Podziękowanie Tomasza Fopke. Zmiana zrzeszeniowej warty w Chwaszczynie

 

 

W czwartek, 3 października odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie. Powołaliśmy nowe władze: zarząd i komisję rewizyjną. Jako ustępujący prezes (statut dopuszcza pełnienie tej funkcji tylko przez okres dwóch kolejnych kadencji), pragnę podziękować za te sześć lat owocnych działań wszystkim Osobom, Instytucjom i innym Ciałom, z którymi miałem przyjemność współpracować w latach 2007-2013.

 

Wśród zrealizowanych inicjatyw chciałbym wyróżnić te, moim zdaniem najistotniejsze, które wymagały żmudnej pracy całego grona osób:

1. Comiesięczne msze św. kaszubskie w Chwaszczynie. Oprócz promocji kaszubszczyzny, owych pieśni kaszubskich i integracji środowiska kaszubskiego parafii przyczyniły się do powstania chóru „Strzelenka” z Tuchomia. Stworzyły również dobry grunt pod organizację kolejnych pieszych pielgrzymek kaszubskich do Sianowa, na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej, Królowej Kaszub. Dzięki organizowanym równolegle mszom kaszubskim przez zrzeszeńców w Gdańsku-Osowej, osoby i formacje muzyczne z Chwaszczyna i Tuchomia miały możliwość gościnnych występów i prezentacji.Dla integracji społeczności Chwaszczyna i okolic zorganizowane zostały również cztery kolejne Festyny Kaszubskie.

 

2. Nastąpiła reaktywacja koła haftu kaszubskiego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Dzięki bardzo dobrej współpracy z KGW w 2008 roku doszła do skutku idea reaktywacji koła haftu, po 28-letniej przerwie. Jesteśmy partnerami dla KGW w zakresie promocji i naboru do koła haftu.

 

3. Projekty i dotacje.Uzyskanie osobowości prawnej dla oddziału pozwoliło na skuteczne aplikowanie o środki publiczne. (Przygotowano ponad dwukrotnie więcej projektów do różnych instancji.)

 

Rok 2010, Gmina Żukowo:

– koncepcja gry planszowej „Szlakiem Woja Żuka”- 2000zł.

– Cool-tura- gminny cykl spotkań z twórcami regionu Kaszub i Pomorza- 1800zł.

– Zespół Wokalno-Instrumentalny STOLEM- instruktaż muzyczny- 4000zł.

– Spływ Radunią- 1400zł.

– Zespół Wokalno-Instrumentalny STOLEM- wykonanie strojów dla zespołu- 5000zł.

– Stoimy kulturą- prezentacje grup artystycznych Chwaszczyna i okolic poza gminą Żukowo- 4000zł.

– I Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3000zł.

 

Rok 2011. Gmina Żukowo:

– Szlakiem Woja Żuka II- opracowanie makiety gry- 2000zł.

– II Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3500zł.

– Zespół Wokalno-Instrumentalny „Stolem”- instruktaż muzyczny- 5000zł.

– Spływ Radunią- 700zł.

– Trąbë grają- opracowanie i wydanie 20 opracowań melodii kaszubskich na orkiestrę dętą- 2000zł.

– Żukowskie jadło- wydanie przewodnika kulinarnego po gminie Żukowo – 3000zł.

 

Rok 2012. Gmina Żukowo:

– III Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3000zł.

– Zespół Wokalno-Instrumentalny „Stolem”- instruktaż muzyczny- 5000zł.

– Gmina w kieszeni- wydanie kieszonkowego przewodnika po zabytkach gminy Żukowo- 9300zł.

 

Rok 2013, Gmina Żukowo:

– IV Festyn Kaszubski w Chwaszczynie- 3000zł.

– Zespół Wokalno-Instrumentalny „Stolem”- instruktaż muzyczny- 4200zł.

– Szlakiem Woja Żuka III- wydanie gry planszowej- 5000zł.

– Wydanie zbioru wierszy i skeczy Kazimierza Jastrzębskiego- 2000zł.

– Nagranie słuchowiska „Spiącé wòjskò” i stworzenie gry edukacyjnej dla dzieci- 6300zł.

– Spływ kajakowy Radunią- 1664zł.

 

Miasto Gdańsk:

– Kreatywna Osowa- cykl warsztatów kształtujących zdolności manualne- 8760 zł.

 

Oddział był partnerem w realizacji trzech projektów unijnych: budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Chwaszczynie (lider- Gmina Żukowo), wykonanie strojów dla zespołu KASZUBKI (lider- ZK-P Banino) oraz kurs komputerowy (lider- KGW Chwaszczyno). Kolejny, w którym liderem jest nasz oddział (na stroje dla chóru STRZELENKA z Tuchomia)- jest obecnie rozpatrywany przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

 

Ponadto w roku 2008 zdobyliśmy grant Zarządu Głównego ZK-P na projekt płytowy „Majkowski na hip-hopowo”- 2500zł.

 

Aby zrealizować te dotacje i inne zadania statutowe- pozyskaliśmy dodatkowo znaczne środki finansowe i pozafinansowe wsparcie od sponsorów, zarówno firm jak i osób prywatnych. Składki członkowskie stanowiły jedynie ułamek naszego budżetuL

 

4. Artefakty zrzeszeniowe. Z naszej inicjatywy światło dzienne ujrzały:

3 książki: przewodnik kulinarny po gminie Żukowo, przewodnik po zabytkach gminy Żukowo oraz zbiór wierszy i skeczy Kazimierza Jastrzębskiego; 2 płyty: z hip-hopem „Pò wid sygóm” i pielgrzymkowa „Wanoga do Bòga” oraz gra planszowa o historii gminy Żukowo- „Szlakiem Woja Żuka”.

Kolejny projekt „Nagranie słuchowiska „Spiącé wòjskò” i stworzenie gry edukacyjnej dla dzieci” jest w trakcie realizacji.

 5.Skuteczne wystąpienie jako reprezentanta społeczności zrzeszonej gminy w sprawie dwujęzyczności gminy Żukowo. Za kilka miesięcy na mocy uchwał Rady Miejskiej w Żukowie oraz decyzji ministerialnych w całej gminie Żukowo staną polsko-kaszubskie tablice z nazwami miejscowości a język kaszubski stanie się urzędowo językiem pomocniczym w gminie.

 

Te sześć lat zapamiętam jako czas dobrze wykorzystany w strukturze lokalnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dla realizacji szeregu cennych dla naszej społeczności przedsięwzięć.

 

Mojemu Następcy na stanowisku prezesa, Henrykowi Stachurskiemu- życzę wszelkiej pomyślności i deklaruję wsparcie, zwłaszcza przy finalizacji już rozpoczętych projektów.

 

Żona mi podpowiada, żebym za dużo nie obiecywał 🙂

 

Ze zrzeszeniowim pòzdrówkã

Tomasz Fopke

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.