Przegląd informacji z chwaszczyńskiej szkoły.

 

 

Poniżej przedstawiamy informacje na temat najciekawszych wydarzeń w chwaszczyńskiej szkole.

 

Dnia 11.10.2013r. w naszej szkole odbył się Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz pasowanie uczniów klas pierwszych.

 

dzien-edukacji-chwaszczyno

Tego dnia przygotowaliśmy dla naszych pierwszaków szereg zadań, aby nie myśleli sobie, że w życiu wszystko przychodzi łatwo. Chcąc stać się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej musieli wykazać się wiedzą, sprawnością oraz poczuciem humoru. Uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum w Chwaszczynie złożyli ślubowanie i w sposób niezwykle uroczysty zostali przyjęci w poczet uczniów Naszej szkoły.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa 1bg pod kierunkiem pani Anety Hinc przygotowała miłą niespodziankę dla naszych nauczycieli. Szkolny skecz w bardzo humorystyczny i kolorowy sposób ukazał trudy oraz męki braci uczniowskiej. Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem, a nauczyciele śmiali się do łez. Cieszymy się, że udało nam się wywołać uśmiech na twarzach zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Jeszcze raz życzymy sukcesów i satysfakcji z pracy!

 


 

Eksperymentuj z EduFun

edufun

 

W czwartek 26 września 2013r. w sali 11 odbyły się pierwsze warsztaty pt.„Temperatura, czyli jak zimny jest ciekły azot?”. Uczniowie klas I-III wspólnie z prowadzącymi zajęcia eksperymentowali z wykorzystaniem ciekłego azotu. Skraplali powietrze, zmniejszali balony, pokazywali lewitację diamagnetyczną, mrozili kwiaty, gumę, metal. Dzieci przede wszystkim miały możliwość bezpośrednio zetknąć się z tak niską temperaturą.

Centrum EduFun kocha dobrą zabawę i eksperyment. Wszystkie warsztaty prowadzą osoby bezpośrednio związane z edukacją. Podstawą każdego z nich jest możliwość bezpośredniego uczestnictwa.
Najbliższe warsztaty pt.„Eko-baterie” odbędą się 14 listopada 2013r

Beata Bańkowska

 


 

Mistrzostwa Świata KARATE SHOTOKAN w Żukowie.

W dniach 20-22.09.2013r w Żukowie odbyły się Mistrzostwa Świata federacji Funakoshi Shotokan Karate Assation (FSKA). W zawodach startowało 800 zawodników z 17 krajów. Na ceremonii otwarcia obecny był Kenneth Funakosi (10 Dan) – założyciel federacji FSKA, Joanna Mucha – Minister Sporu, Wacław Ardoniak – prezes Polskiego Związku Karate, Burmistrz Gminy Żukowo p. Jerzy Żurawicz oraz inni przedstawiciele władz lokalnych.

Rywalizacja odbywała się w konkurencjach drużynowych i indywidualnych. Starcia finałowe zapewniły widzom niezwykłe widowisko sztuk walki i ogromne niezapomniane emocje. Najwięcej medali „zgarnęła” Ukraina. Mistrzostwo przypadło także Kazachstanowi, Łotwie, Rosji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, Norwegii.

Oczywiście, nie zabrakło także na podium Polaków. Klub Sportowy Gokken z Chwaszczyna zdobył 25 medali, w tym 11 złotych!
Wśród medalistów są uczniowie naszej szkoły. Złoty medal zdobyła uczennica Angelika Gadamer z klasy III AG, srebrne medale zanieśli do domów Filip Wendt i Dominka Paluch również z klasy III AG, a brązowy medal uzyskała uczennica klasy I BG – Paulina Lipińska.
Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 


 

 

W związku ze spełnieniem przez Szkołę kryteriów przedłużenia Certyfikatu Wojewódzkiego, oraz złożeniu odpowiedniej dokumentacji, ponownie przyznano Naszej Szkole

CERTYFIKAT WOJEWÓDZKI POMORSKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

szkola-promujaca-zdrowie

Uroczyste wręczenie potwierdzenia przedłużenia Certyfikatu odbędzie się w dniu 24.10.2013r.

Aleksandra Cebela
Beata Bańkowska

 

 


 

 

W piątek 11 października uczniowie klas I-III wybrali się do kina na lekcję multimedialną pt. „Muzyka i dźwięk w filmie”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcji odpowiadając zbiorowo na pytania prowadzącego. Na zakończenie poznali niesamowite przeżycia bohaterów filmu „Przygoda w Paryżu”.

 

przygoda-w-paryzu

 

Mieszkańcy miasta z niepokojem słuchają doniesień o potworze, który grasuje w okolicy. Odpowiedzialnym za jego powstanie jest Raul – za dnia posłaniec, a w nocy naukowiec-amator, który pragnie naprawić swój błąd.

 

rajski-ptak

 

Razem z nieśmiałym operatorem kinowym Emilem oraz małpą o imieniu Charlie, Raul zaczyna pościg za potworem. Trop prowadzi do kabaretu „Rajski ptak”, gdzie występuje piękna piosenkarka Lucille.

Beata Bańkowska

 

 


 

 

Mamy w roku szkolnym 2013/2014 swoich zdolnych uczniów w Projekcie „ZDOLNI Z POMORZA„!!! Indeksy otrzymali: Paulina Trepczyk (absolwentka szkoły podstawowej) oraz Maciej Szröder uczeń klasy I gimnazjum.

 

Cele szczegółowe projektu:

1. udzielanie uczniom, rodzicom i nauczycielom pomocy w odkrywaniu szczególnych uzdolnień,

2. stworzenie warunków do wzrostu aktywności twórczej i naukowej nauczycieli i uczniów wybitnie uzdolnionych,

3. poznanie i wykorzystanie przez ucznia uzdolnionego efektywnych sposobów samodzielnego przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności, dokonywania samooceny, osiągania dojrzałości emocjonalnej i planowania własnego rozwoju,

4. wzrost motywacji wśród nauczycieli do pracy z uczniem uzdolnionym i pozyskiwania w tym zakresie specyficznych kwalifikacji i umiejętności,

5. promocja osiągnięć uzdolnionych uczniów i ich nauczycieli w środowisku lokalnym i poza nim,

6. tworzenie klimatu do wspólnych,
międzysektorowych, ponadlokalnych działań wspierających realizację Projektu,

7. podniesienie poziomu pracy szkół w gminach i powiatach woj. pomorskiego oraz wzbogacenie ich ofert edukacyjnych.

 

Proces rekrutacji uczniów do projektu składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie Poradnie Psychologiczne-Pedagogiczne przeprowadziły badania, na podstawie których Komisja Rekrutacyjna zakwalifikowała uczniów do II etapu – testu uzdolnień kierunkowych z zakresu matematyki, fizyki i informatyki. Wyniki testu uzdolnień kierunkowych decydowały o zakwalifikowaniu uczniów do projektu.

 

 


 

 

Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie „ Idziemy na wybory. Obowiązek czy przywilej”.

Dnia 8 października 2013 uczniowie klas drugich gimnazjum wzięli udział w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie w Europejskim Centrum Solidarności pt. „ Idziemy na wybory. Obowiązek czy przywilej”. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Samorządy mają głos”. Prowadziła je pani A. Wichrowska w formie warsztatowej.

idziemy-na-wybory-1  idziemy-na-wybory-2
W demokracji udział w wyborach to jedno z podstawowych praw i obowiązków obywateli. Wybory to nie tylko sposób selekcji kandydatów, ale też narzędzie kontroli nad osobami pełniącymi ważne funkcje publiczne. Uczniowie powinni umieć odróżnić, na czym polega bierne i czynne prawo wyborcze oraz znać procedurę głosowania w wyborach powszechnych – wszak wkrótce także oni będą uczestniczyli w wyborach do samorządu szkolnego w naszej placówce.

 

idziemy-na-wybory-3

 

 

W związku z malejącą frekwencją w wyborach warto zwrócić uwagę młodych ludzi, dlaczego tak wielu Polaków w nich nie uczestniczy oraz wspólnie z nimi szukać sposobów, które zwiększą frekwencję wyborczą. Zajęcia miały uświadomić gimnazjalistom, jak dzięki wyborom będą mogli wpływać na politykę władz samorządu szkolnego, oraz pokazać konsekwencję biernej postawy w życiu obywatelskim.

Katarzyna Niezgoda

 

 


 

 

Żywa lekcja historii „ Polskie drogi do wolności”

Dnia 18 września 2013 uczniowie klas drugich gimnazjum wzięli udział w żywej lekcji historii w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Zajęcia prowadziła pani K Niezgoda. Wspólnie spacerowaliśmy po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im Lenina, zwiedziliśmy wystawę „ Drogi do wolności”.

 

polska-droga-do-wolnosci1

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego robotnicy w grudniu 1970 roku przystąpili do protestów. Na podstawie materiałów archiwalnych odkryli zaczątki rodzącego się ruchu opozycyjnego wobec władzy komunistycznej oraz poznali siłę państwa stosującego przemoc wobec obywateli. Przewodnik odsłonił gimnazjalistom kulisy strajku robotników w sierpniu 1980 roku. Przybliżył losy ludzi, którzy aż do przemian Okrągłego Stołu stali u boku Solidarności, nawet wówczas gdy buntowali się przeciw jej działalności. Udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące genezy stanu wojennego w Polsce. Swoją wypowiedź poparł slajdami ukazującymi uliczne starcia z oddziałami milicji i wojska innymi źródłami materialnymi ( podziemna drukarnia, naklejki, znaczki demonstrujące, że „Solidarność żyje nadal”, fragmenty kazań kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszko, film dokumentalny prezentujący m. in. Tragiczne wydarzenia w Kopalni „Wujek”).

 

polska-droga-do-wolnosci2

Uczniowie uświadomili sobie realia życia w PRLU robiąc zakupy w sklepie spożywczym. Podczas zajęć chciałam uświadomić młodym ludziom, jak znaczące były inicjatywy demokratyczne, szczególnie ruch Solidarność, dla kształtu dzisiejszej Europy. I jak nadal na aktualności nie tracą tak istotne kwestie, jak solidarność, demokracja, wolność słowa czy sprawiedliwość.

Katarzyna Niezgoda

 

 


 

 

12.09 i 20.09.2013 – Internetowy Teatr TVP dla szkół

 

12 września nastąpiła pierwsza powakacyjna transmisja spektaklu w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół. Tym razem uczniowie sześcioletni naszej szkoły mogli interaktywnie uczestniczyć w przedstawieniu transmitowanym na żywo z desek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Była to bajka muzyczna „Jaś i Małgosia” według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberta Skolmowskiego. Dzięki nowatorskiemu podejściu reżysera dzieci miały możliwość kontaktu ze światem opery.
Spektakl „Jaś i Małgosia” był jedenastą internetową transmisją, realizowaną w sposób kodowany przez Telewizję Polską do szkół z małych miejscowości, oddalonych od centrów kultury i sztuki. Jednocześnie był to pierwszy przekaz przeprowadzony we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA).

chwaszczyno.pl

 

Kolejną realizacją internetowego teatru dla szkół była „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” z wrocławskiego Teatru Edukacji Artenes, spektaklu będącego pochwałą przedsiębiorczości. Przedstawienie to obejrzeli uczniowie klas trzecich i drugich naszej szkoły 20 września.

 

tvp-teatr-dla-szkol2

 

Główny bohater spektaklu, ciekawy świata młodzieniec, pokazał widzom jak od najmłodszych lat świadomie i rozsądnie zarządzać funduszami, aby nie popaść w spiralę długu, jak być kreatywnym i pomnażać pieniądze. Tematyka poruszana w „Bajce…”została doceniona przez Narodowy Bank Polski.

 

tvp-teatr-dla-szkol3

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych przedstawień na żywo!

oprac. Małgorzata Kisiel

 

Nadesłane informacje: Emilia Czerniawska

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.