Chwaszczyno.pl

Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrze

Karol Krefta
chwaszczyno Mapy Google

Zbliżają się jesienne wybory samorządowe, podczas których wybierzemy nowych reprezentantów jednostek terytorialnych. Zmiana ordynacji wyborczej dosięgnie także Gminę Żukowo. Czy chwaszczynianie nie popełnią błędu sprzed 8 lat?

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Powrót naszej ojczyzny na mapy geopolityczne sprawił, że obywatele Rzeczpospolitej ponownie mogą skorzystać z przywilejów demokratycznego Państwa.

Wolność wyboru niesie za sobą konsekwencje. To, że możemy dokonać takiego a nie innego ruchu, wiąże się z pewną odpowiedzialnością – za siebie, za rodzinę, za bliskich, a także za naszą małą i dużą ojczyznę.

W tym wszystkim najważniejszymi są świadomość swoich czynów oraz poczucie tego, że mój wolny wybór jest częścią (składową) wyboru suwerena.

Ciągłe zmiany w Kodeksie Wyborczym nie służą wypracowaniu stanowiska wyborczego. I nie chciałbym osądzać tutaj ewolucji i różnic praw z lat 2010, 2014 i 2018. Najtrudniejszym jest często zrozumienie istoty zmian, jakie niesie za sobą Kodeks Wyborczy. O czym piszę? Ano o tym, że w roku 2010 nie wybraliśmy żadnego Radnego do Rady Gminy Żukowo, w 2014 r. z mocy prawa wybraliśmy dwóch (liczba stała dla ówczesnych dwóch okręgów wyborczych), a w roku 2018… znowu możemy zostać bez reprezentanta Chwaszczyna w Gminie Żukowo.

Nie znając jeszcze kandydatów na poszczególne miejsca w jednostkach terytorialnych, warto już dziś uświadomić sobie, jak dokonać mądrego wyboru, którego skutki będziemy odczuwać przez najbliższą kadencję. Najprostszym sposobem zrozumienia istoty zmian ordynacji wyborczej jest posłużenie się porównaniem poprzednich dwóch różnych instancji.

Rok 2010
Chwaszczyno przydzielono do okręgu wyborczego nr 1, wraz z sołectwami: Banino, Małkowo, Miszewo, Nowy Świat, Pępowo, Rębiechowo, Tuchom. Decyzją Komisarza Wyborczego w Gdańsku okręg wyborczy nr 1 będzie reprezentować 8 radnych (wcześniej było to 7 osób).

Powyższy system oznaczał, że mieszkańcy miejscowości z okręgu wyborczego nr 1 mogli głosować na kandydatów, którzy reprezentowali wszystkie te sołectwa. Efekt? Nie zdołaliśmy wybrać żadnego Radnego z Chwaszczyna, a 295 głosów oddali na kandydatów spoza naszej miejscowości (szczegóły: Wyniki wyborów samorządowych w Chwaszczynie w roku 2010). Tym samym przez 4 lata Chwaszczyno nie było reprezentowane w Radzie Gminy Żukowo. W roku 2010 udało się wprowadzić swojego kandydata tylko do Rady Powiatu Kartuskiego (został nim Piotr Fikus), choć i wtedy ponad 500 głosów z Chwaszczyna rozeszło się na kandydatów do powiatu z Gmin: Żukowo i Przodkowo, gdyż tworzą one jeden okręg wyborczy.

Rok 2014
Ten system wyborczy zapewniał naszej miejscowości dwa miejsca w Radzie Gminy. Chwaszczyno zostało podzielone na dwa okręgi wyborcze (spośród 21 w całej gminie Żukowo). Radni o najwyższej liczbie głosów zdobyli mandat. Obecnie dzierżą je Jacek Fopke z okręgu nr 1 i Mirosław Nowak z okręgu nr 2 (choć od dwóch lat jest praktycznie nieaktywny).

Do Rady Powiatu Kartuskiego ponownie wybrano Piotra Fikusa oraz drugiego kandydata Tomasza Fopke. O ile do Rady Gminy obowiązywały okręgi jednomandatowe, o tyle w powiecie istotnym elementem była obecność na liście wyborczej, która w skali całej jednostki terytorialnej teoretycznie zdobyła jak największą liczbę głosów. Teoretycznie, ponieważ procent głosów przeliczany jest z liczby zdobytych głosów przez dane Komitety Wyborcze.

Rok 2018?
W tym roku będziemy wybierać radnych nie z 21 okręgów wyborczych, lecz z 4. Według przepisów nowego kodeksu wyborczego w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców tworzy się okręgi wyborcze, w których wybiera się od 5 do 8 radnych. Radni Gminy Żukowo dokonali podziału na 4 okręgi wyborcze, uwzględniając zasady nowego Kodeksu Wyborczego i spójność geograficzną. Rada Gminy Żukowo liczy 21 radnych.

PODZIAŁ NA OKRĘGI WYBORCZE W GMINIE ŻUKOWO:

Okręg nr 1 – sołectwo Banino, sołectwo Czaple, sołectwo Nowy Świat, sołectwo Rębiechowo

(wszystkie sołectwa bezpośrednio ze sobą sąsiadują) – 5 radnych.

Okręg nr 2 – sołectwo Chwaszczyno, sołectwo Małkowo, sołectwo Miszewo, sołectwo Pępowo, sołectwo Tuchom

(wszystkie sołectwa bezpośrednio ze sobą sąsiadują) – 5 radnych.

Okręg nr 3 – sołectwo Borkowo, sołectwo Żukowo, Żukowo-miasto wraz z jednostkami pomocniczymi (Osiedle Nowe, Osiedle Dolne, Osiedle Wybickiego, Osiedle Norbertanek, Osiedle Elżbietowo

(sołectwa i jednostki pomocnicze bezpośrednio ze sobą sąsiadują) – 5 radnych.

Okręg nr 4 – sołectwo Babi Dół, sołectwo Glincz, sołectwo Leźno, sołectwo Łapino Kartuskie, sołectwo Niestępowo, sołectwo Otomino, sołectwo Przyjaźń, sołectwo Rutki, sołectwo Skrzeszewo, sołectwo Sulmin, sołectwo Widlino

(sołectwa bezpośrednio ze sobą sąsiadują) – 6 radnych.

gmina podzial solectwa WYBORY

Tym razem przyjdzie nam wybierać radnych spośród łącznie 5 sołectw. Okręg nr 2 będzie mógł wprowadzić do Rady Gminy Żukowo 5 Radnych. Z jednej strony nowa ordynacja wyborcza nie ogranicza nas do wprowadzenia 2 rajców, a z drugiej może pozbawić nas tej „gwarantowanej” liczby. Mieszkańcy sołectwa Chwaszczyno swoim mądrym wyborem - „głosując na kandydatów z Chwaszczyna” - mogą przy tej ordynacji wyborczej wprowadzić do Rady Gminy Żukowo nawet 3 radnych.

Chwaszczyno jest najliczniejszym spośród sołectw okręgu nr 2. Stoimy przed ogromną szansą wsparcia naszej miejscowości w reprezentowaniu jej podczas rad.

Wysoka frekwencja oraz postawienie „X” przy kandydacie z Chwaszczyna zwiększy nasze szanse w debacie i rozwiązywaniu problemów naszej miejscowości na forum Gminy Żukowo. Dotyczy to również wyboru do Rady Powiatu Kartuskiego.

Masz głos, masz wybór. Nie zmarnuj tej szansy. Wybierz mądrze. Postaw na mieszkańca Chwaszczyna w jesiennych wyborach samorządowych 2018.

 

Komentarze   

Jedrek
+3 #11 DrogiJedrek 2018-08-15 10:48
Cytuję Endrju:
Ależ tempo prac przy budowie starej nowej ul. Żeromskiego :D.....bo to chyba początki prac ? normalnie robota pali sie w rękach ....


Nie rozumiem dlaczego niszczy się drogę,która nie jest najgorsza.Nie lepiej położyć gdzieś nową nawierzchnie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gazda
+3 #10 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeGazda 2018-08-13 22:37
Zaś dziura na skrzyżowaniu Mickiewicza z Derdowskiego będzie obchodzić kolejne urodziny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Endrju
+2 #9 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeEndrju 2018-08-13 17:38
Ależ tempo prac przy budowie starej nowej ul. Żeromskiego :D.....bo to chyba początki prac ? normalnie robota pali sie w rękach ....
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gazda
+1 #8 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeGazda 2018-08-12 11:32
Mnie jednak wciąż nurtuje pytanie - co dla Chwaszczyna zrobił nasz drugi radny powiatowy. Niemożliwe przecież, żeby nic. Ktoś? Coś?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotr Fikus-Radny Powiatowy
+4 #7 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzePiotr Fikus-Radny Powiatowy 2018-08-10 12:28
Pani Aniu, bardzo dziękuję za te słowa, zawsze staram się pomagać Mieszkańcom oraz realizować ich postulaty. "Radny ma obowiązek kierować się dobrem Mieszkańców oraz utrzymywać z nimi stałą więź" - to mówi ustawa o samorządzie terytorialnym. Pozdrawiam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gazda
+5 #6 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeGazda 2018-08-04 12:29
Cytuję Anna M:
Głosować trzeba na swoich, nie obcych kandydatów,obcy będą dbać o własnych mieszkańców nie z Chwaszczyna.Wiem coś na ten temat. Zawsze glosujcie na Pana Piotra Fikusa,to swój człowiek,nigdy yodmawia pomocy.Aktywnie pomaga nam teraz,w sprawie fabryki listew. Panie Piotrze dziękujemy,zawsze będziemy na Pana głosować, niezależnie od tego gdzie będzie Pan kandydować.


Taaa. Bracia F. i nieobecny radny Nowak to rzeczywiście super wybrani "swoi". Radny Fikus jest radnym powiatowym i chwała mu za to co robi. Niestety, pozostałych trzech radnych nic nie robi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Mieszkanka ul. Leśnej
+6 #5 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeMieszkanka ul. Leśnej 2018-08-02 11:19
Pani Anno, trzymam za was kciuki. Nie chcemy aby fabryka truła nas mieszkańców Chwaszczyna. Pan radny Fikus również pomagał nam przy akcji "żwirownia" i wszystko się udało pozytywnie dla mieszkańców. W waszym przypadku również powinno tak być.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Tomek
+6 #4 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeTomek 2018-08-02 08:37
Pan Piotr nie będzie kandydował do Rady Gminy bo jest na szczęście wyżej. Obecny radny pilnuje interesu swojego podwórka więc na pewno na niego nie będę głosował. Lepiej oddać głoś komuś z zewnątrz niż komuś kto będzie uprawiał prywatę lokalnie...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Anna M
+3 #3 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeAnna M 2018-07-30 20:56
Głosować trzeba na swoich, nie obcych kandydatów,obcy będą dbać o własnych mieszkańców nie z Chwaszczyna.Wie m coś na ten temat. Zawsze glosujcie na Pana Piotra Fikusa,to swój człowiek,nigdy yodmawia pomocy.Aktywnie pomaga nam teraz,w sprawie fabryki listew. Panie Piotrze dziękujemy,zaws ze będziemy na Pana głosować, niezależnie od tego gdzie będzie Pan kandydować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Karol Krefta
+2 #2 RE: Wybory samorządowe 2018. Wybierzmy mądrzeKarol Krefta 2018-07-24 17:06
Dziękuję za pytanie. Panie Jacku, obecnie, oficjalnie nie ma żadnego kandydata. Mieszkańcy z pewnością pochylą się nad artykułem i Pańskim pytaniem tuż przed wyborami, kiedy będziemy znali listy wyborcze. Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!Cytuję Jacek:
Zadam zatem pytanie autorowi publikacji, a przy okazji nam wszystkim. Czy lepiej głosować na marnego, durnego kandydata z Chwaszczyna, czy na solidnego, roztropnego kandydata z innej miejscowości? Pamiętajcie, że dobrych kandydatów z naszej miejscowości obecnie nie ma.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Jacek
+5 #1 PytanieJacek 2018-07-24 14:43
Zadam zatem pytanie autorowi publikacji, a przy okazji nam wszystkim. Czy lepiej głosować na marnego, durnego kandydata z Chwaszczyna, czy na solidnego, roztropnego kandydata z innej miejscowości? Pamiętajcie, że dobrych kandydatów z naszej miejscowości obecnie nie ma.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników.
Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.
Jeśli jakiś komentarz obraża, zniesławia lub z jakiegoś innego powodu powinien zostać usunięty kliknij "Zgłoś administratorowi". Zgłoszenia podpisane imieniem i nazwiskiem wraz z rzeczowymi argumentami będą podstawą do usunięcia komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież