Chwaszczyno.pl

Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i Tuchomiu

Karol Krefta

dofinansowanie budowy kanalizacji w chwaszczynie

 

Mimo pozytywnych nastrojów i niemal 100% pewności przedstawicieli Rady Miejskiej w Żukowie, że uda się pozyskać pieniądze z Funduszy Europejskich na budowę kanalizacji na terenie gminy Żukowo, nie udało się uzyskać wystarczającej liczby punktów w przedstawionym projekcie na jego realizację. Ziściły się pesymistyczne spekulacje.

1 lutego 2017 r. na spotkaniu z mieszkańcami Chwaszczyna Burmistrz Gminy Żukowo przedstawił wykaz planowanych prac i inwestycji na terenie naszej miejscowości. Wśród nich było złożenie wniosku o uzyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Żeromskiego, Asnyka, Jana Pawła II, budowę sieci wodociągowej w rejonie ulicy Polnej oraz stacji podnoszenia ciśnienia wody na ujęciu wody w Chwaszczynie.

24 lutego podczas XXXV Sesji Rady Miejskiej w Żukowie podjęto uchwałę dotyczącą m.in. zmiany nazwy projektu pn. „Gdański projekt wodno-ściekowy etap IV – poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Aglomeracji Gdańsk (zakres Gminy Żukowo)” na „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Żukowo etap I”.

Uchwała dotyczyła również udzielenia upoważnienia Spółce Komunalnej Żukowo Sp. z o.o. w Żukowie, która działa w imieniu Gminy Żukowo, do złożenia wniosku o dofinansowanie zadania, przyjęcia do realizacji określonego w studium wykonalności przedsięwzięcia oraz akceptacji złożonych w nim planów taryfowych.

Koszt całkowity inwestycji opiewał na kwotę 87 450 167,99 zł, z czego 45 483 166,00 zł miało podlegać dofinansowaniu. Decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miała zapaść w wakacje.

Zgodnie z pkt. 73 Regulaminu konkursu nr POIiŚ.2.3/3/2016 NFOŚiGW 4 sierpnia opublikował zaakceptowane przez Ministerstwo Środowiska listy rankingowe projektów, w wyniku których projekt gminy Żukowo znalazł się na 31. miejscu z 45. pozycji. Żukowski wniosek otrzymał 28 pkt., a w trybie podstawowym będą realizowane projekty, które uzyskały 29 oczek.

pdfLISTA RANKINGOWA595.56 KB

Dofinansowanie uzyskają zatem 24 podmioty i prawdopodobnie 6 kolejnych (6 z nich warunkowo w wyniku uzyskania tej samej liczby punktów). Tym samym gminny projekt dotyczący gospodarki wodno-ściekowej znalazł się na liście rezerwowej na pozycji 31., ex aequo z dwunastoma innymi podmiotami. Mało realne, aby wniosek o dofinansowanie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Żukowo został zrealizowany.

Czy pomimo fiaska na poziomie starań o unijne dofinansowanie gmina Żukowo zrealizuje cele przedstawione mieszkańcom Chwaszczyna na początku roku? Zapewnienia o budowie kanalizacji dostali także mieszkańcy Tuchomia, Miszewa czy Pępowa. Całkowity koszt inwestycji miał wynieść prawie 90 mln zł, z czego niemal połowę miała na projekt przeznaczyć gmina Żukowo. Oznacza to, że w budżecie zarezerwowano środki na powyższy cel. Czy przedstawiciele gminy Żukowo wzięli pod uwagę ewentualne niepowodzenie w konkursie i przygotowali przysłowiowy „plan B”?

kanalizacja chwaszczyno budowa 2

Na budowę kanalizacji mieszkańcy Chwaszczyna, Tuchomia i gminy Żukowo czekają od dawna. Co roku są mamieni zapewnieniami żukowskich włodarzy o kolejnych planach i inwestycjach w tym zakresie. O bierności w kwestiach związanych z gospodarką wodno-kanalizacyjną pisaliśmy w artykule „IV miejsce pod względem dynamiki rozwoju w Polsce. A kanalizacji i dróg wciąż brakuje” (ukazał się w ubiegłym numerze bezpłatnej gazetki Chwaszczyno.pl), w którym zaznaczyliśmy, że procent skanalizowania gminy Żukowo (ok. 30 %) jest ułamkiem w porównaniu do sąsiednich gmin (np. Przodkowo – ok. 90 %).

Jeśli zapowiedziana budowa kanalizacji nie ruszy, znowu „prześpimy” kolejny rok (a na to się zapowiada…). W tym momencie warto przypomnieć trafny komentarz naszego Czytelnika. - Patrząc, jak dobrze na tym polu wypadają sąsiednie gminy (Przodkowo, Szemud) zaangażowanie naszych radnych i władz samorządowych w tej kwestii wygląda mizernie - tłumaczy kwestię strategii gminy Żukowo z zaangażowania na rzecz budowy kanalizacji mieszkaniec Chwaszczyna - Tracimy bezpowrotnie szanse na wykorzystanie ostatnich środków unijnych na realizację takich zamierzeń, a temat jest podnoszony tylko przy okazji kolejnych wyborów samorządowych - dodaje.

 

 

Komentarze   

Nie
+2 #10 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuNie 2017-09-23 18:10
Cytuję Bartek:
Przecież w Chwaszczynie w ogóle nie buduje się kanalizacji sanitarnej tylko sołtysowa "yombuje drogi gruntowe". Mija kadencja, a tu "0" skanalizowanych dróg. Co się dzieje? Czy gmina Żukowo cofa się w rozwoju?


Gmina Żukowo się nie cofa, tylko Chwaszczyno dziadzieje z roku na rok. Chodnik z Żukowa do Glincza już jest dawno gotowy, piękny jest. A w Chwaszczynie chodnik do Tuchomia ciągle tylko na papierze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Nie
+2 #9 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuNie 2017-09-23 18:07
Cytuję Zosiusia:
Wszędzie się udaje bardziej lub mniej tylko Chwaszczyno zawsze ma pod górkę.
Przy następnych wyborach trzeba nam kogoś z Chwaszczyna, bo inaczej nigdy się nic nie zmieni.


A radny Fopke to niby skąd jest? Z pcimia dolnego?
Cytować | Zgłoś administratorowi
@Bartek
+1 #8 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i Tuchomiu@Bartek 2017-09-22 09:32
Na najbliższej sesji gminy burmistrz na dostać podwyżkę wynagrodzenia?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Bartek
+3 #7 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuBartek 2017-09-21 09:39
Przecież w Chwaszczynie w ogóle nie buduje się kanalizacji sanitarnej tylko sołtysowa "yombuje drogi gruntowe". Mija kadencja, a tu "0" skanalizowanych dróg. Co się dzieje? Czy gmina Żukowo cofa się w rozwoju?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Nie
+2 #6 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuNie 2017-09-07 13:53
Radny gminny Nowak, radny gminny Fopke, radny powiatowy Fopke - coś macie panowie do powiedzenia mieszkańcom? Kanalizacji nie ma, chodnika kolejny rok nie ma, szybkiego internetu nie ma. Co jest? radny Fopke jest. Jeden i drugi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Tomek
+10 #5 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuTomek 2017-09-07 07:35
Kolego drogi są równane tylko tam gdzie mieszka ktoś ważny. My możemy jeździć po dziurach! Po co Ci kanalizacja ? Będziesz miał remizę i bibliotekę...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Arturek
+10 #4 NiekompetencjaArturek 2017-09-06 22:14
Niestety, ta porażka po raz kolejny obnaża niekompetencje oraz brak przygotowania do realizacji projektów wymagających minimum inwencji przez władze gminy oraz urzędników. Ale czego można wymagać od naszych włodarzy skoro nie potrafią poradzić sobie z tak prozaicznym problemem jak równanie dróg w Cheaszczynie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Zosiusia
+13 #3 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuZosiusia 2017-09-04 20:32
Wszędzie się udaje bardziej lub mniej tylko Chwaszczyno zawsze ma pod górkę.
Przy następnych wyborach trzeba nam kogoś z Chwaszczyna, bo inaczej nigdy się nic nie zmieni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Mieszkańcy
+12 #2 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuMieszkańcy 2017-09-04 20:27
4 sierpnia podzielono środki, a burmistrz i radny Fopke nic o tym nie piszą, chyba chcieli to ukryć. 45 mln. poszło się buj...., "zero" kanalizacji dla gminy Żukowo. Totalna porażka. Panie Karolu, bardzo dobry artykuł.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Halina
+14 #1 RE: Gmina Żukowo bez dofinansowania na budowę kanalizacji. Zagrożone inwestycje w Chwaszczynie i TuchomiuHalina 2017-09-04 11:00
Dlaczego w Chwaszczynie nie buduje się żadnej kanalizacji? Są środki unijne, tylko trzeba napisać dobry projekt. Co robi druga zastępczyni burmistrza? Minęły 3 lata i nic.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników.
Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.
Jeśli jakiś komentarz obraża, zniesławia lub z jakiegoś innego powodu powinien zostać usunięty kliknij "Zgłoś administratorowi". Zgłoszenia podpisane imieniem i nazwiskiem wraz z rzeczowymi argumentami będą podstawą do usunięcia komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież