Wypadek komunikacyjny może się zdarzyć każdemu. Poznaj swoje prawa i walcz o wysokie odszkodowanie

 

Wypadek to zdarzenie losowe, które może się przytrafić każdemu z nas. Chwila nieuwagi i kolizja gotowa, a co za tym idzie masa kłopotów na głowie. Wypadek to bardzo traumatyczne wydarzenie zarówno dla sprawcy i poszkodowanego. Osoby, które ucierpiały w zdarzeniu mają prawo dochodzić stosownego odszkodowania. Jak jednak wywalczyć odpowiednio wysoką kwotę?

 

Niełatwa walka z ubezpieczycielem

Odszkodowania komunikacyjne to prawdziwy temat rzeka. Wielu poszkodowanych po traumatycznych zdarzeniach nie ma głowy, by dochodzić należnego odszkodowania. Bardzo niesłusznie to środki pieniężne nam należne z tytułu poniesionych strat w wypadku. Odszkodowania możemy dochodzić z OC sprawcy, jest to obowiązkowa polisa dla wszystkich kierowców. Niestety zdarzają się przypadki, że sprawca nie opłacił składek, a wtedy mamy możliwość dochodzenia odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zaraz po wypadku musimy zadbać o spisanie stosownego oświadczenia, w którym sprawca uznaje swoją winę. Nie może w nim zabraknąć podstawowych danych sprawcy jak imię, nazwisko, adres, numer dowodu i numer polisy. Pamiętajmy też o numerach rejestracyjnych pojazdów, a także dacie i miejscu zdarzenia. Jeśli mamy problemy z dogadaniem się z drugim kierowcą wezwijmy na miejsce służby mundurowe, które w notatce określą sprawcę kolizji.

Niezwłocznie zgłoś szkodę

Ze zgłoszeniem szkody nie warto zwlekać. Skontaktujmy się z ubezpieczycielem sprawcy i wypełnijmy stosowny formularz opisujący powstałą szkodę. W zaledwie kilka dni od zgłoszenia powinien odezwać się do nas rzeczoznawca, który oceni stan naszego samochodu po wypadku. Pamiętajmy, by zgłosić ubezpieczycielowi sposób likwidacji szkody. Poszkodowany ma do wyboru przelew i naprawę na własną rękę lub wybranie warsztatu, do którego chcemy oddać nasz samochód. Ubezpieczyciel w ciągu 30 dni powinien wydać stosowne oświadczenie w Twojej sprawie.

A może odszkodowanie z AC?

Polisa AC nie jest obowiązkowa i to od nas zależy czy opłacamy składki. Obejmuje szkody, które powstały przez zjawiska zewnętrzne mowa np. o czynnikach atmosferycznych jak pożar, powódź, ale też kradzież samochodu. W każdej umowie zawartej z ubezpieczycielem mamy zawarty dokładny opis sytuacji, w których możemy ubiegać się o odszkodowanie z AC. Ponadto upewnijmy się co do terminu zgłoszenia szkody, to bardzo ważne, by go nie przekroczyć. Kompletną dokumentację dotyczącą szkody należy przekazać ubezpieczycielowi. Wypełnienie wszystkich formalności skutkować będzie wizytą rzeczoznawcy, który przeprowadzi oględziny pojazdu. I w tym przypadku ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie oświadczenia.

Możesz ubiegać się o odszkodowanie z NNW

Odszkodowanie z NNW możemy uzyskać, gdy byliśmy uczestnikami wypadku i odnieśliśmy uszczerbek na zdrowiu. Powstałe szkody zgłaszamy ubezpieczycielowi wraz z odpowiednią dokumentacją medyczną. Warto podkreślić, że na zgłoszenie szkody mamy zaledwie od 3 do 7 dni! Wyjątkiem jest sytuacja, w której ze względu np. na pobyt w szpitalu nie mogliśmy dokonać stosownego zgłoszenia. Według kodeksu cywilnego termin ten wydłuża się do 3 lat.{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.