Leczenie za pomocą magnetoterapii

 

 

W przypadku różnorodnych chorób to lekarz musi podjąć decyzję o tym, jak leczyć bóle i urazy, czy stany zapalne. Oprócz powszechnej w użyciu farmakoterapii, stosuje się leczenie z użyciem niekonwencjonalnych metod. Jedną z nich jest magnetoterapia. Czym ona jest i kiedy znajduje zastosowanie?

 

Magnetoterapia czyli leczenie polem magnetycznym

Magnetoterapia jest skuteczną metodą leczenia, z wykorzystaniem pulsującego pola magnetycznego, charakteryzującego się niską częstotliwością. Metodę tą wynalazł ponad 100 lat temu James Maxwell, który uzyskał patent na magnetoterapię. Znajduje ona zastosowanie w licznych gałęziach medycyny, a zwłaszcza w ortopedii i reumatologii. Nie jest to konwencjonalna metoda fizykoterapii, ale przyczynia się do gruntownego leczenia pacjenta. Dzieje się to poprzez oddziaływanie pola magnetycznego na wewnętrzne narządy organizmu. Przy stanach zapalnych magnetoterapia może być jedyną bezpieczną metodą leczenia, choć jak dotychczas w Polsce nie jest ona powszechnie stosowana. Do magnetoterapii konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń. Aparaty magnetyczne wyposażone są w szereg własnych programów i umożliwiają ustawienie parametrów samodzielnie przez pacjenta czy lekarza. Przykładem takiego urządzenia jest MagnerLT, czyli jednokanałowy aparat służący do wykonywania zabiegów magnetoterapii. „Pole magnetyczne generowane jest w aplikatorach szpulowych o trzech różnych średnicach. Największy aplikator montowany jest do aluminiowej kozetki na łożyskowanym wózku” – (źródło: http://www.juventas.pl/).

 

Wskazania i przeciwwskazania do magnetoterapii

Zaleca się stosowanie magnetoterapii w przypadku wszelakich urazów obejmujących mięśnie, kości i stawy. Dobre efekty tej metody leczenia można uzyskać w przypadku ostrych stanów zapalnych, osteoporozy, zwyrodnień i innych chorób reumatycznych. Magnetoterapia wykorzystywana jest do leczenia chorób naczyniowych i chorób serca, schorzeń centralnego i obwodowego systemu nerwowego, chorób dróg oddechowych i stanów psychosomatycznych. W stanach pooperacyjnych, m.in. po operacjach mięśni i ścięgien czy przy operacji przepukliny, wskazane jest leczenie polem magnetycznym. W ten sam sposób łagodzi się bezsenność, zmęczenie czy objawy menopauzy. Nie u wszystkich pacjentów można, pomimo wskazań medycznych, przeprowadzić leczenie magnetoterapią. Wyklucza jej zastosowanie ciąża, choroba nowotworowa, cukrzyca, gruźlica, grzybica, zapalenie żył, okres badań radiologicznych i chemioterapii, ciężkie infekcje bakteryjne i wirusowe oraz obecność w ciele pacjenta elektronicznych implantów, m.in. rozrusznika serca.

 

 

 

 {jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.