Co dalej z ustawą śmieciową?

 


Do 31 grudnia 2012 roku Radni Gminy Żukowo mają czas na ustalenie stawki i sposobu naliczania opłaty za odbieranie odpadów, a także tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia.

 


Ze względu na zamieszanie wokół ustawy, spowodowane krytyczną wypowiedzią premiera na początku grudnia, który określił ją jako „oderwaną od życia”,  zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zajął się parlament.


Senatorowie zdecydowali, że zgłoszą do sejmu projekt nowelizacji ustawy.  Nowym projektem sejm zajmie się prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu w 2013 roku, czyli w pierwszych dniach stycznia.

Najważniejsza zmiana ma umożliwić gminom wprowadzenie na swoim terenie różnych metod naliczania opłat.


Czy to zwalnia Radnych z podjęcia decyzji? Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2012 roku (Dz. U. z 2011, Nr 152, poz. 897), póki nie będzie jej nowelizacji, obowiązuje ona w takiej formie jaka została uchwalona. (zostały w niej określone szczegółowe terminy przejściowe) Jednak ze względu na brak uchwały rady gminy do dnia dzisiejszego (29.12.2012 r.), wychodzi na to że Radni, poczekają jeszcze z określeniem metody, co do wyboru ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami.


Z opublikowanych wyników nadesłanych ankiet do gminy wynika, że przeważa metoda „ryczałtowa” – zyskała ona poparcie przeszło połowy z wszystkich głosujących.

 

Wyniki ankiety gminy Żukowo dotyczącej gospodarowania odpadami


Gmina rozesłała wśród mieszkańców 2.100 szt. ankiet w wersji papierowej,  369 szt. odesłano do urzędu 

Na stronie www.zukowo.pl do dnia 21.11.2012 r. była dostępna ankieta w formie aktywnej,  100 szt. wypełniono i odesłano do urzędu

 

WYNIKI GŁOSOWANIA PRZEZ MIESZKAŃCÓW

 

50,5 % opowiedziało się za metodą – ryczałtową – 237 szt.

39,0 % opowiedziało się zametodą – osobową – 183 szt.

10,5 % opowiedziała się za metodami – wodną – 37 szt.

    – powierzchniową – 12 szt.Ankieta portalu Chwaszczyno.pl:{module Metoda naliczania podatku śmieciowego}


 


Ustawa śmieciowa, a sytuacja w Trójmieście (źródło: trojmiasto.pl)

 

W związku z rozpoczęciem przez sejm prac nad nowelizacją ustawy śmieciowej, Gdańsk, Gdynia i Sopot przełożyły podjęcie uchwał decydujących o sposobie wyboru metody naliczania podatku śmieciowego na przyszły rok.

 

Ponieważ prawdopodobną zmianą w ustawie będzie możliwość połączenia kilku metod naliczania podatku od śmieci, a nie jak dotąd wybór tylko jednej z nich (przypomnijmy: od ilości mieszkańców, od zużytej wody, od powierzchni mieszkania, stawka ryczałtowa), miasta zmieniają swoje dotychczasowe stanowisko w tej sprawie.

 

Gdańsk, który dotąd skłaniał się ku opłacie ryczałtowej (38 i 50 lub 76 zł za śmieci posegregowane lub nie), prawdopodobnie zdecyduje się metodę powierzchniową. W mieszkaniach do 100 m kw. zapłacimy 66 gr za m kw., a za metraż większy – po 1 gr za każdy dodatkowy metr.

 

Sopot – radni rozważą trzy warianty: ryczałt (35 zł za śmieci posegregowane i 70 za nieposegregowane) i dwa warianty opłaty naliczanej od powierzchni. W pierwszej wersji opłata byłaby naliczana jednakowo od każdego z lokali, w drugiej – tylko od lokali o powierzchni do 110 m kw., a użytkownicy większych mieliby płacić jednakową, stałą opłatę.

 

Gdynia – dotąd miasto chciało wprowadzić ryczałt w wysokości 35 i 50 zł za śmieci posegregowane lub nie, ale po zmianie ustawy na pewno zdecyduje się na inną metodę. Jaką? – na razie nie wiadomo.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.