Zapisz się na wycieczkę krajoznawczą z członkami ZK-P w Chwaszczynie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, oddział w Chwaszczynie serdecznie zaprasza Członków naszej organizacji i jej Sympatyków do uczestnictwa w jednodniowej wycieczce krajoznawczej w dniu 30 kwietnia br. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły w podanym poniżej programie.

PROGRAM WYCIECZKI
ZRZESZENIA KASZUBSKO – POMORSKIEGO
O/CHWASZCZYNO

w dniu 30 kwietnia 2017 r.

 

– godz. 8:15 – wyjazd z parkingu przy starej plebanii w Chwaszczynie;

 

GNIEW – rozłożony na wysokiej skarpie u ujścia Wierzycy do Wisły – jest jednym z najpiękniejszych nadwiślańskich miasteczek.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Gniewu datuje się na 2,5 tys. lat p.n.e. W początkach naszej ery przebiegał tędy szlak bursztynowy, a już w IX wieku istniały dwa grody. Od X w. tereny te należały do państwa Polan. W 1282 r. gród został zajęty przez Krzyżaków. Krzyżacy, dostrzegając strategiczną wartość Gniewu (pierwsza posiadłość zakonu po tej stronie Wisły), jeszcze w XIII w. wznieśli tu zamek, w którym osiadł komtur, a następnie lokowali przy nim miasto. Podczas wojen z zakonem krzyżackim Gniew kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, aby ostatecznie po pokoju toruńskim w 1466 r. powrócić do państwa polskiego i stać się siedzibą polskich starostów. Od 1772 r. (I-szy rozbiór Polski) miasto znalazło się pod zaborem pruskim. W 1920 r. na mocy ustaleń traktatu wersalskiego Gniew wraca do Polski.

Spacerując po mieście, nie sposób nie zachwycić się i nie zadumać nad wielowiekową historią tego miejsca i nie poczuć średniowiecznej atmosfery grodu.

Główną gniewską atrakcją jest krzyżacka warownia z charakterystycznymi czterema wieżami. Ale Gniew to również i inne zabytki – m. in. malowniczy rynek z XVIII-wiecznymi kamienicami, gotycka fara św. Mikołaja, ulica Sambora z niskimi słodkimi domkami niczym domki krasnoludków, czy fragmenty murów miejskich z XIV-XV w.

Odwiedzając Gniew nie można nie spojrzeć na jego panoramę widzianą od strony południowej – u wszystkich wzbudza ona zachwyt.

/zwiedzanie zamku, zwiedzanie miasta – z przewodnikiem, obiad/

 

DZIERZGOŃ – „ARTYSTYCZNA PRZYSTAŃ – galeria i pracownia sztuki Małgorzaty Krause”

„Artystyczna Przystań” – to unikalne miejsce. Aż trudno uwierzyć, że o wszystkim zadecydował przypadek. Po utracie pracy na początku lat dziewięćdziesiątych pani Małgosia wraz z mężem założyła przydrożny rożen. Kilkanaście pisanek miało być tylko częścią wystroju w barze, gdzie serwowano kurczaki. Po kilku latach okazało się, że są również chętni na zakup dekorowanych cacek. To wtedy małżonkowie rozpoczęli tworzenie własnej galerii, która dziś pochwalić się może największą w Polsce kolekcją pisanek. Galeria co roku uzupełniana jest nowymi dziełami. Prace artystki znajdują się w wielu prywatnych zbiorach na całym świecie.

Pani Małgosia swoje prace tworzy na wydmuszkach jaj kaczych, gęsich i strusich. Artystka wykonuje swoje prace wykorzystując różne techniki zdobienia, nie korzysta z gotowych szablonów, a przebogate motywy zdobnicze są unikalne – nie ma w kolekcji dwóch identycznych pisanek.

Poza pisankami w galerii p. Małgosi możemy podziwiać również inne prace artystki, m.in. malarstwo na płótnie, szkle, ceramice.

Na miejscu istnieje oczywiście możliwość zakupu pisanek, ozdób bożonarodzeniowych, drewnianych bransoletek, obrazów oraz innych artystycznych wyrobów.

/zwiedzanie galerii, pokaz tworzenia pisanki, dla chętnych – kawa, herbata, ciasto/

 

– godz. 17:00 – wyjazd w drogę powrotną do Chwaszczyna /planowany czas przyjazdu do Chwaszczyna to godz. 19:00/.

 

Koszt wyjazdu: 94 zł.

W kwocie tej zawiera się: transport, ubezpieczenie NW, opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów, usługę przewodnicką, obiad.

Proszę o dokonanie wpłaty wymienionej kwoty oraz o podanie danych do ubezpieczenia (PESEL i adres zamieszkania) do dnia 15 kwietnia 2017 r.

 

Kontakt: Danuta Jastrzębska, tel. 511-522-537

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.