Wiadomości

Jaki nawilżacz powietrza kupić - tylko 3 kroki do wyboru idealnego

nadeslane
Kategoria:

oczyszczacz chwaszczyno

Zbliżający się sezon grzewczy wiąże się nie tylko z większym prawdopodobieństwem smogu, ale również z wysuszonym powietrzem w pomieszczeniach. Zaradzić temu mogą nawilżacze powietrza. Starsze pokolenia pamiętają dobrze ceramiczne pojemniki na wodę wieszane na grzejnikach. Nie były one jednak zbyt skuteczne, prowadząc przy okazji do namnażania się bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Jaki więc nawilżacz kupić? Czym kierować się przy wyborze urządzenia idealnego? Decyzję tę można podjąć w 3 krokach. 

Chwaszczyńskie obchody niepodległościowe połączone z koncertem Piaśnickiej Mszy Żałobnej

Karol Krefta
Kategoria:

tytul piasnica

Jak co roku sołtys wraz z radą sołecką w Chwaszczynie przy współpracy z chwaszczyńską parafią pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przygotowują uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tym roku 10 listopada (niedziela) obchody już 101. rocznicy zostaną połączone z 80. rocznicą rozpoczęcia mordu w lasach piaśnickich, gdzie zginęli także mieszkańcy chwaszczyńskiej parafii.

Zaproszenie na spotkanie w sprawie zaprojektowania i budowy ul. Słowackiego, Żeromskiego (II etap) oraz ulic sąsiednich

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
Kategoria:
ul zeromskiego2

Sołtys sołectwa Chwaszczyno Aleksandra Nosel zaprasza mieszkańców na spotkanie z Burmistrzem Gminy Żukowo Panem Wojciechem Kankowskim w sprawie zaprojektowania i budowy ulic: Słowackiego, Żeromskiego (II etap) i ulic sąsiednich oraz w sprawie zaprojektowania i budowy zbiornika retencyjnego na wody opadowe.

Dożynki Wojewódzkie – Kartuzy

Karol Krefta
Kategoria:

dozynki wojewodzkie 2

Podczas Wojewódzko – Powiatowo - Gminnych dożynek w Kartuzach rozstrzygnięto powiatowy etap konkursu Piękna Wieś Pomorska. Nagrodzono najpiękniejsze miejscowości oraz właścicieli najbardziej zadbanych zagród wiejskich. Komisji konkursowej, która oceniała najpiękniejsze miejscowości i zagrody przewodniczył Wicestarosta Powiatu Kartuskiego Piotr Fikus.

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta coraz bliżej

Karol Krefta
Kategoria:

OMT artykul 3

4 października w Żukowie przedstawiono harmonogram budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Pan Waldemar Buda, Poseł Pan Marcin Horała oraz Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich poinformowali Samorządowców Powiatu Kartuskiego, iż w roku 2024 planowane jest oddanie jej do użytku.

Wyrzucił śmieci i odjechał. Ma 24h godziny na posprzątanie

Karol Krefta
Kategoria:
smieci rewerenda 1

AKTUALIZACJA: Śmieci zostały posprzątane. - Wczoraj wieczorem w Chwaszczynie doszło do wykroczenia, którym było wyrzucenie śmieci w lesie. Sprawca został namierzony i dostał dobę na posprzątanie swoich zanieczyszczeń. W przeciwnym razie sprawa trafi na policję. Kierowco Volkswagena Touarega, jeśli to czytasz, zabierz te śmieci.

Wnioski przedstawicieli sołectwa Chwaszczyno do budżetu gminy Żukowo na rok 2020

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
Kategoria:
solectwo chwaszczyno

Działając jako przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno zwracamy się z wnioskiem o ujęcie w budżecie Gminy Żukowo na rok 2020 następujących inwestycji i prac. Pogrubioną czcionką oznaczyliśmy inwestycje priorytetowe, których realizacja w naszej ocenie jest konieczna w jak najkrótszym czasie.

Wnioski przedstawicieli sołectwa Chwaszczyno w sprawie rozpoczętej procedury opracowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
Kategoria:
zagospodarowanie przestrzenne chwaszczyno

W odpowiedzi na ogłoszenie dnia 29.09.2019r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz prognozy oddziaływania na środowisko na terenie Chwaszczyna jako przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno wnosimy o uwzględnienie poniższych wniosków.

Złożą hołd pomordowanym w Piaśnicy. Chórzyści z chwaszczyńskiej parafii zaśpiewają Piaśnicką Mszę Żałobną

Karol Krefta
Kategoria:

pomnik piasnica

80 lat temu rozpoczęła się tragiczna karta historii naszego narodu, ale i całego świata. Szczególnie doświadczone podczas I wojny światowej Pomorze bardzo dynamicznie odradzało się w okresie międzywojennym aż do ponownego naruszenia granic poprzez „anschluss” Kaszubów do III Rzeszy. Eksterminacja ludności w Piaśnicy, jako następstwo niemieckiego planu, była straszliwą zbrodnią, o której nadal za mało wiemy, za mało mówimy.

KGW Chwaszczyno na IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń w Licheniu

Danuta Jastrzębska
Kategoria:

kaszubki IMG 2916

W weekend, 14-15 września 2019 r., KGW Chwaszczyno miało przyjemność uczestniczyć w IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu – wydarzeniu niewątpliwie wyjątkowym, odbywającym się z udziałem tysięcy kobiet z różnych zakątków Polski i już chyba na stałe wpisanym w krajobraz kultury polskiej wsi.

Radosne dziękczynienie za plony i dzień z kulturą kaszubską. Minęły Dożynki Parafialne – X Festyn Kaszubski

Karol Krefta
Kategoria:

batch dozynki title

Druga niedziela września w chwaszczyńskiej parafii jest dziękczynieniem za dary i plony, jakie wydała kaszubska ziemia. Mieszkańcy wyrażają podziękę modlitwą podczas Mszy Świętej polowej oraz wspólną zabawą podczas Festynu Kaszubskiego. Tegoroczne świętowanie odbyło się na terenie Dworku „Oleńka” w Tuchomiu, a gospodarzami wydarzenia było sołectwo Chwaszczyno.