Jak wspierać rozwój intelektualny dziecka

Rozwój intelektualny naszego dziecka jest zdeterminowany nie tylko czynnikami genetycznymi, ale zależy również w dużej mierze od warunków, w jakich maluch jest wychowywany. Warto aktywnie wspierać wyobraźnię i myślenie naszej pociechy, podsuwając jej od najmłodszych lat ciekawe zabawki edukacyjne. Jak wybrać najlepszy produkt?

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Priorytetową kwestią jest dostosowanie zabawek edukacyjnych do wieku dziecka, dlatego zawsze sugerujmy się napisami na opakowaniu. Drobne elementy mogą spowodować niebezpieczny wypadek (zadławienie się, utknięcie produktu w nosie czy uchu malucha). Pamiętajmy, że roczne dziecko nie wykorzysta możliwości zabawek przeznaczonych dla 3-4 latka, a dodatkowo może wyrządzić sobie krzywdę. W przypadku dzieci starszych, zabawki przeznaczone dla maluchów będą po prostu nudne i nierozwojowe. Producenci akcesoriów dla dzieci podlegają surowym normom polskiego i unijnego ustawodawstwa, jednak nie zapominajmy o przezorności i drobiazgowym sprawdzeniu zabawki przed daniem jej dziecku.

Obserwuj naturalne zdolności dziecka

Psycholodzy podkreślają, że najlepsze efekty w procesie wzmacniania rozwoju intelektualnego dziecka daje wspieranie jego wrodzonych talentów. Obserwujmy więc, jakie zainteresowania przejawia dziecko, jakie czynności najchętniej wykonuje. Pamiętajmy również, że priorytetowym działaniem na początkowym etapie rozwoju malucha, powinno być wspieranie jego zdolności manualnych (np. poprzez lepienie z plasteliny, malowanie farbkami). Warto zaopatrzyć się w akcesoria służące do tego celu. W przypadku niemowlęcia, dobrym pomysłem będzie zakup interaktywnej, edukacyjnej maty, wyposażonej w różnokolorowe elementy (grzechotki, dzwonki, piłeczki), która stymuluje zmysł dotyku, wzroku, słuchu, rozwija zainteresowanie światem. Ciekawą zabawką dla dziecka w wieku od 2 lat jest drewniana nawlekanka geometryczna, która nie tylko kształtuje zdolności manualne (dziecko musi precyzyjnie nawlekać poszczególne elementy składowe na cienki sznurek), ale również pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię.

Wspieraj logiczne myślenie

Jeśli chcemy, żeby nasza pociecha rozwijała się prawidłowo, a w szkole osiągała najlepsze wyniki, postawmy na kształcenie wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia już od najmłodszych lat. Sprawi to, że dziecko w przyszłości nie będzie miało problemów z przedmiotami ścisłymi, co rzutować może na jego wykształcenie. Dla niemowlaka dobrym pomysłem będzie plansza z kształtami do dopasowania, do której dziecko może wkładać klocki. Starsze dzieci warto zacząć oswajać z alfabetem, co w przyszłości ułatwi naukę czytania. Idealną zabawką będą drewniane klocki z literkami, które można dowolnie układać, tworząc proste słowa typu „mama” czy „tata”. Starając się pobudzić kreatywność i myślenie naszej pociechy, pamiętajmy jednak, że wszystko to powinno odbywać się w atmosferze zabawy. Dziecko w wieku przedszkolnym i młodsze ma jeszcze czas na intensywną naukę, nie starajmy się więc za bardzo obciążać go obowiązkami. Wybierajmy tylko te zabawki, które rzeczywiście przyciągają jego uwagę. (Źródło: https://babydeco.eu/){jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.