Działka za przedszkolem zostaje, ta obok żwirowni idzie pod młotek

 

 

Na sesji 29 kwietnia RM w Żukowie burmistrz Jerzy Żurawicz wniósł o autopoprawkę do uchwały o wystawieniu do przetargu działek w Chwaszczynie. Dzięki temu działka za przedszkolem pozostaje własnością gminną, ta przy ulicy Kopalnianej o powierzchni 1,45 ha zostanie wystawiona na sprzedaż. Lawinowo rosnące zadłużenie naszej gminy prognozowane na koniec obecnego roku na 46,06 mln zł zmusza władze gminy do szukania jakiegokolwiek przychodu.

 

 

Dzięki interwencji sołtysa Gerarda Barsowskiego i Radnej Sołeckiej Jolancie Wiercińskiej wraz z pozostałymi członkami Radnymi Sołeckimi działka 820/2 pozostała naszą wspólną własnością. W sprawę również zaangażowani byli radny powiatowy Piotr Fikus wraz z sołtysem Tuchomia radnym RM Zbigniewem Lidzbarskim. Próba uchwalenia wystawienia do sprzedaży działki 820/2 obok przedszkola przy Wiejskiej nie powiodła się, szkoda tylko, że wszystko odbyło się za plecami społeczności Chwaszczyna.

 

W tym miejscu należą się podziękowania wyżej wymienionym za walkę o interesy mieszkańców Chwaszczyna. Bo choć radny Lidzbarski jest z Tuchomia, to widać, że nasz wspólny interes, interes mieszkańców Tuchomia i Chwaszczyna nie jest mu obcy. Łączy nas choćby ta sama parafia, ta sama jednostka OSP i kwestia braku chodnika wzdłuż DK 20. W obu miejscowościach kanalizacja to wieczna niedokończona budowa lub odległe marzenie.

 

Do sprzedaży w trybie przetargu wystawiona zostanie natomiast działka 353/6 o powierzchni 14.585 m2 cena jaką szacowali gminni urzędnicy przygotowujący Wieloletnią Prognozę Finansową to 28,53 zł/m2. Możliwym jest, że po przetargu cena ta będzie kilkukrotnie wyższa, ale zamiast sprzedawać niemalże półtora hektara choćby nawet za 100 zł/m2 lepiej by było poczekać kilka lat. W tym czasie można by dokonać podziału na 12-13 działek budowlanych po 1000 m2 każda, urządzić i wytyczyć drogi, doprowadzić media i w ten sposób podnieść wartość nieruchomości i sprzedawać przy sprzyjającej koniunkturze nawet za 200-250 zł/m2. W ten sposób postępują mądrzy ludzie, którzy wiedzą jaką wartość ma ziemia, która jest bodaj najlepszą lokatą kapitału. Po co sprzedawać jedną działkę nawet za 1,5 mln zł jak można sprzedać ją za nawet 6 mln po wydatkowaniu kilkuset tysięcy zł na podział i doprowadzenie mediów? Ciekawe tylko, czy następcy obecnej władzy gminnej w przyszłości nie będą doszukiwać się niegospodarności w szybkim sprzedawaniu mienia gminy tuż przed wyborami?

 

Wojciech Albecki

 

dzialki-819 820-2-chwaszczyno

 

dzialka-353-6-chwaszczyno

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.