Sprawdź gdzie będziesz mieszkać

 

Kupno mieszkania, to inwestycja często nawet i na całe życie. Warto więc dokładnie sprawdzić, w jakiej okolicy przyjdzie mieszkać przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

 

Przestronne mieszkanie, rozkład idealny, piękny widok z okien, a sam budynek estetyczny, nic tylko kupować. Otóż nie. Zanim sfinalizujemy transakcję trzeba się przyjrzeć okolicy, w jakiej znajduje się nasze wymarzone lokum.

Po pierwsze plan zagospodarowania

Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym zawsze, ale to zawsze trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Można to zrobić w Urzędzie Gminy lub w Internecie (istnieją bazy planów zagospodarowania). Za wypis w gminie trzeba zapłacić co prawda około 50 zł, a za wyrys 20 zł za stronę, jednak naprawdę nie warto na tym oszczędzać.

Z dokumentów można się bardzo wiele dowiedzieć. Przede wszystkim, jak przez najbliższe kilkanaście lat będzie wyglądała okolica, w której planujemy zamieszkać. Sprawdzamy czy w pobliżu nie jest planowana duża inwestycja przemysłowa (chyba, że ktoś chce mieszkać obok fabryki lub spalarni odpadów), ruchliwa droga czy trasa szybkiego ruchu. Dowiemy się także jakie budynki będą w przyszłości stawiane, jakiej będą wysokości oraz samą intensywność zabudowy. „Dobrze jest przyjrzeć się podziałowi na działki budowlane – dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni, gdy za kilka lat piękny widok na las lub park zostanie przesłonięty przez kolejny wieżowiec. Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być Biblią kupujących mieszkanie” – czytamy na stronie http://apm-development.com.pl/

Bardzo ważna jest infrastruktura

Samo mieszkanie to nie wszystko. Ważna jest także infrastruktura. Zamiast wierzyć na słowo deweloperowi lub agentowi nieruchomości najlepiej wszystko sprawdzić osobiście. Trzeba koniecznie przejechać się pod nowe mieszkanie w godzinach szczytu (najlepiej i rano i wieczorem), można się wówczas przekonać, jak wygląda dojazd, czy na trasie tworzą się korki. Sprawdzić trzeba także komunikację publiczną (ilość autobusów, tramwajów, kolejki podmiejskie), przyjrzeć się rozkładom jazdy (w tym połączeniom nocnym), przeanalizować ile czasu zajmie dojazd do centrum lub do pracy. Koniecznie trzeba sprawdzić sklepy, ich rodzaj, godziny otwarcia, a także kluby fitness, pobliskie strefy rekreacyjne, parki oraz miejsca, w które można wyjść na spacer z psem. To właśnie takie szczegóły będą decydowały o komforcie życia.

Sąsiedztwo

Przed kupnem mieszkania dobrze jest sprawdzić także przyszłych sąsiadów. Tu zdecydowanie łatwiej mają ci, którzy kupują mieszkanie na rynku wtórnym. Wystarczy odwiedzić przyszłych sąsiadów, chwilkę z nimi porozmawiać, spytać, jak się mieszka. Już z krótkiej rozmowy można wywnioskować, czy nie przyjdzie sąsiadować ze wścibskimi lub nieuprzejmymi ludźmi.

W gorszej sytuacji są kupujący mieszkania od dewelopera. Gdy osiedle dopiero powstaje, trudno przewidzieć jakie będzie sąsiedztwo. Rozwiązaniem mogą być fora dyskusyjne, które coraz częściej zakładają nabywcy mieszkań z budowanego osiedla.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.