Chwaszczyno kaszubskim HOLLYWOOD?

Czy to jeszcze Gdynia, czy już Gdańsk? – pytają często turyści przejeżdżający przez Chwaszczyno. Faktycznie, bliskość Trójmiasta może sugerować, że jest się już w „mieście”.

[AKTUALIZACJA 2.04.2016r.] Niniejszy tekst oczywiście był żartem primaaprilisowym.

Chcemy temu zaradzić – stanowczo stwierdza Jolanta Wiercińska, Sołtys Chwaszczyna. – Chwaszczyno nie jest żadnym „przejazdowem”, bezimiennym przedmieściem, ale wsią o konkretnej historii, tożsamości i chcemy to wyrazić publicznie. Stąd inicjatywa, aby na granicy Chwaszczyna z Gdynią, w okolicy masztu RTV, umieścić duży napis z nazwą naszej miejscowości. Niestety Chwaszczyno nie ma dobrej prasy, nie jest pozytywnie promowane w mediach. Zazwyczaj jesteśmy przedstawiani jako miejscowość wiecznie zakorkowana, w której zdarzają się częste kradzieże i pożary. Stąd napis stylizowany na słynnym HOLLYWOOD może zainteresuje telewizję i świat filmu (nie tylko kryminałów). Chcemy promować pozytywny wizerunek Chwaszczyna.

Pomysł jednoznacznie popiera radny Jacek Fopke. – Będziemy czynić starania, aby ten słuszny napis zyskał oświetlenie, może w pobliżu ustawimy jakieś ławki i wyznaczymy miejsce na grilla. Złożę w tej sprawie stosowny wniosek w Urzędzie Gminy, Burmistrz już zadeklarował wsparcie. Brakuje nam takich miejsc, gdzie możemy wspólnie rozmawiać o Chwaszczynie i integrować się.

O zdanie zapytaliśmy również radnego Mirosława Nowaka. – Przyznam szczerze, że miałem podobny pomysł, ale na zasadzie fontanny wodnej, której podświetlone kolorowe strumienie tworzą nad jeziorem napis „Chwaszczyno”. Nie doszło do realizacji tego pomysłu, bo poziom wody w jeziorze Osowskim z roku na rok obniża się.

Wśród członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego rozgorzała dyskusja. Większość widziałaby taki napis również w wersji kaszubskojęzycznej. Jest taka możliwość w obrębie Kaszubskiej Drogi – wskazuje Pani Sołtys – Zamiary te może jednak pokrzyżować planowany przebieg Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.  Do tematu wrócimy już 2 kwietnia – dodaje Pani Jolanta.

Co na to mieszkańcy? Pan Andrzej z małżonką Aleksandrą mają odmienne zdania.

Szkoda pieniędzy! – ucina Pani Ola – za te 200 000 zł, które wydano na ten bezsensowny napis, można kupić 400 koszy na śmieci, których tak bardzo potrzebujemy albo zasadzić kwiaty na rondzie i to ładne.

Uważam, że pomysł jest strzałem w przysłowiową 10! – wtrąca pan Andrzej – Chwaszczyno jest bogatą miejscowością, to jest napis na miarę naszych możliwości i oczekiwań społecznych!

Do tematu wrócimy niebawem.

[AKTUALIZACJA 2.04.2016r.] Powyższy tekst oczywiście był żartem primaaprilisowym.

chwaszczyno hollywood widok z kosmosu 1

Powyżej widok napisu z kosmosu / fot. google earth

hollywood
Słynny napis w Hollywood / źródło: wikipedia.org

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.