Danuta Stenka znów zachwyciła kaszubską publikę

 

Młodzież z żukowskiego Gimnazjum i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Trepczyka, a także uczniowie z Czeczewa spotkali się z wybitną aktorką rodem z Kaszub Danutą Stenką. Związane było to z wielkim wydarzeniem Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich, które zawsze na początku roku odbywa się w Wejherowie.

Stenka jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek. Wychowała się w Gowidlinie w powiecie kartuskim. Jej aktorska kariera rozpoczęła się od Studium Aktorskiego w Gdyni, potem przez Szczecin, Poznań do Warszawy. Obecnie jest aktorką Teatru Narodowego. Od trzynastu lat czyta fragmenty Biblii w języku kaszubskim w Wejherowie.

Podczas tego projektu tak naprawdę nauczyłam czytać po kaszubsku. Poznaję też głębię słowa natchnionego, co dla mnie jest również bardzo ważne – wyznaje wybitna Kaszubka.
Jej prezentacja w pierwszy dzień lutego Księgi Wyjścia w tłumaczeniu równie wybitnego Kaszuby o. prof. Ryszarda Adama Sikory z Poznania, było niedoścignionym majstersztykiem.
Zwróciłem uwagę, może bardziej niż zwykle, na jej wymowę kaszubską: staranny akcent, głębokie czytanie dwugłosek typu ò i ù, naszych specyficznych głosek ã, ô, ë, é. Przecież to musi mieć wpływ na wzrastanie poczucia dumy z kaszubszczyzny, przyciągania do tego języka ludzi młodych, co zresztą było bardzo widoczne w wejherowskiej kolegiacie Św. Trójcy. No i ten niemilknący aplauz, radość na twarzach, westchnienia: „było pięknie”, „co za uczta duchowa” – stwierdził po wydarzeniu Stanisław Janke – znakomity poeta kaszubski z Wejherowa.

Pomysłodawcą projektu jest Przemysław Basiński. W początkowym wystąpieniu powiedział on, że tegoroczna VS dedykowana jest pamięci prof. Jerzego Tredera, który wspierał ten projekt swoją wiedzą lingwistyczną od wielu lat.
Dla młodzieży uczącej się języka kaszubskiego spotkanie z tak wielką osobowością jest niesamowitym przeżyciem. Aktorka sama często zachęca, by uczyć tego języka w szkole. Cieszy się, że są w tym zakresie pewne postępy. Również podobnie dopinguje tej sprawie Maciej Miecznikowski, który wykonywał wokalne partie solowe do akompaniamentu i muzyki znakomitego Cezarego Paciorka. Wszyscy oni są Kaszubami stojącymi na samym szczycie artystycznych możliwości w swoich dziedzinach. Swoją postawą dają najlepszy przykład, zwłaszcza dla młodych, ale także dla ich rodziców i nauczycieli.

(jd)

danuta stenka zachwycila kaszubska publike 002

danuta stenka zachwycila kaszubska publike 003

danuta stenka zachwycila kaszubska publike 004

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.