Chwaszczyno.pl

Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Żukowo

Beata Bujnowska-Kowalska

kanalizacja chwaszczyno budowa 2

26 stycznia br. Spółka Komunalna Żukowo Sp. z o.o. podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Żukowo – etap I ” (umowa nr nr POIS.02.03.00-00-0088/17-00).

Projekt otrzymał wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, działanie 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”.

Głównym celem projektu jest zwiększenie liczby ludności korzystającej z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków w Aglomeracji Gdańsk, w miejscowościach położonych na terenie Gminy Żukowo: Żukowie, Borkowie, Pępowie, Baninie, Tuchomiu, Chwaszczynie oraz w Rębiechowie, Czaplach i Leźnie.

Osiągnięcie celu możliwe będzie poprzez realizację pełnego wariantu inwestycyjnego składającego się z 7 zadań, które łącznie obejmują:

• budowę 82,6 km sieci kanalizacyjnej,
• budowę 43 m i modernizację 2,78 km wadliwych odcinków sieci wodociągowej,
• budowę 6 zbiorników na wodę w miejscowościach Chwaszczyno, Banino i Skrzeszewo,
• zakup specjalistycznego taboru do eksploatacji sieci.

pdfHarmonogram realizacji projektu623.99 KB

W wyniku realizacji przedsięwzięcia możliwość przyłączenia do systemu kanalizacyjnego zyska ok. 3239 mieszkańców Gminy. Budowa sieci wodociągowej umożliwi podłączenie planowanej przepompowni ścieków, a budowa 6 zbiorników podnoszenia ciśnienia wody pitnej w Chwaszczynie, Baninie i Skrzeszewie poprawi dostawę wody w miejscowościach zamieszkiwanych łącznie przez 15 534 osób. Planowanym efektem projektu są również oszczędności wody w ilości ok. 450m³/rok poprzez naprawę awaryjnych odcinków sieci wodociągowej o długości 2,79 km. Realizacja projektu potrwa do końca 2020 roku.

Wartość projektu wynosi 87 116 837, 98 zł.

Mapa poglądowa realizacji

Dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich w ramach POIŚ wynosi 45 227 949,25 zł.

Informacje szczegółowe na www.skzukowo.pl

 

Beata Bujnowska-Kowalska
Informacja prasowa
Gmina Żukowo

 

Komentarze   

Mariola
+20 #2 ciągle szamboMariola 2018-02-27 12:38
Na osiedlu Wichrowe Wzgórza ( muzyczne ulice) mieszkamy os 2003 r oczywiście bez kanalizacji
niestety z szambem .I w nowych planach w dalszym ciągu nie przewiduje się kanalizacja sanitarnej. Może gmina powinna dofinansować rosnące koszty transportu wywozu nieczystości.
Wygląda na to, że ten rejon Chwaszczyna , tak blisko trójmiejskiej aglomeracji nie będzie miał kanalizy w I połowie XXI wieku ! Szambo w szambie !!!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Mruczek
+6 #1 kanalizacja?Mruczek 2018-02-22 12:36
Kiedy będzie kanaliza od granicy Chwaszczyna (początek Oliwskiej) ? Ten zapomniany kawałek miejscowości do Salonu Toyoty w kierunku ronda nadal jest na szambie, nowe osiedla domów szeregowych i wiele jednorodzinnych zostają bez odpowiedzi, mnie zapewniano że nastąpi to w 2005 roku więc czekałem i nadal czekam. Wszyscy opowiadają o ochronie środowiska a tymczasem ścieki spływają do jeziora Osowskiego, wiem co pisze. Czekam na kolejną "mądrą" reformę w naszym kraju. Może nas przyłączą do Gdyni, Gdańska, Honolulu?
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników.
Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.
Jeśli jakiś komentarz obraża, zniesławia lub z jakiegoś innego powodu powinien zostać usunięty kliknij "Zgłoś administratorowi". Zgłoszenia podpisane imieniem i nazwiskiem wraz z rzeczowymi argumentami będą podstawą do usunięcia komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież