Gmina Żukowo. Konsultacje w sprawie nazw miejscowości.

 

Zaczynają się konsultacje społeczne w gminie Żukowo, dotyczące ujednolicenia nazw urzędowych osad, przysiółków i nazw zwyczajowych. Są one wymagane przez ministerstwo administracji i cyfryzacji w sytuacji, gdy występują różnice między wykazem nazw urzędowych i stosowanych – informuje portal kartuzy.naszemiasto.pl

 

To mieszkańcy poszczególnych miejscowości będą decydować o ewentualnym ujednoliceniu nazw miejscowości. Ale dla wielu z nich, zmiana będzie się wiązała z koniecznością wymiany szeregu dokumentów, takich jak: dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny samochodu.

 

Obecnie występują rozbieżności między nazewnictwem stosowanym w zbiorach Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, a dokumentami zawierającymi urzędowe nazwy miejscowości – wyjaśnia Brygida Markowska, sekretarz gminy. – Wykaz nazw Ministra Administracji i Cyfryzacji zawiera obowiązujące nazwy urzędowe. Znajdują się one też w bazie Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju – TERYT, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Zostaliśmy zobowiązani do ujednolicenia nazewnictwa. Do tego potrzebne są społeczne konsultacje, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, jakie nazwy ich zdaniem powinny pozostać. Jeśli opowiedzą się za nazwą, której nie ma w rejestrach – będziemy wnioskować o jej umieszczenie w wykazach. To najtańsze rozwiązanie. Jeśli mieszkańcy poprą nazwę z rejestru, a jest ona inna niż ta, którą mają w dokumentach, będą musieli je wymienić.

 

Zmiany będą dotyczyły także naszej miejscowości – Chwaszczyna, a mianowicie:

 

Czarnego Błota, Kaczych Buków, Kowali, Lisiego Błota i Rewerendy w sprawie zniesienia urzędowych nazw miejscowości „Czarne Błota”, „Kacze Buki”, „Kowale”, „Lisie Błota”, „Rewerenda” oraz zniesienia rodzaju tych miejscowości ustalonych jako „części wsi Chwaszczyno” poprzez włączenie ich do miejscowości „Chwaszczyno” – rodzaj miejscowości „wieś”.

 

Spotkanie odbędzie się 21 listopada (czwartek) 2013r. o godz.18:00 w ZPGiSP w Chwaszczynie.

 

Zmiany nastąpią także w pobliskim Tuchomiu:

 

zniesienie urzędowej nazwy miejscowości „Tuchomka” oraz zniesienie rodzaju tej miejscowości ustalonej jako „część wsi Tuchom” poprzez włączenie jej do miejscowości „Tuchom” – rodzaj miejscowości „wieś”.

 

Spotkanie odbędzie się 25 listopada (poniedziałek) 2013r. o godz. 18:00 w szkole w Tuchomiu.

 

Konsultacje zaczną się 12 listopada i potrwają do połowy grudnia.

 

Chcemy wprowadzić porządek w nazewnictwie przy jak najmniejszych kosztach dla mieszkańców. Do 31 marca 2014 roku mamy czas na podanie decyzji mieszkańców do ministerstwa – wyjaśnia sekretarz gminy. – Po opiniach specjalnej komisji ds. nazewnictwa działającej przy ministerstwie zmienione nazewnictwo wejdzie w życie od 1 stycznia 2015r.

 

30 702 – tylu mieszkańców liczy gmina Żukowo. Jej stolica ma 6382 mieszkańców, administracyjne „Żukowo wieś” – kolejnych 1067. Reszta mieszkańców zasiedla pozostałe miejscowości. Największe z nich to Banino i Chwaszczyno. Administracyjnie, m.in. nasza miejscowość powiększy swoje terytorium.

 

Szczegółowy harmonogram konsultacji dostępny jest na stronie bip.zukowo.pl:
http://bip.zukowo.pl/artykuly/pliki/1383650991.pdf

 

źródło:
– kartuzy.naszemiasto.pl
– Dziennik Bałtycki

 

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.