Koncert kaszubskich chórów i jubileusz Zespołu „KASZUBKI”

W sobotę, 22 września, do Chwaszczyna zawitały kaszubskie chóry i zespoły – członkowie Rady Chórów Kaszubskich. Tego dnia w naszej miejscowości miał miejsce XVI Zjazd Kaszubskich Śpiewaków oraz towarzyszący mu Jubileusz XV-lecia działalności Zespołu „Kaszubki”.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od koncelebrowanej Mszy Św. w naszej nowej świątyni, której przewodniczył ksiądz proboszcz Piotr Gruba (o oprawę muzyczną Eucharystii zadbały „Kaszubki”).

Po Mszy Św. oficjalnego otwarcia XVI Zjazdu Kaszubskich Śpiewaków dokonał Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

Następnie Tomasz Fopke – Prezes Rady Chórów Kaszubskich – wprowadził wszystkich w temat, przedstawiając całą dotychczasową historię zjazdów.

Po czym konferansjer wydarzenia Kazimierz Jastrzębski zapowiedział dziewięć zespołów spośród Rady Chórów Kaszubskich, które wzięły udział w tegorocznym spotkaniu. Były to: Chór Mieszany „Dzwon Kaszubski” z Gdyni, Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa, Cór Mieszany „Harmonia” z Żukowa, Chór Mieszany „Lutnia” z Luzina, Zespół Folklorystyczny „Nadolanie” z Nadola, Chór Kaszubski „Rumianie” z Rumii, Chór „Strzelenka” z Tuchomia, Towarzystwo Śpiewacze in. Jana Trepczyka z Wejherowa oraz gospodarz – Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna.

Każdy z zespołów zaprezentował po trzy utwory, za wyjątkiem „Kaszubek”, które korzystając z przywileju jubilata wykonały sześć utworów.

 

jubileusz kaszubki chwaszczyno 2

 

Po zakończeniu przesłuchań przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz wszystkich biorących udział w zjeździe chórów i zespołów złożyli „Kaszubkom” jubileuszowe życzenia i gratulacje.

Oficjalną część wydarzenia zamknęło wspólne odśpiewanie hymnu kaszubskich śpiewaków „Zemia rodnô” Jana Trepczyka.

Następnie chóry i zaproszeni goście udali się do Strefy Kultury na ciepły posiłek, gdzie odbyła się dalsza część sobotniego spotkania. Obecni mieli okazję zwiedzenia wystawy poświęconej działalności Rady Kaszubskich Chórów, której kustoszem jest p. Izabela Bukowska, pracownik Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Tego dnia światło dzienne ujrzała też wydana przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie publikacja podsumowująca XV-lecie działalności zespołu „Kaszubki”.

 

Kaszubki folder

 

A co było iskrą, która spowodowała zawiązanie się zespołu?

Powstanie zespołu było bezpośrednio związane z wprowadzeniem odprawiania w chwaszczyńskiej parafii Mszy Św. z elementami języka kaszubskiego. Tomasz Fopke, inicjator przedsięwzięcia, szukał zespołu, który zapewniałby kaszubską oprawę muzyczną. Nasz zespół miał podjąć się tego zadania. I tak też się stało.

Od samego początku postawił też sobie za cel kultywowanie pięknego kaszubskiego folkloru.

Obecny skład zespołu tworzą wykonująca utwory w dwugłosie żeńska grupa wokalna oraz towarzysząca jej kapela (skład instrumentalny: dwa akordeony, skrzypce, klarnet, kontrabas oraz dwa kaszubskie instrumenty ludowe –  diabelskie skrzypce i burczybas włosowy). Repertuar zespołu budują utwory kaszubskie – świeckie i sakralne, wokalne i instrumentalne.

Funkcję prezesa zespołu pełni Danuta Jastrzębska.Kierownikiem muzycznym jest Szymon Chyliński.

Piętnaście lat działalności „Kaszubek” to prawie 2 tys. godzin spotkań roboczych, to repertuar zbudowany z ponad 160-ciu pozycji, to ponad 270 prezentacji zespołu. To osiągnięcia w przeglądach i konkursach, występy za granicą oraz w różnych regionach Polski, to wydawnictwa fonograficzne i wykonania przed kamerami TVP, to obecność na falach rozgłośni radiowych, w wydawnictwach prasowych oraz w mediach elektronicznych.

A tak przedstawia się szczegółowy dorobek zespołu:

  • prezentacja na Ukrainie (w Iwano-Frankiwsku – dawnym Stanisławowie) – zespół wchodził w skład reprezentacji KGW Chwaszczyno – rok 2016;
  • prezentacje poza regionem Kaszub i woj. pomorskiego: Wielkopolska, Warmia, Dolny Śląsk, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Kujawy, Mazowsze, Pałuki, Polesie Lubelskie, Górny Śląsk, Mazury;
  • sukcesy zespołu w przeglądach ogólnopolskich (Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych z Terenów Wiejskich w Licheniu – III miejsce w roku 2014, IV miejsce w roku 2016; Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny „Krajobrazy Sceny Ludowej” w Czarnem – III miejsce w roku 2015);
  • osiągnięcia zespołu w przeglądach regionalnych (Pomorski Przegląd Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej – I miejsce w roku 2006, II miejsce w roku 2009; Przegląd Kaszubskich Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie – I miejsce w roku 2017);
  • nominacja do Gminnej Nagrody Artystycznej „SUCOVIA” w kategorii „Kultura regionalna” w 2010 r.;
  • nominacja w plebiscycie internautów „WIRTU@LNE GĘŚLE” na najlepszą płytę z muzyką folkową, etniczną i tradycyjną roku 2015 (płyta „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda”);
  • wydawnictwa fonograficzne (płyta promująca zespół „W naszym kole” – 2006 r.; płyta z kolędami kaszubskimi autorstwa mieszkańców Chwaszczyna „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda” – 2015 r.; udział w nagraniu płyt: „Kaszëbi na Gòde II” – 2005 r., „Pò wid sygóm” /pierwszej w historii kaszubskiej fonografii płyty z utworami hip-hopowymi/ – 2008/2010 r. oraz w projekcie „Bôjka na głosë” – 2016/2017 r.);
  • studyjna rejestracja utworu „Kaszëbsczé Nótë” – 2015 r.;
  • nagranie materiału dla niemieckiej stacji radiowej „Ostseemagazin” – 2006 r.;
  • udział w programach TVP Gdańsk: „Kaszëbë” – 2006 r., „Tedë jo” – 2015 r.;
  • prezentacje przed kamerami lokalnych stacji telewizyjnych („TVK Teletronik” z Kartuz – 2006 r., „Twojej Telewizji Morskiej” z Wejherowa – 2015 i 2016 r. oraz Kaszuby” z Kościerzyny – 2016 r.);
  • utwory w wykonaniu zespołu od lat można usłyszeć na antenie Radia KASZËBË i Radia Gdańsk;

Każde wydarzenie w którym braliśmy udział było i jest dla nas ważne. Wśród nich są jednak takie, które zapisały się w historii zespołu jako szczególne, m. in. prezentacja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas spotkania z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser – Dudą (2016 r.), kaszubska oprawa muzyczna Mszy Św. w bazylice Sanktuarium MB Bolesnej Królowej Polski w Licheniu (lata 2012, 2013 i 2016).

Wielokrotnie zespół miał też zaszczyt reprezentowania i promowania Gminy Żukowo, Powiatu Kartuskiego i regionu Kaszub, zarówno w obrębie woj. pomorskiego jak i w różnych regionach Polski. Zaufanie jakim nas obdarzano powierzając nam tak odpowiedzialne zadanie było dla nas zawsze szczególnym wyróżnieniem, ale i poważnym wyzwaniem.  Podsumowując minione 15 lat – śmiało możemy powiedzieć, że były dla zespołu bardzo udane i owocne.

Dziękujemy wszystkim za złożone gratulacje, życzenia i ciepłe słowa.

Danuta Jastrzębska /zespół „KASZUBKI”/

Anna Kozakowska /OKiS Żukowo/

Zdjęcia: Anna Kozakowska /OKiS Żukowo/

Galeria zdjęć: www.facebook.com/pg/okiszukowo/photos/?tab=album&album_id=1799551990163532

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.