346 osób zagrało naraz na akordeonach – Dzień Jedności Kaszubów w Sulęczynie.[wideo]

 

Po raz dwunasty 22 marca br. odbył się Dzień Jedności Kaszubów, który corocznie organizowany jest w okolicy św. Józefa (19 marca). Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Następnie tłumy Kaszubów przeszły ulicami Sulęczyna do szkoły podstawowej, gdzie oficjalnie rozpoczęło się świętowanie.

 

Zwyczajowo można było spotkać twórców ludowych, zagrać w popularną na Kaszubach karcianą „Baśkę”. Były stoiska z kaszubskimi potrawami oraz można było usłyszeć wiele folklorystycznych zespołów.

 

Już po raz dziesiąty główną atrakcją dnia było bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. W Sulęczynie zagrało 346 akordeonistów z całych Kaszub. W ubiegłym roku w Sierakowicach zagrało 314 osób, tak więc corocznie impreza staje się większa. W tym roku akordeoniści zagrali dwie pieśni jako pierwszą „Kùkówkę”, jako drugą „Wele, wele wetka”, na bis „Kaszëbsczé jezora” oraz ponownie „Wele, wele wetka”.

 

Wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza podziękował po kaszubsku zgromadzonym, a także organizatorowi bicia rekordu Pawłowi A. Nowakowi z Sulęczyna za zaangażowanie i życzył powodzenia w biciu kolejnych rekordów.

 

Podczas bicia rekordu jednoczesnej gry na akordeonie Chwaszczyno reprezentowali panowie Marek Munch, Władysław Jankowski i Eugeniusz Raulin.

 

Według nieoficjalnych informacji w przyszłym roku jest szansa, aby Dzień Jedności Kaszubów odbył się w Bojanie.

 

Materiał wideo z bicia rekordu:

 

 

 

{gallery}2015/2015-03/dzien-jednosci-kaszubow{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.