Postępowanie przedsądowe w roszczeniach o odszkodowanie

Dochodzenie swoich praw o odszkodowanie przed sądem, od sprawcy wypadku lub jego firmy ubezpieczeniowej i innych organów, m.in. od ZUS-u, może być bardzo kosztowne dla samego powoda. Dlatego w sytuacji, kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia, przed skierowaniem sprawy do sądu, stosowane jest postępowanie przedsądowe. Na czym ono polega i kiedy warto je wykorzystać?

Sąd to ostateczność

Postępowanie sądowe jest sposobem dochodzenia roszczeń, choć powinno być traktowane jako ostateczność, jeśli wcześniej podjęte działania, w tym wspominane postępowanie przedsądowe, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. W takim wypadku osoba poszkodowana, żądająca wypłaty odszkodowania, występuje w roli powoda i składa pozew do sądu. Wierzyciel żąda spełnienia należnego mu świadczenia oraz naprawienia szkody wskutek nienależytego wykonania zobowiązania. Dla powoda ważne będzie wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają doświadczenie w podobnych sprawach. Jedna z firm odszkodowawczych gwarantuje: „Nasi pracownicy, dla których odzyskiwanie odszkodowań to chleb powszedni, odpowiadają za wysokiej jakości negocjacje z ubezpieczycielem w imieniu naszych klientów. Prowadzimy sprawy na etapie ugodowym (przedsądowym) oraz na etapie sądowym” (cytat: http://www.kompensja.pl/). Dzięki fachowemu wsparciu wierzyciel zwiększa swoje szanse na uzyskanie wysokiego odszkodowania od pozwanego i na sukces w postępowaniu sądowym. Wierzyciel może uzyskać dzięki wyrokowi sądowemu nakaz zapłaty, z nadanym tytułem egzekucyjnym i z klauzulą wykonalności, pozwalającą na dochodzenie roszczeń na drodze egzekucji komorniczej.

Na czym polega postępowanie przedsądowe?

W postępowaniu przedsądowym osoba ubiegająca się o odszkodowanie może domagać się od dłużnika, np. firmy ubezpieczeniowej, zapłaty odszkodowania wraz z naliczonymi odsetkami, jeśli dłużnik zwlekał z zapłatą wymagalnego roszczenia. Jeśli brakuje odpowiednich ustaleń stron, odsetki naliczane są według stopy 13 proc., zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. W pierwszej kolejności w postępowaniu przedsądowym znajduje zastosowanie wezwanie do zapłaty, czyli pismo kierowane do dłużnika, w którym wierzyciel wzywa go do uiszczenia całości należności pieniężnej, wskazując przy tym termin zapłaty. Kolejnym krokiem w postępowaniu przedsądowym jest wysłanie dłużnikowi ostatecznego przedsądowego do zapłaty. Wysyła się je w przypadku braku reakcji dłużnika na wcześniejsze pismo.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.