Zebranie Wiejskie w Chwaszczynie (2011r.)

Planowane terminy zebrań wiejskich:

Chwaszczyno – 17 lutego 2011 r godz. 17.30  – w Zespole Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie przy ulicy Mickiewicza 19, na którym odbędą się wybory Sołtysa Chwaszczyna i rady sołeckiej.

 

 

 

Inne zebrania wiejskie w okolicy:

Nowy Świat – 28 lutego 2011 r. godz. 17.30,

Tuchom – 8 marca 2011 r. godz. 17.30.

 


 


Do najczęstszych zadań zebrania wiejskiego należą:

– uchwalanie rocznego planu wydatków sołectwa
– rozpatrywanie sprawozdań z pracy organów sołectwa
– wybór sołtysa oraz członków rady sołeckiej,
– opiniowanie na wniosek rady sołeckiej projektów jej uchwał
– podejmowanie inicjatyw społecznych i gospodarczych przedstawianych organom gminy

 

 


{module reklama-artykul-n|none}



Kim jest sołtys i co od niego zależy?
Co prawda sołectwo nie ma swojego własnego budżetu, ale może i powinno zabiegać o odpowiednie środki na potrzebne działania w swojej miejscowości z budżetu gminnego. To główne zadanie sołtysa, który musi pilnować, aby postulaty Zebrania Wiejskiego znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie budżetu gminy i planie jej rozwoju.

Sołtysi mogą zgodnie z ustawą uczestniczyć na zasadach określonych w statucie danej gminy w pracach Rady Gminy i powinni to robić. Choć nie mogą brać udziału w głosowaniu i podejmować decyzji w sprawie uchwał Rady, to ich aktywna obecność na posiedzeniach Rady decyduje o tym, w jakim zakresie interesy społeczności lokalnej będą w polu widzenia urzędników gminnych.

Sołtys spełnia funkcje: łącznika, organizatora i administratora. Sołtys jest łącznikiem między mieszkańcami a organami gminy (Burmistrz oraz Rada Gminy), co oznacza, że z jednej strony powinien sygnalizować organom gminy potrzeby i problemy mieszkańców swojej wsi, a z drugiej przekazywać treści uchwał rady gminy, decyzji i zarządzeń burmistrza do mieszkańców swojego sołectwa. Przygotowuje program zebrania, to on zbiera pomysły i pilnuje porządku obrad. Sołtys też organizuje wspólne prace mieszkańców sołectwa, uzgodnione na Zebraniu Wiejskim i stara się je koordynować. A wreszcie sołtys to administrator, który pilnuje, aby ustawy, rozporządzenia, zarządzenia i uchwały organów gminy, powiatu, województwa były znane w sołectwie i wykonywane. 

Sołtys nie jest wynagradzany za swoją pracę, choć Rada Gminy może ustalić zasady, na jakich będzie mu przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej na posiedzenia Rady. Sołtysowanie to praca przede wszystkim społeczna, dająca duże możliwości tym, którzy naprawdę chcą coś dla swojej miejscowości zrobić, ale stawiająca przed kandydatem na sołtysa bardzo duże wymagania.

oprac.internet

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.