Działania i akcje podejmowane w ZPGiSP w Chwaszczynie w I semestrze roku szkolnego 2016/2017

Jesteśmy szkołą twórczą i otwartą na współpracę, dlatego motywujemy i zachęcamy naszych uczniów do brania udziału w najróżniejszych konkursach, akcjach i przedsięwzięciach.

W ostatnim czasie możemy pochwalić się wzięciem udziału w konkursie „ZAKRĘCENI W PRZESTRZENI – przestrzeń przyjazna dla uczniów i środowiska”. Uczennice naszej szkoły: Zuzanna Śliwiak i Ewa Janczukowicz zostały laureatkami tego konkursu. W ramach konkursu uczennice naszej szkoły przedstawiły pomysł na zmianę lub zagospodarowanie przestrzeni edukacyjnej w kategorii – moja szkoła.

szkola chwaszczyno podsumowanie 1

Znalazły one pomysł, jak uatrakcyjnić tę przestrzeń, aby była ona miejscem spotkań, rozmów i łączenia ludzi. Uczennice zaprezentowały swoje pomysły w formie prac rysunkowych. Konkurs był organizowany przez Ambasadę Francji, a na uroczystości wręczenia nagród byli Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL) Andrzej Kraśnicki, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda i Dyrektor zarządzająca Krajowej Agencji Poszanowania Energii Karolina Loth-Babut.

Nauczycielka naszej placówki p. Katarzyna Niezgoda wprowadziła innowację pedagogiczną w nauczaniu historii na poziomie szkoły podstawowej w zakresie edukacji regionalnej Sekrety Gdańska Sopotu i Gdyni, która będzie realizowana w Zespole Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie w roku szkolnym 2017/2018 – 2018/2019 – 2019/2020. Głównym celem innowacji jest przygotowanie uczniów do systematycznego pogłębiania wiedzy o regionie, rozwijanie faktycznego zainteresowania uczniów problemami naszego środowiska.

szkola chwaszczyno podsumowanie 2

Biorąc pod uwagę fakt, że nasi wychowankowie mieszkają w zakątku Polski posiadającym bogatą historię, nauczycielka podczas zajęć chce zwrócić uwagę na pozytywne walory ziemi pomorskiej i przez to rozwijać w uczniach emocjonalny stosunek do Trójmiasta. Jej celem jest, by uczniowie naszej szkoły poznali Gdańsk, Sopot i Gdynię – ich historię, zabytki i architekturę. Nowatorski charakter innowacji polega na wprowadzeniu do zajęć z historii edukacji regionalnej, przygotowaniu uczniów do obcowania z kulturą „małej ojczyzny” – w tym przypadku Trójmiasta.

Szczegóły dotyczące projektu opisane są na stronie naszej szkoły w zakładce „ECHA HISTORII”.

Nasza placówka przystąpiła do VIII edycji konkursu „Szkoła dobrego wychowania”. Celem konkursu jest zapoznanie dzieci ze standardami dobrego wychowania oraz wskazanie, jaki ma ono wpływ na codzienne życie, jak i relacje rówieśnicze. W ramach tego konkursu na terenie szkoły odbyły się:
• debata na temat dobrego wychowania,
• konkurs na szkolną kartę zasad dobrego zachowania,
• debata o tolerancji.

szkola chwaszczyno podsumowanie 3

Szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia opisane są na stronie naszej szkoły w zakładce „DOBRE WYCHOWANIE”.

Uczniowie naszej szkoły zachęcani przez pedagogów rozwijają swoje zainteresowania i pogłębiają wiedzę poprzez udział w różnych konkursach, w których bierze udział szkoła.

szkola chwaszczyno podsumowanie 4

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017 uczniowie brali udział w konkursach takich jak:
• konkurs powiatowy na „Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”,
• XV Przegląd Zespołów Kolędniczych – Zespół Kolędniczy „Gwiżdże” zajął II miejsce,
• konkurs plastyczno-literacki „Moje zachowanie świadczy o mnie”,
• konkurs szkolny na NNajładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową” i „Najładniejszy wieniec adwentowy”,
• gminny konkurs „Baśnie i legendy kaszubskie” – Mateusz Dobek-Halman z kl. 6a oraz Klaudia Magrian z kl. 6c zdobyli ex-aequo III miejsce,
• konkurs plastyczny pt. „Barwy jesieni”,
• konkurs plastyczny „Układ Słoneczny”,
• V Wielki Maraton Czytelniczy dla Najmłodszych kl. II-III szkół podstawowych „Spotkacie nowych przyjaciół”,
• VIII Wielki Maraton Czytelniczy dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”,
• VI Wielki Maraton Czytelniczy dla Gimnazjów „W lustrze książki”,
• gminny konkurs kuratoryjny z matematyki, Amelia Serafin VIB,
• gminny konkurs kuratoryjny z fizyki, Marek Borzyszkowski IIIBG,
• gminny konkurs kuratoryjny z chemii, Julia Sołopa IIIBG,
• gminny konkurs kuratoryjny z biologii, Zuzanna Serafin IIBG,
• konkurs historyczny „Grudzień 70”,
• konkurs plastyczny „Pomniki Poległych Stoczniowców”.

szkola chwaszczyno podsumowanie 5

Tradycją jest już obchodzony w naszej szkole dzień językowy. W tym roku był on 23 listopada, uczestniczyła w nim cała społeczność szkolna, połączono elementy nauki i zabawy.

Klasy 0-III obchodziły „Dzień kaszubski” i zaprezentowały zabawy muzyczno-ruchowe. Dzieci podczas zajęć klasowych miały okazję zapoznać się bliżej ze znanymi legendami kaszubskimi, wykazać się ich znajomością i talentem plastycznym. Mogliśmy również podziwiać piękne stroje kaszubskie oraz postacie z legend.

szkola chwaszczyno podsumowanie 6

W klasach IV-VI odbył się „Dzień języka angielskiego”. Każda klasa zaprezentowała znaną postać z kraju anglojęzycznego. Mogliśmy podziwiać wcześniej przygotowane krótkie scenki z życia bohatera. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z prezentacji, odpowiadając na pytania w formie quizu. W klasach gimnazjalnych również nie obyło się bez rywalizacji i przede wszystkim dobrej zabawy. Klasy zaprezentowały nagrane wcześniej filmiki, które pokazywały postacie niemieckojęzyczne. Ponadto uczniowie mieli do wykonania szereg zadań m.in. plastycznych i językowych.

szkola chwaszczyno podsumowanie 7

Nasza placówka kształtuje u uczniów postawę szacunku dla symboli i tradycji narodowych, wychowuje młodzież w duchu patriotycznym. W związku z tym z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości przed dniem 11 listopada na terenie szkoły został zorganizowany uroczysty apel.

szkola chwaszczyno podsumowanie 8

Dnia 21 listopada 2016 r. zgodnie z tradycją szkoły obchodziliśmy święto patrona Adama Mickiewicza. W tym roku pod hasłem „Słowami malowane”. Program artystyczny składał się z dwóch części. W pierwszej części programu przedstawiono najważniejsze wydarzenia z życia Adama Mickiewicza oraz ciekawostki dotyczące jego osoby. Drugą część wypełniły recytacje wierszy poety wzbogacone o plastyczną i muzyczną oprawę utworów.

szkola chwaszczyno podsumowanie 10

W ramach profilaktyki w klasach IV–VI odbyły się warsztaty profilaktyczne „Nowoczesne technologie przeciw uzależnieniom. Życie traci się raz”, natomiast klasy 0-III szkoły podstawowej obejrzały spektakl „Świat według Reksia”, a klasy starsze z podstawówki i klasy gimnazjalne miały spotkanie z policjantem. Podczas prelekcji była dyskusja nt. odpowiedzialności karnej nieletnich.

szkola chwaszczyno podsumowanie 11

Wychowujemy naszych uczniów w duchu sportowym. Uczymy ich gry i zachowań „fair play”. W I semestrze bieżącego roku szkolnego zorganizowane były następujące imprezy sportowe na terenie naszej placówki:
• VI Mikołajkowy Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt Trójek i Czwórek o Puchar Dyrektora ZPGiSP w Chwaszczynie,
• Liga Starogardzko–Chwaszczyńska Dziewcząt i Chłopców Dwójek i Trójek,
• Międzygimnazjalny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt,

szkola chwaszczyno podsumowanie 14

• II Nocny Maraton Siatkarski dla uczniów gimnazjum,
• Rzucanka Siatkarska o Pióro Adama Mickiewicza,
• Sparing towarzyski dziewcząt Gimnazjum Chwaszczyno z zespołem Atom Trefl – piłka siatkowa,
• Sparing towarzyski reprezentacji dziewcząt Gimnazjum Chwaszczyno z zespołem Żukowo 3 – piłka siatkowa
• Turniej Piłki Siatkowej dla uczniów SP i Gimnazjum „Siatkarski Idol”.

szkola chwaszczyno podsumowanie 12

Nasi sportowcy osiągnęli sukcesy:
• srebrny medal w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Wiejskich,
• srebrny medal w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Dziewcząt,
• szóste miejsce w X Turnieju Piłki Siatkowej Mikołajkowe Granie kat. Młodziczek w Starogardzie Gd.,
• piąte miejsce w Turnieju Siatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora OKiS w Żukowie
• trzecie miejsce w Lidze Mini Siatkówki Mini Volley Cup w Człuchowie Chłopców w kat. „2”, „3”.

szkola chwaszczyno podsumowanie 15

Zawodnik naszego klubu SEWERYN LIPIŃSKI otrzymał powołanie na konsultację startową KNO w Ostródzie, która odbyła się w dniach 23-25.09.2016 r. Niestety nie otrzymał on powołania do kadry narodowej U17, lecz ogromnym sukcesem było samo powołanie na konsultację. Spośród wszystkich klubów Województwa Pomorskiego, zostało powołanych tylko 12 najlepszych zawodników.

szkola chwaszczyno podsumowanie 16

15 listopada 2016 r. uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Mistrzynią Europy 2005 w Piłce Siatkowej panią SYLWIĄ PYCIA. Spotkanie z tym sławnym sportowcem odbyło się pod hasłem: „Bezpieczeństwo w sporcie oraz budowanie własnego systemu wartości poprzez osiągnięcia sportowe”. Uczniowie podczas rozmowy dowiedzieli się, jak trudna jest droga do osiągnięcia sukcesu sportowego, zwłaszcza zespołowego. Jak wiele wyrzeczeń wymaga systematyczne uprawianie sportu oraz jak wiele trudności, nawet zdrowotnych, trzeba pokonać i nie poddać się w walce o mistrzostwo.

 

nadesłane: Emilia Czerniawska / ZPGiSP w Chwaszczynie

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.