Aktualności

Zaproszenie na spotkanie w sprawie zaprojektowania i budowy ul. Słowackiego, Żeromskiego (II etap) oraz ulic sąsiednich

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
ul zeromskiego2

Sołtys sołectwa Chwaszczyno Aleksandra Nosel zaprasza mieszkańców na spotkanie z Burmistrzem Gminy Żukowo Panem Wojciechem Kankowskim w sprawie zaprojektowania i budowy ulic: Słowackiego, Żeromskiego (II etap) i ulic sąsiednich oraz w sprawie zaprojektowania i budowy zbiornika retencyjnego na wody opadowe.

Dożynki Wojewódzkie – Kartuzy

Karol Krefta

dozynki wojewodzkie 2

Podczas Wojewódzko – Powiatowo - Gminnych dożynek w Kartuzach rozstrzygnięto powiatowy etap konkursu Piękna Wieś Pomorska. Nagrodzono najpiękniejsze miejscowości oraz właścicieli najbardziej zadbanych zagród wiejskich. Komisji konkursowej, która oceniała najpiękniejsze miejscowości i zagrody przewodniczył Wicestarosta Powiatu Kartuskiego Piotr Fikus.

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta coraz bliżej

Karol Krefta

OMT artykul 3

4 października w Żukowie przedstawiono harmonogram budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Pan Waldemar Buda, Poseł Pan Marcin Horała oraz Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich poinformowali Samorządowców Powiatu Kartuskiego, iż w roku 2024 planowane jest oddanie jej do użytku.

Wyrzucił śmieci i odjechał. Ma 24h godziny na posprzątanie

Karol Krefta
smieci rewerenda 1

AKTUALIZACJA: Śmieci zostały posprzątane. - Wczoraj wieczorem w Chwaszczynie doszło do wykroczenia, którym było wyrzucenie śmieci w lesie. Sprawca został namierzony i dostał dobę na posprzątanie swoich zanieczyszczeń. W przeciwnym razie sprawa trafi na policję. Kierowco Volkswagena Touarega, jeśli to czytasz, zabierz te śmieci.

Ważne! Niedzielne wybory w Chwaszczynie

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
wybory chwaszczyno 2019

W najbliższą niedzielę 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Lokal wyborczy dla Chwaszczynian przygotowany będzie w budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Mickiewicza 16 i będzie otwarty od 7:00 do 21:00.

Wnioski przedstawicieli sołectwa Chwaszczyno w sprawie rozpoczętej procedury opracowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
zagospodarowanie przestrzenne chwaszczyno

W odpowiedzi na ogłoszenie dnia 29.09.2019r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz prognozy oddziaływania na środowisko na terenie Chwaszczyna jako przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno wnosimy o uwzględnienie poniższych wniosków.

Złożą hołd pomordowanym w Piaśnicy. Chórzyści z chwaszczyńskiej parafii zaśpiewają Piaśnicką Mszę Żałobną

Karol Krefta

pomnik piasnica

80 lat temu rozpoczęła się tragiczna karta historii naszego narodu, ale i całego świata. Szczególnie doświadczone podczas I wojny światowej Pomorze bardzo dynamicznie odradzało się w okresie międzywojennym aż do ponownego naruszenia granic poprzez „anschluss” Kaszubów do III Rzeszy. Eksterminacja ludności w Piaśnicy, jako następstwo niemieckiego planu, była straszliwą zbrodnią, o której nadal za mało wiemy, za mało mówimy.

KGW Chwaszczyno na IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń w Licheniu

Danuta Jastrzębska

kaszubki IMG 2916

W weekend, 14-15 września 2019 r., KGW Chwaszczyno miało przyjemność uczestniczyć w IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu – wydarzeniu niewątpliwie wyjątkowym, odbywającym się z udziałem tysięcy kobiet z różnych zakątków Polski i już chyba na stałe wpisanym w krajobraz kultury polskiej wsi.

Radosne dziękczynienie za plony i dzień z kulturą kaszubską. Minęły Dożynki Parafialne – X Festyn Kaszubski

Karol Krefta

batch dozynki title

Druga niedziela września w chwaszczyńskiej parafii jest dziękczynieniem za dary i plony, jakie wydała kaszubska ziemia. Mieszkańcy wyrażają podziękę modlitwą podczas Mszy Świętej polowej oraz wspólną zabawą podczas Festynu Kaszubskiego. Tegoroczne świętowanie odbyło się na terenie Dworku „Oleńka” w Tuchomiu, a gospodarzami wydarzenia było sołectwo Chwaszczyno.

Dożynki Parafialne - X Festyn Kaszubski. Zapraszamy do jubileuszowego świętowania

Karol Krefta

dozynki festyn 2018 77

Ziemia już obrodziła i wydała plon. Zbiory są zabezpieczone i bezpiecznie składowane. Nadszedł zatem czas na dziękczynienie za dary i owoce, jakie wydały ojcowizny naszych rolników. Tą radością będziemy się dzielić 8 września br. w Dworku „Oleńka” w Tuchomiu na dorocznych Dożynkach Parafialnych i X Festynie Kaszubskim. Tegorocznym gospodarzem jest sołectwo Chwaszczyno.

KGW Chwaszczyno pomaga pszczołom

Barbara Myszk-Herrmann

pszczoly

Dzięki wielostronnej współpracy Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, Szkoły podstawowej w Chwaszczynie, sołectwa Chwaszczyno, parafii Chwaszczyno, Rejonowego Koła Pszczelarzy z Gdyni oraz Burmistrza Gminy Żukowo pozyskaliśmy grant w wysokości 6 400 zł na zakup roślin sprzyjających dzikim zapylaczom w konkursie 'Z Kujawskim pomagamy pszczołom'.

Ważne informacje! - biuletyn nr 15/2019 sołectwa Chwaszczyno

Sołectwo Chwaszczyno

biuletyn solecki

W bieżącym biuletynie sołeckim znajdą Państwo informacje na temat:
1) Raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na przetwarzaniu odpadów drewnopochodnych (trociny i pył z MDF) dla inwestycji zlokalizowanej przy ul. Oliwskiej 48 H w Chwaszczynie
2) Obwieszczenia o wyłożeniu do publicznego wglądu projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Chwaszczyno
3) Obwieszczenie Wojewody Pomorskiego nr WI-III.7820.4.2019.MKH-b z dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: Budowa drogi ekspresowej S6 Słupsk-Gdańsk na odcinku Bożepole Wielkie - początek Obwodnicy
4) Budowa studni głębinowej nr 2A na terenie działki 560/0 w Chwaszczynie - postanowienie RDOŚ-Gd-WOO-420.99.2018.IBA.12
5) Obwieszczenie o podjęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej T-Mobile Polska wraz z zasilaniem na wieży kratowej