Kiedy trzeba samemu zorganizować wywóz śmieci?

 

Wywóz śmieci jest koniecznością i jeszcze nie tak dawno był to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, a od kilku lat zadanie to należy do gmin. Z ustawy wynika jednak, że jednostki budżetowe zobowiązane są do wywozu tylko konkretnych nieczystości. O jakie więc odpadki musimy zadbać samemu?

Jakie odpady muszą wywozić gminy?

Zgodnie z artykułem 6c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu, który został nadany nowelizacją z dnia 1 lipca 2013 roku, gminy zobowiązane są do zorganizowania odbioru odpadów komunalnych. Przepisy odwołują się ponadto wyłącznie do nieruchomości, na których terenie zamieszkują mieszkańcy. Poza tym normy dotyczą tylko pewnej kategorii odpadów, więc nie można liczyć na to, że firmy wynajmowane przez gminy zutylizują wszystko, co wystawi się na śmietnik.

Jak to wygląda w praktyce?

Gminy nie są zobowiązane do wywozu śmieci, a tylko odpadów komunalnych. Pod wskazanym określeniem mieszczą się nieczystości, które powstają w gospodarstwach domowych z wyłączeniem pojazdów, które wycofane zostały z eksploatacji oraz odpadów niebezpiecznych. Gmina nie jest zobowiązana do odbioru śmieci z każdej posesji. Odpady są wywożone tylko od właścicieli nieruchomości, które są zamieszkałe.

Ważny jest jeszcze jeden element, a mianowicie zgodnie z zapisem wspomnianej ustawy rada gminy może postanowić o zorganizowaniu wywozu odpadów komunalnych od właścicieli domów niezamieszkałych, na których terenie gromadzone są śmieci. Sprzyja to utrzymaniu porządku w sferze publicznej oraz minimalizuje szansę roznoszenia się nieczystości czy powstawania epidemii.

Wywóz sprzętu elektronicznego, baterii i lekarstw

Samodzielny wywóz śmieci jest nieodzowny, gdy chce się wyrzucić coś, co nie należy do odpadów komunalnych. Na liście tej wymienia się odpady niebezpieczne, takie jak leki, baterie czy też sprzęt elektroniczny. W tym przypadku śmieci te trzeba samodzielnie dostarczyć do określonego punktu zbiórki. Na przykład baterie z powodu zawartości metali ciężkich nie mogą być wyrzucone w sposób dowolny, lecz muszą być zaniesione do miejsc ich odbioru. Tego rodzaju pojemniki ustawiane są w obiektach użyteczności publicznej, na przykład w urzędach miasta bądź w różnych przedsiębiorstwach. Za to przeterminowane preparaty lecznicze należy dostarczać do aptek, gdzie w celu zbiórki wystawiane są specjalne kartoniki. Sprzęt elektroniczny trzeba transportować do miejsc, w których dokonywana jest zbiórka elektrośmieci. Istnieje możliwość skontaktowanie się ze specjalistyczną firmą, która odbierze zepsute telewizory, pralki czy lodówki spod podanego adresu. Fachowców w Trójmieście, Władysławowie czy Pruszczu Gdańskim można znaleźć na Fixly – serwisie od usług.

Wywóz śmieci remontowych

Śmieci, które powstają podczas remontu czy budowy, nie mogą trafiać do kosza. Potłuczone kafelki, gruz, żwir, zdarte podłogi i panele, rozpuszczalniki i farby nie należą do odpadów komunalnych. Muszą być one utylizowane w odmienny sposób, aby nie zagrażały środowisku czy też bezpieczeństwu publicznemu. Dostępne na osiedlach pojemniki na odpady nie są przystosowane do zbierania pozostałości po pracach remontowych. Za wyrzucanie do nich takich odpadków grozi mandat, a nawet grzywna. Natomiast, gdy posiadamy dom jednorodzinny, firma wywożąca śmieci, zatrudniona przez gminę, może odmówić wykonania usługi, gdy w wśród naszych śmieci widoczny będzie elektrosprzęt, substancje niebezpieczne lub na przykład gruz.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.