Brak radnego – mniej funduszy dla Naszej Miejscowości

Na skrzynkę kontaktową otrzymaliśmy wypowiedź Radnego Powiatowego Piotra Fikusa na temat mniejszych funduszy przeznaczanych na Chwaszczyno z budżetu Gminy Żukowo. Zapraszamy do lektury:

 


 


Z początkiem roku 2011 zabrano mam środki finansowe przeznaczone na pracownika gospodarczego, który zajmował się sprzątaniem centrum Chwaszczyna. Obecnie opłacany jest ze środków Rady Sołeckiej. Jedyna inwestycją, która została zrealizowana w roku 2011, to Budowa Przepompowni Ścieków przy Kaszubskiej Drodze.

 

Z początkiem roku 2012 zabrano nam autobus nocny – N 10, o który walczyło Stowarzyszenie „SAMORZĄDNOŚĆ”, Radni i poprzednia Rada Sołecka. Nam zabrano nocny autobus, a na linii 126 Wrzeszcz – Banino – Żukowo wprowadzono dodatkowe kursy.


Budżet na rok bieżący jest również skromny, a jaki będzie zobaczymy po zakończeniu roku. Widać z powyższego ewidentnie, mimo to że jesteśmy największą miejscowością po Żukowie, nie przekłada się to na inwestycje.

 

Nigdy w historii Chwaszczyna w tak krótkim czasie nie przeznaczono na Nasze Sołectwo tyle funduszy co w latach 1998 – 2010, gdy byłem Radnym w Radzie Miejskiej w Żukowie. Wspomnę tylko o 3 sztandarowych i planowanych inwestycjach dla Naszego Sołectwa:

 

– Kanalizację Sanitarną – 4 913 217 zł,

– Budowa Sali Gimnastycznej wraz z Rozbudową Szkoły o 6 Sal Dydaktycznych – 4 359 500 zł,

– Budowa Ulic: Węglowa, Poprzeczna, Łąkowa, Wybickiego – 4 063 534 zł.

 

Bardzo dziękuję wszystkim Radnym w Radzie Miejskiej w Żukowie, którzy wspierali mnie i głosowali za Naszymi inwestycjami w tych latach. Dziękuję również Burmistrzom: Panu Albinowi Bychowskiemu i Panu Bogdanowi Łapie.

 

W sumie przez 3 kadencje dla Naszej Miejscowości udało się wygospodarować z Budżetu Gminy Żukowo – 13 336 251 zł, oraz wiele mniejszych inwestycji takich jak:

– Mini Orlik przy szkole,

Budowa części ulicy Żeromskiego,

Budowa części ulicy Wiejskiej,

Budowa oświetlenia ulicy Oliwskiej – od ronda w stronę Wejherowa,

Budowa oświetlenia ulicy Gdyńskiej – od ronda w stronę Gdyni,

Budowa Stadionu,

Remont starej części Szkoły.


Z powyższego widać, że średnio na kadencję przypadło około 5 000 000 zł (nie licząc w tym utwardzania dróg płytami jumbo). Jak będzie w kadencji 2010-2014 zobaczymy. W związku z tym, że nie mamy Radnego Gminy Żukowo, Rada Sołecka jest tym organem, który powinien walczyć o inwestycje dla Chwaszczyna. Ze swojej strony zawsze deklarowałem chęć pomocy i współpracy z Radą Sołecką, ale na 8 spotkań Rady Sołeckiej zostałem zaproszony tylko na pierwsze spotkanie. Widocznie Rada Sołecka nie widzi potrzeby korzystania z mojej pomocy i mojego wieloletniego doświadczenia w samorządzie. Mimo to, w dalszym ciągu deklaruję Radzie Sołeckiej swoją pomoc. Mam wizję i plany rozwoju Naszej Miejscowości.

 

DLACZEGO NIE MAMY RADNEGO GMINNEGO ?

 

Mieszkańcy Naszej Miejscowości, którzy nie wzięli udziału w Wyborach Samorządowych w 2010 roku oraz Ci, którzy głosowali na kandydatów z innych miejscowości zdecydowali o tym, że nie mamy żadnego reprezentanta – RADNEGO w Radzie Miejskie w Żukowie.

 

Uważam, że niektórzy Mieszkańcy Naszego Sołectwa nie zdali egzaminu z samorządności. Uprawnionych do głosowania w Wyborach Samorządowych w roku 2010 – było 2394 mieszkańców. W I turze zagłosowało – 1161 mieszkańców, co dało frekwencję – 49.33 %.

 

W II turze zagłosowało tylko – 820 mieszkańców, co dało 34,64 %. Była to jedna z najniższych frekwencji w naszej gminie. Najwyższa frekwencja była w Żukowie – 53,94 %. Jeżeli blisko 1/3 Mieszkańców idzie na wybory, to jak możemy twierdzić, że chcemy mieć Radnych w Radzie Miejskiej w Żukowie.


W przypadku kandydata Pana Jacka Nosel, który startował i któremu zabrakło 24 głosy, aby zostać Radnym, nasi Mieszkańcy głosują na kandydatów z Banina, Tuchomia, Miszewa …. (Pan Tadeusz Szmytke – Radny z Banina otrzymał – 59 głosów w Chwaszczynie, Pan Albin Bychowski – Radny z Banina otrzymał – 78 głosów w Chwaszczynie, Pan Stanisław Groth – Radny z Tuchomia otrzymał – 14 głosów w Chwaszczynie, Pan Zbigniew Lidzbarski – Radny z Tuchomia otrzymał – 23 głosy w Chwaszczynie, ….).

 

W Wyborach Samorządowych w roku 2014 wyłonimy 2 Radnych, którzy będą reprezentować Nasze Sołectwo w Radzie Miejskiej w Żukowie.


Nadesłane:

Radny Powiatowy Piotr Fikus

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.