25-lecie Miasta Żukowa

 

Serdecznie zapraszamy na uroczystą sesję RM 17 maja 2014 r. o godzinie 12.00 do Żukowa (Hala Widowiskowo Sportowa, ul. armii Krajowej 2).- na uroczystości związane z 25-leciem Miasta Żukowa. Podczas uroczystej Sesji zostanie nadany tytuł honorowego obywatela trzem nowym obywatelom: Lechowi Wałęsie, drowi Stanisławowi Dunajskiemu, księdzu Stanisławowi Gackowskiemu.  Ponadto zostaną podpisane porozumienia partnerskie z miastem Balvi na Łotwie oraz ze Świdnicą. Będzie można usłyszeć hymn łotewski wykonany przez artystkę Paulinę Milczanowską oraz zobaczyć niezwykły występ baletowy zespołu Rapsodia.

17 maja 2014 zostaną przyznane tytułu Honorowego Obywatela Gminy Żukowo:

Lech Wałęsa to wizytówka Polski na świecie, ale także człowiek związany z Żukowem. Jeszcze jako przewodniczący NSZZ Solidarność, 17 maja 1990 roku odwiedził uczniów żukowskiej szkoły podstawowej. W 1995 roku otwierał z ówczesnymi władzami Żukowa Ośrodek Zdrowia. Po spotkaniu z burmistrzem Żukowa Jerzym Żurawiczem w 2011 roku Lech Wałęsa ofiarował osobistą pamiątkę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla żukowian. On także przecinał wstęgę podczas nadania imienia Sióstr Norbertanek w Żukowie 2 czerwca 2012 roku, w uroczystość Jubileuszu 800-lecia Żukowa. I właśnie podczas tych uroczystości odebrał z rąk burmistrza Jerzego Żurawicza Złoty Medal nadany z okazji 800-lecia Żukowa. W najbliższą sobotę, 17 maja 2014 r. Lech Wałęsa znów więc zawita do Żukowa. Na uroczystej Sesji Rady Miejskiej z okazji 25-lecia nadania praw miejskich Lech Wałęsa wraz z dwoma mieszkańcami Żukowa, otrzyma tytuł honorowego obywatela. Z pewnością opowie o tym, jak zapamiętał Żukowo sprzed lat, kiedy jeszcze jako prześladowany związkowiec jechał po raz pierwszy przez tę miejscowość.

 

burmistrz-zurawicz-walesa

Na zdjęciu Lech Wałęsa otwiera rondo Sióstr Norbertanek. 

 

Stanisław Dunajski jest lekarzem pracującym na rzecz żukowian od 55 lat. Jako kierownik Ośrodka Zdrowia zabiegał o jak najlepsze wyposażenie gabinetów lekarskich i sprowadzanie do Żukowa lekarzy specjalistów. Z równie wielką troskliwością i roztropnością tworzył w placówce atmosferę przychylną pacjentowi. Stanisław Dunajski jest inicjatorem budowy nowego Ośrodka Zdrowia o bardzo wysokim standardzie (jak na tamte czasy) oraz budowy pierwszej apteki w Żukowie.

 

Gdy po latach budynek stał się niewystarczalny na potrzeby rosnącej liczby mieszkańców, Stanisław Dunajski zainicjował kolejną budowę Ośrodka Zdrowia, który przy wsparciu wojewody miał powstać przy ul. Armii Krajowej w Żukowie, jednakże okres transformacji ustrojowej spowodował, że wstrzymano budowę. Pan doktor nie zaprzestał jednak swych działań – w reakcji na decyzję o wstrzymaniu budowy i braku chęci jej kontynuacji przekonał rządzących do rozbudowanie istniejącego Ośrodka Zdrowia czego udało się dokonać. Zmodernizowana przychodnia zdrowia została otwarta jesienią 1995r. w obecności prezydenta RP Lecha Wałęsy.

 

Ksiądz prałat Stanisław Gackowski pełnił funkcję proboszcza parafii pw. WNMP w Żukowie i dziekana Dekanatu żukowskiego od 1988 do 2009 roku. Przy jego wsparciu zorganizowano Żukowski Komitet Obywatelski, dzięki jego decyzji powstała szkoła parafialna im. św. Franciszka z Asyżu. Ksiądz miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się patriotycznej świadomości mieszkańców – jego dbałość o tradycję i spuściznę klasztoru norbertanek – haft kaszubski – skutkowała powstaniem muzeum parafialnego. Jeszcze jako proboszcz Wygody, zachęcał rodziców i dzieci do założenia stroju kaszubskiego w dzień przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Za jego sprawą odprawiono pierwszą w dziejach mszę świętą z liturgią w języku kaszubskim. Ksiądz Stanisław Gocłowski został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI tytułem Prałat Honorowy Jego Świątobliwości. Jak czytamy we wniosku o honorowe obywatelstwo dla księdza Stanisława Gocłowskiego:

 

„Przy wszystkich zasługach ksiądz jest wyjątkowo skromnym człowiekiem, którego marzenie brzmi: – chciałbym ten czas, który mi jeszcze Bóg wyznaczył, być wśród was i być pochowany w rzędzie moich zacnych poprzedników proboszczów żukowskich z nadzieją na modlitwę parafian” – podkreśla przywiązanie do Żukowa.

 

 

Sylwia Kubryńska

Rzecznik prasowy UG Żukowo

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.