Co dalej z budynkiem byłego przedszkola w Chwaszczynie ? – List od Sołtysa i Rady Sołeckiej

 

 

Poniżej prezentujemy list od Sołtysa Chwaszczyna i Rady Sołeckiej w szeroko komentowanej u nas sprawie budynku byłego przedszkola w centrum Chwaszczyna:

 


 

Dnia 08.08.2014 do Urzędu Gminy Żukowo wpłynął wspólny wniosek Sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Chwaszczyno dotyczący wynajmu lokalu gminnego po byłem przedszkolu przy ulicy Wiejskiej.

 

W treści wniosku napisaliśmy :

 

cyt : ,, Kilka miesięcy temu podmiot gospodarczy – prowadzący przedszkole, który dzierżawił od Urzędu Gminy Żukowo obiekt w centrum Chwaszczyna przy ulicy Wiejskiej wypowiedział umowę. W chwili obecnej budynek nie jest użytkowany, stał się miejscem nielegalnego użytkowania. Wybita została szyba w jednym z okien. Widać w obiekcie znamiona spożywania alkoholu, aby przerwać dalszą dewastację obiektu Sołtys wraz z Radą Sołecką wnioskuje o jego wynajęcie. Sugerujemy wynajem na cichą nie uciążliwą dla sąsiadów działalność gospodarczą z jednoczesnym wykorzystaniem miejsca po placu zabaw dla dzieci na ogólnodostępny parking. Okres wynajmu 5-10 lat….. ”

 

Burmistrz gminy Żukowo na podstawie obowiązujących przepisów, dotyczących gospodarki nieruchomościami, zaproponował wydzierżawienie w drodze przetargu tego obiektu na okres 10 lat. Warunkiem koniecznym do realizacji wynajmu była uchwała Rady Miejskiej. Podczas 50 sesji Rady Miejskiej w Żukowie , która odbyła się 03 października br. zdjęto z porządku obrad punkt 15. o treści : ,,Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej położonej w Chwaszczynie ”

 

Stało się to na wniosek Pani Anny z Chwaszczyna popartej 104 podpisami mieszkańców, która wnioskowała cyt : ,, Zwracam się w imieniu mieszkańców miejscowości Chwaszczyno, należącej do gminy Żukowo o utworzenie świetlicy środowiskowej (….) My niżej podpisani

 

(od autora 104 podpisy ) zgłaszamy nasze poparcie dla utworzenia świetlicy środowiskowej dla dzieci w wieku szkolnym …. ”

 

Jakie jest stanowisko Sołtysa i Rady Sołeckiej ?

 

Budynek przedszkola wymaga natychmiastowego remontu. Z informacji uzyskanych z Urzędu Gminy Żukowo wynika, że koszt remontu opiewa na kwotę 0,5 mln zł. Równocześnie, czeka na realizację projekt rozbudowy obiektu Ochotniczej Staży Pożarnej , o Wiejski Dom Kultury, w którym miały być pomieszczenia na działalność organizacji społecznych w tym m. in. biblioteka, sala multimedialna. Budowa i równoczesny remont budynku po przedszkolu nie został zaakceptowany przez gminę. Na spotkaniu w dniu 02 września br. dotyczącego wstępnego podziału funduszu sołeckiego został poruszony temat remontu budynku przedszkola i wspólnie zdecydowano, że lepszym pomysłem jest budowa Wiejskiego Domu Kultury z prawdziwego zdarzenia i skierowanie wspólnych wysiłków aby kontynuować realizację projektu. Wydawało się, że jest to rozwiązanie optymalne czyli wynajęcie budynku, który jest w złym stanie technicznym i pomimo dużych nakładów finansowych tak naprawdę nie jest w stanie rozwiązać problemów z brakiem miejsca na działania społeczne oraz budowę miejsca spotkań mieszkańców Chwaszczyna przy remizie. W temacie przedszkola przy pojawieniu się nowego pomysłu na jego zagospodarowanie zabrakło chyba w tej sprawie konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

 

Szkoda bo na zewnątrz jako Chwaszczyno jesteśmy postrzegani jako sołectwo wiecznie sprzecznych interesów…

 

Obyśmy i tym razem nie stracili szansy na realizacje tak potrzebnego miejsca dla mieszkańców Chwaszczyna.

 

W obecnej sytuacji proponujemy odłożenie dyskusji na ten temat po 30 listopada 2014r. czyli po II turze wyborów samorządowych, tak aby sprawa :

Co dalej z budynkiem byłego przedszkola w Chwaszczynie ?

nie stała się elementem zbliżającej się kampanii wyborczej do Rady Miejskiej w Zukowie, Rady Powiatu Kartuskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Burmistrza Gminy Żukowo.

 


 

nadesłane: Sołtys wraz z Radą Sołecką sołectwa Chwaszczyno

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.