekwowaniem ustawowych obowiązków. Nie brakuje więc takich, którzy własne śmieci wyrzucają do ogólnodostępnych koszów na śmieci, pojemników na używaną odzież lub prosto do lasów. Nadleśnictwo Kartuzy wydaje co roku ok 70 tys. zł na sprzątanie śmieci i ich wywóz z lasu.

 

Ustawa zakłada, że za wywóz śmieci każde gospodarstwo domowe będzie płacić stałą kwotę na jednego mieszkańca domu. Koszty pokryłyby cenę odbioru odpadów, transportu oraz recyklingu. Ile opłaty będą wynosić, jeszcze nie wiadomo. Ponieważ taka opłata byłaby obowiązkowa, zryczałtowana i niezwiązana z ilością produkowanych śmieci, zniknie pokusa, by pozbywać się ich pokątnie.

 

Wzmocnione zostaną funkcje kontrolne gmin, które w sposób kompleksowy będą mogły monitorować działania podejmowane zarówno przez właścicieli nieruchomości, jak również przez przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od mieszkańców. Ponadto gminy będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji i urządzeń do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, a także miejsc przeznaczonych do składowania pozostałych po sortowaniu odpadów oraz odpadów zielonych. Niekoniecznie będą musiały samodzielnie je budować, wystarczy, że zawrą porozumienia z posiadającymi takie urządzenia firmami lub wysypiskami. 

 

Ustawę czeka jeszcze głosowanie w Senacie, a następnie podpis prezydenta.

Za ustawą głosowało 275 posłów, dwóch było przeciwko, a 146 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm rozpatrzył ponad 50 zgłoszonych poprawek.

Przyjęte w piątek poprawki dotyczyły głównie wysokości kar za łamanie ustawy. Sejm nie zgodził się na obniżenie wysokości kary za odbieranie odpadów bez spełnienia wymienianych w ustawie warunków z zakresu 1 tys. – 5 tys. zł do 500 zł – 1 tys. zł.

Przyjęto natomiast poprawki obniżające kary dla przedsiębiorcy lub gminy za mieszanie selektywnie zebranych odpadów z odpadami zmieszanymi. Kara taka ma wynosić od 2 tys. do 10 tys. zł zamiast proponowanego wcześniej zakresu od 10 tys. do 50 tys. zł.

 

Ustawa wejdzie w życie najwcześniej 1 stycznia 2012 roku. Nie oznacza to, że samorządy już wtedy będą musiały mieć zorganizowany odbiór śmieci. Mają 1,5 roczny okres przejściowy. Od lipca 2013 roku wszystkie gminy będą musiały już mieć podpisane umowy na wywóz nieczystości. 

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.