Zespół „KASZUBKI” na Dolnym Śląsku

Zamek Grodziec – Zespół „KASZUBKI” w towarzystwie gospodarza warowni Kasztelana Piotra Janczyszyna

W dniach 4 – 8 października 2018 r. miał miejsce wyjazd Zespołu „KASZUBKI” na Dolny Śląsk.

Celem naszej podróży do tak odległego regionu Polski była promocja regionu Kaszub i Gminy Żukowo podczas „XII-go Agroturystycznego Święta Wina i Miodu Pitnego” na Zamku Grodziec.

„Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego” na Zamku Grodziec – to wydarzenie o ponadregionalnym i międzynarodowym zasięgu, to impreza promująca dolnośląskie winiarstwo i pszczelarstwo (Dolny Śląsk to region Polski, mogący pochwalić się najstarszymi – sięgającymi średniowiecza – tradycjami winiarskimi. Sprzyja temu najdogodniejszy w Polsce klimat do uprawy winorośli oraz zaangażowanie ludzi chcących kultywować regionalne tradycje. To także jeden z ważniejszych regionów na mapie polskiego pszczelarstwa. W dolnośląskich pasiekach pozyskuje się wszystkie rodzaje miodu – wśród nich wyjątkowy, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, zarejestrowany jako produkt regionalny. Dolny Śląsk to też region w którym odrodziło się miodosytnictwo, to region w którym znajdziemy małe, rodzinne firmy produkujące „płynne złoto” jakim są miody pitne). Jest to święto wszystkich producentów i pasjonatów, którzy przez dwa dni trwania imprezy, na zamkowym dziedzińcu i w zamkowych komnatach, prezentują swoje wyroby (miody, wina, miody pitne, kulinaria wykonane na bazie win i miodu oraz inny asortyment wykonany z użyciem produktów pszczelich). Jest to też okazja do promocji Agroturystycznego Szlaku Winno – Miodowego – sieci gospodarstw agroturystycznych, winnych i pszczelarskich z terenu Pogórza Kaczawskiego i Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, którego początkiem jest wpisana na Europejski Szlak Zamków i Pałaców okazała twierdza Dolnego Śląska – Zamek Grodziec. Atrakcyjności całemu wydarzeniu dodają prezentacje rzemiosła artystycznego, piknik rycerski oraz występy zespołów folklorystycznych.

Z wielką radością skorzystaliśmy z zaproszenia skierowanego do nas przez gospodarza Zamku Grodziec – Kasztelana Piotra Janczyszyna – by zaprezentować na zamkowej scenie nasz kaszubski folklor.

W trwającej ponad godzinę prezentacji (podzielonej na trzy bloki) udało nam się wykonać bardzo obszerny program – słowną mini prezentację regionu Kaszub, ponad dwadzieścia utworów wokalnych, utwory instrumentalne (polki) oraz wzbudzający poza Kaszubami szczególne zaciekawienie utwór „Kaszëbsczé  Nótë”.

 

kaszubki dolny slask 2  kaszubki dolny slask 3
Kaszubskim zwyczajem naszą prezentację rozpoczęliśmy od poczęstunku tabaką

 

kaszubki dolny slask 4
Zespół podczas występu

 

kaszubki dolny slask 5
Oczekiwanym  punktem każdego występu poza regionem są korepetycje z j.kaszubskiego – czyli „Kaszëbsczé  Nótë”

kaszubki dolny slask 6

Nasz występ, kolejny już raz, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Dlaczego kolejny? – ponieważ na Grodźcu „KASZUBKI” gościły po raz czwarty, i po raz czwarty miały zaszczyt i możliwość promowania kaszubskiego folkloru w tym miejscu (wcześniejsze wydarzenia z naszym udziałem to: 2014 r. – „Śląskie Święto Pieśni”; 2015 r. –  „Święto Kwitnących Lip”; 2016 r. -„Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych”).

Udział w „Agroturystycznym Święcie Wina i Miodu Pitnego” na Zamku Grodziec był dla nas wielką przyjemnością i kolejną okazją do lepszego poznania Dolnego Śląska  – regionu, z racji swojej powojennej historii, niezwykle barwnego kulturowo.
Wyjazd na Dolny Śląsk był też dla zespołu okazją do chwili „oddechu” po niezwykle bogatych w wydarzenia trzech kwartałach 2018 roku (za nami m. in. 21 występów, współorganizacja Zjazdu Kaszubskich Śpiewaków, jubileusz XV-lecia działalności zespołu oraz rejestracja studyjna obszernego materiału na płytę, na wydanie której czekamy).

Karkonoski szczyt Szrenica (wys. 1362 m n.p.m., górujący nad Szklarską Porębą, rewelacyjny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Czeskie Karkonosze, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie),  zapora na Bobrze w Pilchowicach (wzniesione w latach 1903 – 1912 monumentalne dzieło inżynierskie, w Polsce – druga pod  względem wysokości po Solinie) oraz królujący nad Pogórzem Kaczawskim stożek wulkaniczny Ostrzyca Proboszczowicka (wys. 501 m n.p.m., najbardziej znany punkt widokowy w Sudetach Zachodnich. Z jej szczytu pięknie widać Góry i Pogórze Kaczawskie, Karkonosze i Góry Izerskie) – te dolnośląskie atrakcje stały się naszym celem. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się na dłużej w Świebodzinie (woj. lubuskie), by spojrzeć na monumentalny pomnik Chrystusa Króla Wszechświata (wys. 36 m., wzniesiony jako wotum wdzięczności za Jubileuszowy rok 2000 i Intronizację Chrystusa Króla na Ziemi Świebodzińskiej. Figura nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro).

kaszubki dolny slask 7
Karkonosze – Szrenica (1362 m n.p.m.)

 

kaszubki dolny slask 8 Pogórze Kaczawskie – Ostrzyca Proboszczowicka (501 m n.p.m.). W tle panorama Karkonoszy.

 

kaszubki dolny slask 9 Pogórze Kaczawskie – Ostrzyca Proboszczowicka (501 m n.p.m.)

 

kaszubki dolny slask 10
Świebodzin – pomnik Chrystusa Króla Wszechświata (wys. 36 m)

Niezwykle ważnym momentem naszego wyjazdu była też chwila zadumy i modlitwy nad grobem śp. Zenona Bernackiego, zmarłego 5 października 2016 r. byłego Kasztelana Zamku Grodziec, spoczywającego na małym parafialnym cmentarzu w rodzinnej miejscowości Czaple. Pan Zenon był wielkim sympatykiem Kaszub i kaszubskiej kultury. Jako zespół – bardzo dużo mu zawdzięczamy.

kaszubki dolny slask 11
Zamek Grodziec – wspaniałe miejsce, które było naszym domem przez trzy doby.

Nasz wyjazd na Dolny Śląsk był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Żukowo w ramach programu „Lokalne Partnerstwo” /otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych/, a także niezwykłej gościnności gospodarza Zamku Grodziec – Kasztelana Piotra Janczyszyna.

kaszubki dolny slask 12

 

Tekst: Danuta jastrzębska /Zespół „KASZUBKI”/
Zdjęcia: Anna Kozakowska, Janina Klein

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.