Awarie w dostawie wody i prośba o… niepodlewanie ogródków

W ostatnich kilkunastu dniach w Chwaszczynie mieszkańcy borykali się z problemem przerw w dostawie wody. Prawdopodobną przyczyną tych komplikacji jest podłączanie zbiorników retencyjnych w naszej miejscowości. Dodatkowo wprowadzono zakaz podlewania ogródków przez cały dzień.

Kwestia zaniku lub braku wody zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim jest powszechnie znany, zwłaszcza mieszkańcom Chwaszczyna. Pory dnia, kiedy pobór wody jest największy, również można przewidzieć. Jeśli prowadzone są prace przy wodociągu, o których zainteresowani są poinformowani, można uznać za zrozumiałe.

Problem pojawia się, gdy brakuje „chemii” na linii klient-dostawca. W przemyśle często jest tak, że coś wymaga wydłużenia prac, dokładniejszej ekspertyzy i wtenczas lepiej poinformować beneficjenta o możliwych nieprawidłowościach niż sprzedać mu towar-bubel.

Tej „chemii” ewidentnie brakuje Spółce Komunalnej w Żukowie. W przeciągu kilkunastu dni kontaktowałem się z pracownikami SK kilkukrotnie, za każdym razem zgłaszając brak wody. Na pytanie, co jest przyczyną awarii, słyszałem tylko, że „(…) Pana zgłoszenie nie jest pierwsze, już wysłaliśmy ekipę techniczną”. W takim razie pod wątpliwość poddaję argument, że w tym czasie odbywały się próby podłączenia zbiorników retencyjnych (a takie sugestie dało się słyszeć).

Godziny wyłączenia wody również pozostawiały wiele do życzenia. Bo jeśli człowiek wstaje rano do pracy, to potrzebuje bieżącej wody do najprostszych potrzeb. Nie mam na myśli zagotowania wody do kawy czy herbaty, ale do zwykłej higieny: toaleta, mycie się. Wstając wcześnie rano można sobie podnieść ciśnienie bez picia kawy – odkręcając kran, z którego nie leci woda. Podobna sytuacja miała miejsce w sobotę popołudniu, czyli czasu podczas np. golenia czy kąpieli przed wyjściem na gościnę.

Dalej, jeśli nawet uruchamianie zbiorników retencyjnych było przyczynkiem braku dostawy wody, należałoby poinformować o tym zainteresowanych. Droga Spółko Komunalna, nie każdy odwiedza Wasz portal codziennie i szuka awarii lub informacji o planowanych przerwach w dostawie wody. Istnieją liczne strony internetowe (nie tylko Chwaszczyno.pl, ale także i strona choćby Rady Sołeckiej), które dużo sprawniej mogą anonsować Wasze komunikaty i ostrzeżenia z przedziałem czasowym.

Jeden z mieszkańców Chwaszczyna złożył oficjalną skargę. – Zarządzanie na poziomie przedszkola. Wiemy, że wyłączymy, ale nikomu nie powiemy, bo to tajemnica – skwitował swój monit Pan Leszek do Urzędu Gminy w Żukowie. – Wystarczyło jedno zdanie, które pozwala mieszkańcom coś zaplanować, napuścić wody do garnka, miski, wiadra. Informacja, która pozwoli mieszkańcom zadbać o sprzęt gospodarstwa domowego – dodaje Pan Leszek. – Czy tak trudno poinformować mieszkańców: „Uwaga, nie będziecie mieli wody?” – pyta z irytacją.

Rzeczywiście, powyższe oburzenie jest w pełni uzasadnione, ponieważ woda w domu obecnie wykorzystywana jest praktycznie bez przerwy, np. przy uruchomionej pralce czy zmywarce. W domach mieszkają małe dzieci, które często potrzebują dostępu do wody non stop.

Pan Leszek zaznaczył w skardze, że pracownicy Spółki Komunalnej w rozmowie telefonicznej wyrazili zdziwienie, że mieszkańcy Chwaszczyna nie wiedzieli, że nie będzie wody. Jeszcze o godz. 7 żadna informacja na stronie SK się nie pojawiła, a wody nie było od godzin nocnych.

Zrzut ekranu 2018 05 22 o 07.20.56

Zrzut ekranu we wtorek po godz. 7 rano / nadesłane

To nie koniec problemów z dostawą wody. Spółka Komunalna w Żukowie zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców gminy Żukowo o niepodlewanie ogródków i upraw z wodociągu komunalnego w godzinach od 8:00 do 22:00. Robią to z troski dla celów socjalno-bytowych. Zatem jeśli w kranach domowych zabraknie wody, to ewentualna kąpiel pod wężem ogrodowym możliwa będzie już po godzinie 22.

sp zukowo

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.