ŻELISTRZEWO. Zjazd Kaszubskich Śpiewaków.

 

 

21 września br. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żelistrzewie odbył się XI Zjazd Kaszubskich Śpiewaków. Organizatorami imprezy byli: Rada Chórów Kaszubskich, Chór „Jubileum” z Żelistrzewa, Starostwo Powiatowe w Pucku i Wójt Gminy Puck, OKSiT Puck, KGW w Żelistrzewie, parafia NSPJ i sołtys Żelistrzewa.

 

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w parafialnym kościele o godz. 12:00, na której zaśpiewały połączone chóry „św. Cecylii” z Pucka i „Jubileum” z Żelistrzewa. Przed końcem Eucharystii uczestnicy zjazdu z okazji urodzin zaśpiewali ks. Kanonikowi Zbigniewowi Kulwikowskiemu uroczyste łacińskie „Plurimos Annos”. Msza Święta tradycyjnie zakończyła się na wspólnym śpiewie pieśni „Kaszëbskô Królewô”. Po uczcie duchowej przywitano wszystkich gości i rozpoczęto przegląd chórów.

Na scenie wystąpiły chóry z RCHK, którą reprezentują także nasze lokalne zespoły:

– chór męski „Dzwon Kaszubski” z Gdyni
– chór męski „Harmonia” z Wejherowa
– zespół wokalny „Kaszubki” z Chwaszczyna
– zespół „Kosakowianie” z Kosakowa
– chór „Lutnia” z Luzina
– chór „Morzanie” z Dębogórza
– zespół folklorystyczny „Nadolanie” z Nadola
– chór kaszubski „Rumianie” z Rumi
– chór „Strzelenka” z Tuchomia
– Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa
– chór „Jubileum” z Żelistrzewa

Na zakończenie połączone chóry odśpiewały wspólnie hymn kaszubski „Zemia rodnô”. Po skończonej prezentacji wszystkie zespoły przy asyście orkiestry dętej uroczystym pochodem udały się do pobliskiego Wiejskiego Domu Kultury w Żelistrzewie. Tam dla wszystkich chórzystów został przygotowany poczęstunek i program artystyczny, który uświetnił program XI Zjazdu Śpiewaków Kaszubskich.
Zjazdy Kaszubskich Śpiewaków odbywają się od 2003 roku. Pierwszym gospodarzem i inicjatorem tych spotkań był chór „Lutnia” z Luzina. Idea ówczesnego zjazdu zdobyła uznanie w oczach uczestników i od tamtej pory jest to impreza cykliczna, wchodząca w terminarz głównych spotkań kaszubskich. O tym, kto zostanie gospodarzem kolejnego zjazdu, decyduje losowanie spośród członków RCHK. Zespół, który wygra losowanie, dostaje drewnianą lutnię, która jest symbolem zjazdu.

Wspólne spotkania ukazują głęboką więź łączącą Kaszubów z muzyką, tradycją oraz z wiarą swoich ojców. Jest to okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i posłuchania innych chórów. – Jest kilka „plusów dodatnich”. Ćwiczymy swój warsztat i umiejętności, słuchamy różnych aranżacji utworów, a przede wszystkich integrujemy się. – mówi prezes RCHK, Tomasz Fopke. – Cały czas powstają nowe piosenki kaszubskie. W ciągu dwóch tygodni powstają średnio 3 nowe utwory kaszubskie, w tym przynajmniej jeden religijny. – dodaje Fopke.
Do Rady Chórów Kaszubskich należy 18 chórów, które w mniejszym lub większym stopniu są zaangażowane w życie lokalne Kaszub. Łączy ich jednak jedno – śpiew w języku kaszubskim. Co roku do RCHK przybywają średnio 1-2 chóry bądź zespoły. To sprawia, że coroczne spotkania są coraz bardziej urozmaicone, bogatsze w repertuar i doświadczenie. Chóry z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom, przygotowują utwory, które często dla wielu są zupełnie nowe. Tylko na zjeździe w Żelistrzewie kilka utworów miało swoje premiery. Wiąże się to z tym, że język kaszubski cały czas się rozwija, a takie spotkania integracyjne mają ogromny wpływ na rozpowszechnianie i kultywowanie wszelkich kaszubskich dzieł i wartości. Zjazdy to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności. To okazja do porozmawiania z zaprzyjaźnionymi chórami, do wymiany spostrzeżeń, a nawet nut czy tekstów.
Organizatorzy imprezy w Żelistrzewie byli znakomicie przygotowani. Wszyscy uczestnicy spotkania nie mogli się nudzić, ponieważ czas został perfekcyjnie zadysponowany. W przyszłym roku kolejny chór będzie mógł się wykazać i przygotować tę wielką uroczystość. Zobaczymy, do czyich rąk trafi drewniana lutnia…

Poniżej występy chórów nagrywane przez firmę ProFilmNet. Zespół Wokalny „Kaszubki” od 7:50 minuty, a chór „Strzelenka” od 22:57 minuty.

 

 

Karol Krefta

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.