Jak właściwie zaaranżować biuro?

nadesłane

office 2360063 960 720

Aranżacja przestrzeni biurowej wcale nie jest prosta. Trzeba zapewnić każdemu zatrudnionemu odpowiednio wyposażone miejsce pracy i komfort do efektywnego wykonywania zadań. Mając do dyspozycji otwartą przestrzeń najlepiej wykorzystać ściany działowe, które stworzą prywatną strefę i dadzą możliwość swobodnej pracy.

Jak podzielić open space?

Na początku nikt nie wyobrażał sobie biura bez gabinetów. Modna na otwarte przestrzenie pojawiła się w Polsce po 1989 roku. Obecnie specjaliści od badania efektywności pracy uważają, że jednak osobne pomieszczenia lepiej wpływają na pracowników i ich efektywność. Rozwiązaniem problemu open space jest podzielenie go ściankami działowymi i panelami. Takie metody stosuje wiele przedsiębiorstw. Tworzy się w ten sposób miejsca nieco odosobnione i sprzyjające skupieniu. Firma zmniejsza koszty i nie musi przygotowywać oddzielnych gabinetów. Ścianki działowe są lekkie, estetyczne i mobilne, można je ustawiać według potrzeb. Bardzo ważne jest to, że dzięki panelom pracownicy mają odczucie pracy w gabinetach. Niektóre ścianki pochłaniają dźwięki, dzięki czemu wygłuszają stanowiska, co pozwala na większe skupienie. Wysokiej klasy, modne ścianki działowe dostępne są np. na: http://ergosystem.pl/produkty/scianki-dzialowe/. Firma proponuje różnokolorowe moduły, które dostosowuje się do własnych potrzeb.

Panele przy biurkach

Mniejszą formą podziału przestrzeni są panele przy biurkach pracowniczych. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w zespołach, gdzie liczy się współdziałanie, ale praca nie wymaga telefonowania i długich, głośnych rozmów. Panele mogą wyciszać hałas, więc tego rodzaju boksy umożliwiają efektywną i komfortową pracę. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na przykład w firmach programistycznych, gdzie praca bazuje na pisaniu kodu w ciszy.

Duże ściany działowe

Uniwersalnym rozwiązaniem są wysokie ściany działowe, które pozwalają wydzielić konkretne strefy. Można przygotować miejsce dla pracy zespołu albo dział spotkań z interesantami. Ścianki występują w różnych kolorach, przez co sprawiają, że open space staje się barwny i mniej oficjalny. Takie akcesoria biurowe pozytywnie wpływają na atmosferę w pracy. Poza tym, doskonałym pomysłem jest przydzielenie konkretnych barw odpowiednim działom. Księgowość może mieć zielone ścianki działowe, reklama – niebieski, a kierownictwo – czerwony.

Aranżując przestrzeń biurową poza stanowiskami dla zatrudnionych trzeba również pamiętać o wyznaczeniu miejsc na sprzęt biurowy – faks, drukarki, skanery, rzutniki. Dobrze zaplanowana przestrzeń pozwala na efektywną pracę. Każdy pracownik powinien czuć się swobodnie i pewnie na swoim stanowisku. Prywatność sprzyjającą skupieniu pozwalają stworzyć ścianki działowe i panele, trzeba jednak pamiętać dodatkowo o odpowiednich meblach – biurkach i dopasowanych krzesłach biurowych.