Droga Tuchom-Karczemki już otwarta.

 

[Prawie rok temu droga została zamknięta]

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

W dniu 3 lipca o 17 nastąpi otwarcie drogi łączącej Tuchom z Karczemkami. Nowy wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski wybrany 19 maja potrzebował zaledwie miesiąca na załatwienie sprawy, której od 28 sierpnia ubiegłego roku nie można było sprostać. Informację o otwarciu drogi publikujemy jako pierwsi.

 

 

Z informacji jakie udało nam się uzyskać od wójta Ryszarda Kalkowskiego wynika, że w dniu jutrzejszym (3 lipca) nastąpi sporządzenie aktu notarialnego wraz z właścicielem części ulicy Tuchomskiej w Karczemkach Eugeniuszem Stefanowskim. Na mocy tegoż aktu własność drogi będącej od wielu lat w użytkowaniu przejdzie z osoby prywatnej na Gminę Szemud.

 

Działka o powierzchni około 1400 m2 znajdująca się pod końcowym odcinkiem drogi stanie się własnością gminy Szemud. Od początku zamknięcia drogi sprawą, jaka była niezwykle istotna dla mieszkańców dwu gmin (Żukowo i Szemud) zajmował się wówczas jeszcze radny, dziś wójt Ryszard Kalkowski. Jednakże brak woli porozumienia się większości radnych koalicji oraz poprzedniego wójta z właścicielem doprowadziła do impasu. Przez okres około 5 miesięcy zamiast rozmawiać poprzednicy obecnego wójta starali się wywłaszczyć właściciela z posiadanej przez niego działki nie płacąc za nią odpowiedniego wynagrodzenia. Jednakże prawo zwyciężyło Wojewoda Pomorski stwierdził, że grunt pod droga jest faktycznie własnością prywatnej osoby.

 

Jak ustaliła nasza redakcja droga, która łączy dwie gminy jest tylko w części drogą gminną. Znakomity odcinek drogi wydawać by się mogło należącej do gminy Żukowo jest de facto w stanie posiadania GDDKiA. Jest to działka o numerze ewidencyjnym 161/1.

 

Pytany przez nas o kwestie stanu technicznego ulicy Dobrzewińskiej Wojciech Jaworowski Kierownik Zespołu Infrastruktury Drogowej w UG Żukowo stwierdził:

 

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 20 z ul. Dobrzewińską znajduje się na terenie działki nr 169/1. Działka nie jest własnością Gminy Żukowo. Działka rozpoczyna się na terenie miejscowości Tuchom na wysokości posesji nr 62 przy ul. Gdyńskiej i kończy się na wysokości posesji nr 11 przy ul. Dobrzewińskiej w Chwaszczynie. Działki stanowiące drogę gminną (część ul. Dobrzewińskiej) rozpoczynają się na wysokości posesji nr 11 i kończą się na granicy z Gminą Szemud (do zamkniętej w chwili obecnej drogi). Jak z powyższego wynika na części działki nr 169/1 znajduje się część drogi krajowej nr 20, natomiast na pozostałej części część ul. Dobrzewińskiej. Obowiązek utrzymania oraz oznakowania drogi należy do zarządcy, którym na terenie działki nr 169/1 nie jest Burmistrz Gminy Żukowo. Jak wykazano wyżej przedmiotowy odcinek ulicy Dobrzewińskiej nie jest drogą gminną – stwierdził Wojciech Jaworowski.

 

Wojciech Albecki

 

Od początku historii z zamkniętą drogą radny Ryszard Kalkowski walczył o uregulowanie stanu prawnego drogi
Od początku historii z zamkniętą drogą radny Ryszard Kalkowski walczył o uregulowanie stanu prawnego drogi

 

Nowy wójt kilkukrotnie spotykał się z właścicielem drogi
Ryszard Kalkowski już jako wójt kilkukrotnie spotykał się z właścicielem drogi.

 

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.