Aktualności

Akcja Zima w Gminie Żukowo w sezonie 2019/2020

Michał Witt
odsniezanie drog chwaszczyno copy

 

Na razie zima jeszcze nas nie zaskoczyła ale warto wiedzieć kto w tym roku zajmuje się odśnieżaniem. Gmina Żukowo na swojej stronie podała kontakt do osób odpowiedzialnych za ich utrzymanie, aby móc reagować w razie niesprawnego wykonywania czynności.

Ogłoszenie UG Żukowo w sprawie wałęsających się psów

Rada Sołecka

 

uwaga wazne ogloszenie

Urzędu Gminy w Żukowie w związku z wpływającymi prośbami mieszkańców o interwencję w sprawie wałęsających się psów w miejscowości Chwaszczyno, wzywa wszystkich właścicieli psów o zabezpieczenia posesji przez ew. wydostaniem się z niej zwierzęcia. Swobodnie przemieszczające się psy mogą stanowić niebezpieczeństwo dla pieszych (w szczególności uczęszczających do szkoły dzieci!).

Ciekawe spotkanie dla dojrzałych wiekiem w Chwaszczynie

Aleksandra Nosel Sołtys Chwaszczyna

spotkanie w chwaszczynie dla dojrzalych wiekiem

 

Ciekawe spotkanie dla dojrzałych wiekiem Nowy start w aktywność zawodową i społeczną. Czy wiek 50+ oznacza kres aktywności zawodowej? Wprost przeciwnie - wiek 50+ to doskonały czas na START w nową aktywność zawodową i społeczną.

Zapraszamy na zajęcia motywujące do dalszej aktywności.

Nektarowy Szlak w Chwaszczynie Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie zrealizowało grant na rzecz pszczół

nadesłane: Anna Szarek

 

Nektarowy Szlak Chwaszczyno Prusa 27

Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, laureat konkursu grantowego organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, zrealizowało działania na rzecz pszczół pod hasłem: „Nektarowy Szlak w Chwaszczynie”. Do jego utworzenia członkinie koła zaprosiły mieszkańców gminy i uczniów szkoły podstawowej, a pomagali im strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, pszczelarze i leśnicy.

Chwaszczyńskie obchody niepodległościowe połączone z koncertem Piaśnickiej Mszy Żałobnej

Karol Krefta

tytul piasnica

Jak co roku sołtys wraz z radą sołecką w Chwaszczynie przy współpracy z chwaszczyńską parafią pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przygotowują uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tym roku 10 listopada (niedziela) obchody już 101. rocznicy zostaną połączone z 80. rocznicą rozpoczęcia mordu w lasach piaśnickich, gdzie zginęli także mieszkańcy chwaszczyńskiej parafii.

Cukierek albo psikus czy raczej akt wandalizmu?

Karol Krefta
halloween

Dzwonek. Raz po raz dzieci i młodzież po kilka razy w godzinach późnowieczornych próbują wymusić na domownikach otwarcie drzwi i poczęstowanie ich słodyczami. W przeciwnym razie serwują psikusa. Raz wrzucą papier toaletowy do skrzynki na listy, innym razem rozbiją w niej jajko.

Zaproszenie na spotkanie w sprawie zaprojektowania i budowy ul. Słowackiego, Żeromskiego (II etap) oraz ulic sąsiednich

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
ul zeromskiego2

Sołtys sołectwa Chwaszczyno Aleksandra Nosel zaprasza mieszkańców na spotkanie z Burmistrzem Gminy Żukowo Panem Wojciechem Kankowskim w sprawie zaprojektowania i budowy ulic: Słowackiego, Żeromskiego (II etap) i ulic sąsiednich oraz w sprawie zaprojektowania i budowy zbiornika retencyjnego na wody opadowe.

Dożynki Wojewódzkie – Kartuzy

Karol Krefta

dozynki wojewodzkie 2

Podczas Wojewódzko – Powiatowo - Gminnych dożynek w Kartuzach rozstrzygnięto powiatowy etap konkursu Piękna Wieś Pomorska. Nagrodzono najpiękniejsze miejscowości oraz właścicieli najbardziej zadbanych zagród wiejskich. Komisji konkursowej, która oceniała najpiękniejsze miejscowości i zagrody przewodniczył Wicestarosta Powiatu Kartuskiego Piotr Fikus.

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta coraz bliżej

Karol Krefta

OMT artykul 3

4 października w Żukowie przedstawiono harmonogram budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Pan Waldemar Buda, Poseł Pan Marcin Horała oraz Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich poinformowali Samorządowców Powiatu Kartuskiego, iż w roku 2024 planowane jest oddanie jej do użytku.

Wyrzucił śmieci i odjechał. Ma 24h godziny na posprzątanie

Karol Krefta
smieci rewerenda 1

AKTUALIZACJA: Śmieci zostały posprzątane. - Wczoraj wieczorem w Chwaszczynie doszło do wykroczenia, którym było wyrzucenie śmieci w lesie. Sprawca został namierzony i dostał dobę na posprzątanie swoich zanieczyszczeń. W przeciwnym razie sprawa trafi na policję. Kierowco Volkswagena Touarega, jeśli to czytasz, zabierz te śmieci.

Ważne! Niedzielne wybory w Chwaszczynie

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
wybory chwaszczyno 2019

W najbliższą niedzielę 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Lokal wyborczy dla Chwaszczynian przygotowany będzie w budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Mickiewicza 16 i będzie otwarty od 7:00 do 21:00.

Wnioski przedstawicieli sołectwa Chwaszczyno w sprawie rozpoczętej procedury opracowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Biuletyn sołectwa Chwaszczyno
zagospodarowanie przestrzenne chwaszczyno

W odpowiedzi na ogłoszenie dnia 29.09.2019r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz prognozy oddziaływania na środowisko na terenie Chwaszczyna jako przedstawiciele sołectwa Chwaszczyno wnosimy o uwzględnienie poniższych wniosków.

Złożą hołd pomordowanym w Piaśnicy. Chórzyści z chwaszczyńskiej parafii zaśpiewają Piaśnicką Mszę Żałobną

Karol Krefta

pomnik piasnica

80 lat temu rozpoczęła się tragiczna karta historii naszego narodu, ale i całego świata. Szczególnie doświadczone podczas I wojny światowej Pomorze bardzo dynamicznie odradzało się w okresie międzywojennym aż do ponownego naruszenia granic poprzez „anschluss” Kaszubów do III Rzeszy. Eksterminacja ludności w Piaśnicy, jako następstwo niemieckiego planu, była straszliwą zbrodnią, o której nadal za mało wiemy, za mało mówimy.