Co z podatkiem śmieciowym w gminie Żukowo? – stanowisko radnych KZW


{module do-reklamy-intertekst|none}

Na naszą skrzynkę kontaktową otrzymaliśmy stanowisko klubu radnych Kaszubskiego Zrzeszenia Wyborczego dotyczące tzw. podatku śmieciowego, które prezentujemy poniżej:

 

W związku z gorącą dyskusją związaną z przyjęciem niby „tymczasowej” uchwały ustalającej stawki podatku śmieciowego w gminie Żukowo chcemy przedstawić naszym mieszkańcom nasz punkt widzenia na tą sprawę.


Otóż klub Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze był za tym aby stawki podatku śmieciowego były zdecydowanie niższe od tych, które zaproponował burmistrz Jerzy Żurawicz – 80 zł za śmieci zmieszane i 43 zł za segregowane miesięcznie. Wiedząc, że wniosek naszego klubu radnych trafi na niechęć burmistrza i koalicji, poparliśmy propozycję przewodniczącego komisji ochrony środowiska i porządku publicznego jako realną i porównywalną do obecnych stawek za te usługi, czyli 48 zł za śmieci niesegregowane i 30 zł za segregowane miesięcznie od gospodarstwa domowego. Taka propozycja wynika nie z chęci kontry wobec pana burmistrza ale z kosztów obecnych, a także przyjętych już w wielu polskich gminach stawek. Obecnie koszty wywozu śmieci w naszej gminie oscylują w granicach 38-48 zł miesięcznie za śmieci niesegregowane (za standardowy 120 litrowy pojemnik) zaś śmieci segregowane firmy odbierają raz w miesiącu bezpłatnie. Mieszkańcy bloków spółdzielni ,, Kaszuby” płacą 9,3 zł od osoby miesięcznie. Tak więc proponowane przez nas kwoty były w granicach obecnych kosztów, a nie sądzimy aby komercyjne firmy wywożące odpady dopłacały do tych usług. Nastawione są zapewne na zysk i go osiągają.

 

Klub KZW popiera ryczałtowy sposób naliczania tej opłaty, chcemy jednakże aby zastosowano bonifikaty w opłacie dla gospodarstw domowych tworzonych przez 1-2 osoby w wysokości 40 % wymiaru stawki. Podobne rozwiązania przyjmowane są w naszym województwie, choćby w gminie Człuchów. Uważamy, że prostota systemu być może zapobiegnie nadmiernemu rozrostowi biurokracji zajmującej się tematem śmieci w gminie Żukowo. To jak zorganizujemy system gospodarki śmieciowej będzie miało decydujące znaczenie dla kosztów jakimi gmina obciążać będzie mieszkańców.

 

Przyjęcie tak wysokich stawek oznacza w wielu przypadkach ogromny wzrost wydatków na ten cel w budżetach żukowskich rodzin, a dla potencjalnych wykonawców usług w tym zakresie to sygnał do zaproponowania w przetargach wyższych stawek niż obecne.

 

Opłata (podatek) za wywóz śmieci musi być tak obliczona i skonstruowana aby nie stanowiła zbyt wielkiego obciążenia dla mieszkańców gminy Żukowo i nie powodowała konieczności wyboru –zapłacić za śmieci czy kupić żywność dla rodziny? Opłata śmieciowa nie może też w żadnym wypadku być dodatkowym źródłem dochodu dla gminy. W naszej ocenie powszechność opłaty powinna spowodować jej niewielką i akceptowalną wysokość.

 

„Śmieciowy diabeł” wydaje się więc jednak straszny Panie burmistrzu, a na pewno dużo droższy w zaproponowanej przez burmistrza Żukowo wysokości i formie.

 

Zachęcamy zatem mieszkańców gminy Żukowo, aby dawali wyraz swojemu stosunkowi do tych przyjętych stawek i swoich propozycji w tej sprawie wprost do urzędu gminy lub za naszym pośrednictwem.

 

Z wyrazami szacunku w imieniu klubu KZW

Wojciech Kankowski


{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.