Budżet Gminy Żukowo – uchwalony.

{module do-reklamy-intertekst|none}

Rada Miejska Żukowa w dniu 28.12.2011 roku uchwaliła Budżet Gminy Żukowo na rok 2012. Radni uchwalili :

Dochody budżetu gminy ustalono w wysokości – 97 537 909,63 zł.

Wydatki budżetu gminy ustalono w wysokości – 102 853 784,74 zł.

 

Na inwestycje zaplanowano kwotę 24 614 694,51 zł, z czego na Chwaszczyno zaplanowano :

– Rozbudowa budynku OSP w Chwaszczynie o boks garażowy – 300 000,00 zł,

– Wykonanie dokumentacji projektowej budowy kanalizacji sanitarnej dla rejonu ulic: Jana Pawła II, Leśmiana, Żeromskiego i Staffa w Chwaszczynie – 30 000,00 zł,

 

Przeniesiono zadania z roku 2011:


– Uporządkowanie i zagospodarowanie centrów wsi w Gminie Żukowo – stworzenie parków rekreacyjnych w Chwaszczynie, Baninie, Glinczu i Sulminie – 577 660,82 zł,

– Powstanie nowych i doposażenie istniejących ogólnodostępnych placów zabaw w Chwaszczynie, Małkowie, Pępowie, Przyjaźni i Sulminie w Gminie Żukowo – 276 765,38 zł.


Chciałbym nadmienić, iż w budżecie tym zaplanowano więcej środków na Żukowo, gdyż w projekcie zaplanowano kwotę 9 411 475,90 zł, zaś w uchwalonym budżecie jest kwota 9 531 475,90 zł, co świadczy o mniejszych środkach finansowych na poszczególne sołectwa. Nie widzę w tym budżecie równomiernego podziału środków finansowych. Pragnę nadmienić, iż Nasza Miejscowość jest największym Sołectwem w Gminie Żukowo. Odprowadzamy dużo podatków: od osób fizycznych, osób prawnych, od powierzchni z przeznaczeniem na działalność gospodarczą co nie jest odzwierciedleniem w inwestycjach dla Naszych Mieszkańców.


W roku 2011 na inwestycje w Chwaszczynie przeznaczono kwotę 420 000,00 zł (budowa przepompowni ścieków – Kaszubska Droga – 300 000,00 zł, wykonanie koncepcji rozbudowy kanalizacji sanitarnej – 50 000,00 zł, aktualizacja dokumentacji budowy kanalizacji etap IC – zadanie 5 – 70 000,00 zł)  


Będę zabiegał, aby w trakcie roku wprowadzić do budżetu i zrealizować dwa zadania, które należy niezwłocznie zakończyć, a mianowicie:


– Budowa kanalizacji sanitarnej ulicy Polnej i Gdyńskiej – dokończenie,

– Budowa kanalizacji sanitarnej ulic: Leśna, Podleśna, Wąska, Słoneczna -Etap I C – zadanie 5 – dokończenie.


Należy również zmienić zapis w budżecie mówiący o tym, że zadanie zapisane jako roczne pt. „Rozbudowa budynku OSP w Chwaszczynie” – na zadanie wieloletnie (WPF), gdyż gwarantuje to kontynuację rozbudowy budynku o bibliotekę i sale dla naszych organizacji społecznych.


Brak Radnego z Naszej Miejscowości widoczny jest w budżetach w 2011 roku i 2012 roku, co skutkuje zmniejszonymi środkami finansowymi dla Chwaszczyna. Są to najniższe środki finansowe przeznaczone na Naszą Miejscowość od 12 lat. Sprawdziły się moje sugestie mówiące o braku głosu przy podziale środków na inwestycje w Budżecie Gminy Żukowo – (nieobecni nie mają głosu). Wszystko może zmienić się w następnych wyborach samorządowych, gdyż będzie obowiązywał nowy Kodeks Wyborczy wprowadzający jednomandatowe okręgi wyborcze, który spowoduje, że Chwaszczyno będzie miało 2 Radnych.


Piotr Fikus


{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.