Etymologia nazwy miejscowości pochodzi od słowa chwast i utworzona za pomocą przyrostka „-in(o)”. Dzisiejsza forma utrwaliła się od okresu międzywojennego. Wcześniejsze zapisy brzmią: Quassino, niemiecka postać – Quaschin. W języku kaszubskim – Chwaszczëno.

Pierwsze zmianki w źródłach historycznych o Chwaszczynie pochodzą z 1283 roku. Czterdzieści lat wcześniej możemy znaleźć wzmianki o posiadłości Wassino (dzisiaj Chwaszczyno), która książę Pomorza Sambor, brat Świętopełka, podarował klasztorowi Norbertanek w Żukowie. Do tego czasu Chwaszczyno było własnością książęcą. W latach 1240-1283 ziemie te należały do Żukowa. W 1283 roku książę pomorski Mestwin II zapisał osadę klasztorowi cysterskiemu w Oliwie z czternastoma innymi wioskami, jako wynagrodzenie za ziemie gniewską, którą zabrali Krzyżacy. Oprócz Chwaszczyna zakon otrzymał również pobliski Tuchom. Ziemię te odtąd stały się przedmiotem między klasztorem żukowskim a oliwskim. Z początkiem XIV wieku klasztor ostatecznie uznał zwolnienie od opłat dziesięcin Biskupskich z nowszych posiadłości w zamian za trzy wsie, wśród których było Chwaszczyno wraz z należącymi do tej osady łąkami z Mierzei Wiślanej. Od tego czasu aż do sekularyzacji w 1773 roku wieś należała do biskupów włocławskich. 5 sierpnia zgodnie z Traktatem Rozbiorowym Chwaszczyno zostaje przydzielone państwu pruskiemu rządzonemu przez Fryderyka II. Na podstawie traktatu wersalskiego z 1919 roku wieś powraca w granice państwa polskiego. 10 Lutego 1920 roku miejscowość została zajęta przez wojska polskie tzw. Frontu Pomorskiego.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.