Czym jest skład celny i do czego służy?

nadesłane

archive 1850170 960 720


Skład celny stanowi określoną przestrzeń na terytorium Unii Europejskiej uznawaną przez organy celne, która służy do magazynowania towarów. Umożliwia składowanie towarów unijnych i nieunijnych. W czasach dynamicznego rozwoju e-commerce i prowadzenia handlu międzynarodowego jest to rozwiązanie wręcz nieodzowne.

Skład celny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Skład celny stanowi rozwiązanie bardzo pomocne dla przedsiębiorców, którzy zajmują się skupowaniem i sprzedażą towarów pochodzących spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli zamierzasz przechowywać towary nieujnijne, a zarazem korzystać z możliwości późniejszego zapłacenia podatku i cła, możesz otworzyć skład celny. W ten sposób w pełni legalnie będziesz mógł przesunąć w czasie obowiązek uiszczenia podatku na czas ich skladowania w składzie celnym. Przepisy prawa określają ten przywilej jako funkcję zawieszenia płatności. Ponadto przedsiębiorca korzystający ze składu celnego ma możliwość skorzystać także z funkcji reeksportowej składu celnego. Warto mieć na uwadze, że składowanie towarów w składzie celnym może trwać tak długo, jak chce tego dany przedsiębiorca. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać, wchodząc na stronę internetową http://pro-log.com.pl/strefa-pro-log/sklad-celny-.

 

Skład prywatny a publiczny – czym się od siebie różnią?

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, obowiązujących na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego z 1 maja 2016 roku, istnieje możliwość prowadzenia zarówno prywatnego, jak i publicznego składu celnego. Pierwszy rodzaj składu służy do zaspokajania własnych potrzeb w zakresie przechowywania towaru. Prywatny skład celny jest tożsamy z dawnym składem typu C, D i E. Z kolei skład publiczny, jak sama nazwa wskazuje, ma charakter typowo usługowy.

 

Jakie procedury wiążą się z otwarciem składu celnego?

Aby dopełnić wszystkich formalności, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną, listowną lub osobiście, podczas wizyty w urzędzie. Warunkiem otrzymania pozwolenia na prowadzenie składu jest posiadanie firmy zarejestrowanej na terytorium Unii Europejskiej. Warto również pamiętać, że w przypadku chęci składowania zarówno towarów unijnych, jak i nieunijnych, we wniosku o pozwolenie należy zamieścić informację o zapewnieniu rozdzielności księgowej każdego typu towaru. Należy również pamiętać o obowiązujących terminach. Jak wynika z przepisów, pismo o pozwolenie nie powinno być złożone później niż 120 dni przed dniem rozpoczęcia prowadzenia składu celnego, dlatego nie warto odkładać dopełnienia wszelkich procedur na ostatni moment.