Majówka w okolicy – czyli jak spędzić czas podczas długiego weekendu.

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

 

Tegoroczna majówka, która potrwa cztery dni, to doskonała okazja, by wypocząć w ciszy albo bardziej aktywnie, odwiedzić miejsca dobrze nam znane, a do innych dotrzeć po raz pierwszy. Co prawda, długi weekend może nie być na tyle długi, by zrobić sobie prawdziwe wakacje, ale jest to zawsze okazja na coś innego, niż to z czym masz do czynienia na co dzień. Jeśli szukasz pomysłów na tegoroczną majówkę, przeczytaj poniższe propozycje:

 

 

 

 

 

„Ulica Artystów 2011”, czyli sopockie święto sztuki

W długi majowy weekend Sopotem po raz kolejny zawładną artyści. Fantazja, wielobarwność, nieskrępowana wyobraźnia, odważne akcenty, wielcy twórcy i wybitni wykonawcy – wszystko to złoży się na czwartą edycję imprezy „Sopot – Ulica Artystów”, która w tym roku rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa aż do 3 maja 2011 r.

 

Miejsce: Sopot, ul. Boh. Monte Cassino, Teatr na Plaży (ul. Mamuszki 20), molo, plaża

Czas: 30 kwietnia, 2-3 maja; Udział: bezpłatny

 szczegółowy program imprezy

 


 

W Klukach nadal kopią torf


Na Czarne Wesele zaprasza Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Tu codziennie, od 1 do 3 maja, w godz. 11.00-16.00, dowiesz się do czego Słowińcy używali torfu, po co koniowi klumpy i co to jest kierzynka. A do tego skosztujesz świeżo upieczonego chleba ze smalcem, drożdżowych wafli i innych słowińskich smakołyków, przygotowywanych oczywiście na miejscu, w skansenie.

 

W programie imprezy:
• pokazy kopania torfu, plecionkarstwa, garncarstwa, tkactwa, powroźnictwa oraz wielu innych
rzemiosł i zajęć codziennych
• występy zespołów folklorystycznych
• kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła
• świeżo upieczony chleb ze smalcem, drożdżowe wafle i inne słowińskie smakołyki

1 maja godz.11:00
Uroczysta prezentacja nowej wystawy stałej:
Historia i kultura Słowińców
Zagroda Reimannów

2 maja godz. 11:00
Otwarcie wystawy czasowej
Antoni Dmoch. Radość obrazowania.
Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej
( Budynek dawnej szkoły)

2 maja godz.12:00
Otwarcie wystawy czasowej
Helga Gerdts. Malarstwo.
Chałupa z Żoruchowa

więcej: http://www.muzeumkluki.pl

 


 

 

Polowanie na czarownice we Wdzydzach Kiszewskich

 

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądały kaszubskie zwyczaje, obrzędy i zabawy wiosenne, przyjedź na majówkę do Wdzydz. Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich od 30 kwietnia do 3 maja, w godz. 10.00-18.00 witać będzie wiosnę. 1 maja szykuje się dzień z czarownicami, m.in. polowanie na demony, osądzanie i karanie czarownic oraz latanie na miotłach i ożogach. A w chałupach i zagrodach przez wszystkie dni prezentacje i warsztaty edukacyjne, m.in.: toczenie naczyń z gliny, wytop szkła, tkanie szmaciaka, wyrób tabaki, wykuwanie gwoździ, malowanie na szkle, wyrób kwiatów z papieru. Nie zabraknie też kiermaszów z wyrobami sztuki ludowej i rękodzieła.

program imprezy

więcej:http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl


 

Gniewski Turniej Husarski

 

Gościnne mury gniewskiej twierdzy staną przed wszystkimi otworem, by razem z gniewskimi grupami rekonstrukcji historycznej czcić święto majowe oraz pamięć wybitnych zwycięstw polskiego oręża w bitwie pod Chocimiem 1621 roku i w bitwie pod Beresteczkiem 1651 roku. Atrakcje zaczynają się już 30 kwietnia. Codziennie obejrzeć będzie można widowisko multimedialne „Wakacje z duchami”, 1 maja chorągiew husarska JMości Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, ćwiczenia wojenne odbędzie, 2 maja podziwiać będzie można zmagania pocztów husarskich w zażywaniu kopii, szabli, koncerza i pistoletów w Gniewskim Turnieju Husarskim, a 3 maja odbędą się Egzercerunki Żółtego Regimentu Piechoty „Alarmtech” w zażywaniu piki muszkietu i działa regimentowego.

 

Program:

Sobota 30 kwietnia 2011 r.

godzina 11.30 – Salwa Armatnia – Otwarcie sezonu turystycznego A.D. 2011 – dziedziniec zamkowy

godzina 14.00 – HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

godzina 16.00 – HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

godzina 19.00 -„Architektura wiary – zanim zapukał do bram asanktuarium” – spektakl poetycki Macieja Gąsiorka, aktora Teatru RAMPA z okazji beatyfikacji Jana Pawła II – kościół Świętego Mikołaja

Niedziela 1 maja 2011 r.

godzina 11.30 – Salwa Armatnia ku czci 360. rocznicy Bitwy pod Beresteczkiem 1651 roku – dziedziniec zamkowy

godzina 13.00 -HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

godzina 14.00 – „Husaria –chluba oręża polskiego” – ćwiczenia wojenne chorągwi husarskiej JMości Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego – przedzamcze południowe i łąki nadwiślańskie.

godzina 16.00 -HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

godzina 19.00 BIESIADA HUSARSKA ku czci 390. rocznicy Bitwy pod Chocimiem 1621 roku z poświęceniem kamienia pamiątkowego – dziedziniec zamkowy

Świąteczne spotkanie braci z Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego, podczas którego czcić będziemy wielkie zwycięstwa polskich hetmanów, wznosząc toasty i śpiewając przyśpiewki i pieśni patriotyczne. Nie zabraknie też wiwatów z pistoli czynionych. Goście nasi będą mogli przyłączyć się do radującej się braci. Posłuchać bitewnych historyi, a odważniejsi zaciąg do służby wojennej będą mogli poczynić.

KOSZT ZAPROSZENIA NA WIECZERZĘ 50 zł od osoby.

Poniedziałek 2 maja 2011 r.

godzina 11.30 -Salwa Armatnia ku czci hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza – dziedziniec zamkowy

godzina 13.00 HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

godzina 14.00 „Gniewski Turniej Husarski” – zmagania pocztów husarskich w zażywaniu kopii, szabli, koncerza i pistoletów

godzina 16.00 HIT SEZONU 2011! – „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

Wtorek 3 maja 2011 r.

godzina 11.30 – Salwa Armatnia ku czci Konstytucji 3 Maja – dziedziniec zamkowy

godzina 13.00 -HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

godzina 14.00 – Egzercerunki Żółtego Regimentu Piechoty „ALARMTECH” w zażywaniu piki muszkietu i działa regimentowego – dziedziniec zamkowy

godzina 15.00 – Msza Święta w Kaplicy zamkowej pod wezwaniem Świętego Huberta Świętego Jerzego

godzina 16.00 -HIT SEZONU 2011! „Wakacje z duchami” – widowisko multimedialne – Lamus zamkowy

 

więcej: http://www.zamek-gniew.pl

 


 

Krzywa Wieża w Stryszej Budzie

 

Żeby zobaczyć Sfinksa, Krzywą Wieżę czy Statuę Wolności nie trzeba podróżować po całym świecie. Wystarczy przyjechać do Stryszej Budy (15 km od Kartuz), gdzie wszystkie te zabytki są w jednym miejscu! Wprawdzie 25 razy mniejsze od oryginalnych, ale w tym tkwi ich urok. Kaszubski Park Miniatur to wierne kopie znanych obiektów, budynków, pomników, zabytków z Kaszub, Polski i świata.

Kaszubski Park Miniatur
ul. Kartuska 30
83-305 Mirachowo-Strysza Buda

więcej: http://www.kaszubskiparkminiatur.pl/

 

 


 

 

Spacer uliczkami średniowiecznego Gdańska

 

Warsztat szewca i garbarza, pracownia krawiecka, łaźnia średniowieczna, mennica i odtworzona Uliczka Hanzeatycka, to wszystko można zobaczyć w Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew”, które mieści się w spichlerzu Błękitny Baranek przy ul. Chmielnej 53 i zaprasza na spacer po średniowiecznym Gdańsku.

 

więcej:http://www.archeologia.pl/index.php?n=2&m=5

 

 


 

Dom, który stanął na głowie

 

Jeśli chcecie pochodzić po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje wam od tego błędnik, musicie zwiedzić Dom do Góry Nogami, zbudowany w Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku. To jedno z częściej odwiedzanych miejsc na Kaszubach.

 

więcej:http://www.cepr.com.pl/

 

 


 

 

Jurajski świat w Łebie

 

Na spotkanie z prehistorycznymi gadami zaprasza park dinozaurów w Łebie. Można tu zobaczyć prawie 100 gatunków dinozaurów w ich naturalnym środowisku – w stawach, lasach, na trzęsawiskach. Największy z nich ma długość 45 metrów, a najwyższy 13 metrów wysokości.

 

Łeba Park

Kolonijna

84-360 Łeba

tel. 600 145 300

Do końca sierpnia park jest czynny codziennie w godz. 9.00-19.00

Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł

więcej:http://www.lebapark.pl/

 

 


 

 

Jak wykuwała się stal

 

Na majówkę zaprasza Kuźnia Wodna w Gdańsku-Oliwie. Muzeum przygotowało nie tylko pokazy rycerskie i kucia stali. W zabytkowych wnętrzach XVI-wiecznej kuźni otwarta zostanie wystawa fotograficzna Pt. „Zapomniany Gdańsk”. Kuźnia to również świetne miejsce na początek wędrówki po Lasach Oliwskich. Stąd wyrusza większość spacerowiczów, którzy chcą dotrzeć do najpiękniejszych dolin w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym: Doliny Radości, Zielonej i Doliny Samborowo.

 

Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie

ul. Bytowska 1a, 80-328 Gdańsk

tel./faks 58 552 51 51, kom. 601 842 292

więcej: www.kuzniawodna.webhost.pl

 

 


 

Wąskotorówką przez Żuławy

Jeśli ktoś jeszcze nie jechał na Pomorzu wąskotorówką, to ma okazję, by nadrobić zaległości. Warto przekonać się, jak dawniej podróżowano koleją i wybrać się w podróż Żuławską Koleją Dojazdową. Pociągi jeździć będą w dniach 30 kwietnia-3 maja, ponownie powrócą na trasę z początkiem wakacji.

więcej informacji oraz rozkład jazdy: http://www.zkd-zulawy.republika.pl/

 

 


 

 

 

Kolejowe serce Kaszub


Natomiast w Parowozowni Kościerzyna czeka nas fascynujące spotkanie z historią kolejnictwa. Zobaczyć tam można dawne lokomotywy i wagony, elementy starych mechanizmów, a także dokumenty, pamiątki i modele. Skansen otwarty jest w godz. 10.00-18.00. W poniedziałek, 2 maja wstęp do skansenu jest za darmo! Od godz. 16.00 koncert orkiestry dętej Begana i zespołu Korona.

 

więcej: http://www.muzeum.koscierzyna.gda.pl

 

 


 

Cuda podwodnego świata


W Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego podziwiać można mieszkańców podwodnego świata. Na spotkanie z rekinem, ośmiornicą czy piraniami można wybrać się 1, 2 i 3 maja 2010 r. w godz. 9.00-19.00.

więcej:http://www.akwarium.gdynia.pl

 


 

 

A może do ZOO?

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zwierząt, 1, 2 i 3 maja odwiedź Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie.

Zoo jest czynne cały rok

od maja do września ogród jest czynny codziennie od 9.00 do 19.00, kasy biletowe od 9.00 do 18.00

w kwietniu i październiku od 9.00 do 17.00, kasy biletowe od 9.00 do 16.00

w pozostałe miesiące od 9.00 do 15.00, kasy biletowe od 9.00 do 14.00

Wejście do zoo na godzinę przed zamknięciem

Ceny biletów

ulgowy: 7,50 zł

normalny: 15 zł

więcej: http://www.zoo.gd.pl/

 

 


 

 

Szaleństwa za kierownicą

 

Wielu emocji dostarczyć tez może jazda gokartami. Tory kartingowe zapraszają i tych młodszych, i tych starszych fanów czterech kółek. To świetny pomysł na wspólną rodzinną zabawę.

 

wicej:http://www.indoorkarting.pl

http://www.pitstop-gdynia.pl

 


 

 

Jeśli znacie jeszcze inne ciekawe miejsca do spędzenia majówki to napiszcie je w komentarzach.

 

 

{module reklama-artykul-n|none}

oprac. na podst internetu.,wrotapomorza.pl

{module do-reklamy-intertekst-2|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.